10 úspešných gastro projektov, ktoré majú na svedomí Slovenky
- Predstavujeme ti úspešné slovenské ženy a ich kulinárske biznisy a projekty.
- Predstavujeme ti úspešné slovenské ženy a ich kulinárske biznisy a projekty.
Jedlo tvorí obrovskú časť nášho života a je tiež dôležitým predmetom biznisu, či už ide o jeho prípravu, predaj alebo propagáciu. Jesť sa predsa musí. Povráva sa, že lepší kuchári sú muži, pretože viac experimentujú, no so ženami sa jedlo a teplo domova spája odjakživa. Niet preto divu, že v gastro odvetví máme množstvo úspešných žien s inšpiratívnymi projektami od výmyslu sveta. Predstavujeme ti niektoré z nich:
Žufaňa
Ak ešte nepoznáš toto bratislavské bistro na Dulovom námestí s neuveriteľne domáckou atmosférou, mal by si to zmeniť. Za projektom stoja tri „žufane“ Kris, Evka a Janka, ktoré sa rozhodli svoju lásku k skvelému jedlu odovzdať ďalším stravníkom. Nečakaj však žiadne vystajlované instagramové pokrmy, ale skutočne chutné poctivé jedlo ako od babičky. Silnou zbraňou Žufane sú raňajkové kaše, pomazánky ako si na ne pamätáš z detstva, bohaté polievky, koláče aj hlavné jedlá. Baby majú rady jednoduchý prírodný dizajn a recepty najradšej dedia po babičkách alebo ich vymýšľajú pomocou metódy pokus-omyl.
Lulus bakery
Nádherné poschodové svadobné torty zdobené ovocím, kvetmi a makrónkami pečie vo svojej výrobni Lucia Gažová z Trnavy. Odmalička milovala pečenie a chcela zaplniť dieru na trhu. Zákazníkov má očividne celé zástupy, pretože na svojom profile denne umiestňuje lákavé koláče, torty, minidezerty a cheesacaky. Pekárka tvrdí, že Lulus je ako jej dieťa, o ktoré sa s láskou stará. Má však svoje pevné zásady, žiadne ťažké a nezdravé maslovo-cukrové kalorické bomby s marcipánom a fondánom u nej určite nenájdeš. Rovnako ani socialistické veterníky a punčáky, nech sú akokoľvek dobré. Lucia preferuje poctivé prírodné suroviny, krémy z mascarpone, domáce džemy a moderné pečenie. Šikovná cukrárka momentálne pripravuje svoju prvú knihu.
Od Aďky
Podobne ako Lucia, aj Andrea z Liptova sa tvrdohlavo pustila do biznisu s pečením koláčov a tort, a je zrejmé, že nešliapla vedľa. Fotky jej nádherných jedlých výtvorov môžeš nájsť na jej facebookovom profile. Pečie nielen poschodové svadobné torty v naked štýle, ktorý je typický absenciou akýchkoľvek fondánov a poťahovacích hmôť, ale tiež koláčiky od výmyslu sveta. Celý podnikateľský nápad s pečením sa zrodil len tak náhodou, keď známi videli zopár Aďkiných výtvorov na fotkách a zapáčili sa im. Teraz okrem individuálnych objednávok spolupracuje aj s niektorými kaviarňami v Liptove, kde na jej koláčik môžeš natrafiť. Vidíš, aké jednoduché je to niekedy s biznisom?
Bite me
Tento projekt sa zrodil ako blog o zdravom vegetariánskom varení s množstvom chutných receptov, a stoja za nim milovníčky jedla Barbora a Mimi. Vznikol celkom spontánne, zo spoločného experimentovania dvoch hladných žien v kuchyni. Ani jedna z dievčat nemá odborné kuchárske vzdelanie, no veria, že ich rady pomôžu tým, ktorí stále tápajú. Dievčatá sú tiež čerstvé autorky knihy Zdravé raňajky, v ktorej nájdeš, ako inak, raňajkové recepty, vrátane nostalgických návratov do detstva. Dozvieš sa napríklad aj to, ako si vypestovať vlastné klíčky či pripraviť rastlinné mlieko. Bite me sa podieľali aj na relácii na rádiu FM s názvom Bez mäsa FM.
Jeminé
Projekt zastrešujúci školu a kurzy varenia pre verejnosť má na svedomí dvojica v zložení Aneta Orosiová a Janica Lacová. Ich snom bolo šíriť povedomie o zdravej strave, a tak začali zdieľať svoje vedomosti o zdravom fast foode a poctivom jedle, najprv prostredníctvom združenia Bratislavský regál a neskôr už na vlastnú päsť. Dnes okrem školy realizujú tiež katering pre školy či škôlky a zastupujú Jamie Oliver Food Foundation na Slovensku. Pri varení sa snažia o návrat k tradičným slovenským surovinám, ako sú pohánka či bryndza, ktoré sa už dnes používajú pomenej. Inšpiráciu pre recepty čerpajú aj z ciest do zahraničia.
Raw mother and daughter
Opäť je tu zdravé jedlo, konkrétne vegánstvo a raw food vegánstvo, ktoré propagujú Nikoleta Kováčová z Piešťan so svojou mamou. Prezývka Raw mother and daughter teda hovorí za všetko. Nikoleta sa s vegánskou stravou zoznámila ako modelka počas svojich exotických ciest a okamžite inšpirovala aj svoju mamu. Vďaka blogu sa dievčatá so svojimi inovatívnymi receptami dostali do povedomia v raw food komunite aj v médiách. Dnes už Raw daughter točí videá na youtube, v ktorých ľudí okrem stravy oboznamuje aj s vegánskym životným štýlom, etickými problémami či vegánskou kozmetikou. Stretnúť ju môžeš na jednom z vegánskych piknikov, ktoré sama organizuje, či na prednáške na vegánskom festivale.
Terapia jedlom
Je zrejmé, že slovenské ženy pôsobiace v gastronómii majú naozaj blízko k zdravej strave, inak tomu nie je v prípade Silvie Horeckej, ktorá píše blog o zdraviu prospešnom varení. Ako sama tvrdí, jej život sa točí okolo jedla, o ktorom má navyše cenné znalosti z naturopatie, fytoterapie či nutrigenomiky. Silviine odporúčania a rady vďaka tomu získavajú punc odbornosti a dôveryhodnosti. Na svojom blogu lepšie ako ktokoľvek poradí, aké technologické postupy sú pre ktoré potraviny najvhodnejšie, čo s čím najlepšie kombinovať a čomu sa naopak vyvarovať. Uprednostňuje striedme stravovanie a rovnováhu, skúsenosti má s prevádzkovaním kateringovej firmy a vegetariánskej reštaurácie. Silvia sa snaží svojimi radami pomáhať aj ľuďom s alergiami a stravovacími obmedzeniami.
Koun
O neskutočne populárnej zmrzlinárni Koun si už možno počul, no taký veľký úspech sa oplatí spomenúť znova. Za všetkým stojí veselá Bratislavčanka Barbara Szalai, ktorá sa kvalitnú zmrzlinu naučila vyrábať v Taliansku. Inšpirovala ju k tomu úplne náhodou televízna relácia o zmrzline. Koun je spojením pravej talianskej pochúťky, množstva inšpirácie, experimentovania a hravého dizajnu. Talianske sú aj niektoré používané suroviny, no nechýba lokálne slovenské ovocie či smotana. Na nudné príchute môžeš v tomto prípade zabudnúť, namiesto toho nájdeš názvy ako Pán Mak či Šípková Ruženka. Barbora sa snažila ulahodiť aj vegánom či bezlepkáčom a my len môžeme byť radi, že s týmto skvelým projektom zakotvila na Slovensku.
LaPetit
Ak hľadáš inšpiráciu pre svoje varenie a recepy starej mamy ti už došli, klikni na blog Moniky Kordulovej z Bratislavy. Rada relaxuje pri varení a dobrom víne a na jej receptoch je to skutočne vidieť. Nezdravé polotovary, bujóny, glutamáty a iné nepeknosti v jej receptoch určite nenájdeš, zato poctivé mäsové, bezmäsové a sladké jedlá z prírodných surovín určite áno. Monika uprednostňuje experimentovanie, vyhýba sa opakovanému vareniu tých istých jedál dookola a rada svoje tipy zdieľa s ostatnými. V jej receptoch cítiť inšpiráciu talianskou a francúzskou kuchyňou. Navyše má záľubu vo food stylingu, a preto nechýbajú lákavé fotografie. O jej úspechoch svedčí aj spolupráca s viacerými slovenskými kulinárskymi časopismi.
Beermalade
Pivo v jedlej podobe nemôže byť nič iným, než fenomenálnym nápadom. Unikátny produkt Beermalade, teda pivnú marmeládu, priviedla na svet Monika Nógellová. Inšpiroval ju jej manžel, ktorý je pivný odborník a navrhol jej, nech z piva skúsi uvariť džem. Podarilo sa a v každej várke džemu si tak zákazník môže vychutnať iný pivný špeciál slovenského alebo českého pôvodu, či už je to ležiak, porter alebo zázvorové pivo. V použití sa od klasického džemu nelíši a je jedno, či ho natrieš na chleba, na koláč alebo servíruješ k mäsu. Koho by napadlo, že obyčajný cukor dokáže pivo dostať do úplne iného skupenstva?
zdroj fotiek a titulnej fotky: facebook.com