Laici, ktorí obsadili pozície vo veľkých firmách: Netradičná success story slovenských programátorov

  • Traja oby­čajní cha­lani — Jano Majer­ník, Stano Kuchá­rik a Pat­rik Weis­sa­bel — ani jeden z nich sa neve­no­val IT, no všetci sa roz­hodli stať pro­fíkmi v pro­gra­mo­vaní. Teraz sú dôka­zom toho, že pokiaľ máš chuť a odhod­la­nie, môžeš za rela­tívne krátku dobu doká­zať to, na čom iní pra­cujú polku života.
collage-tit
  • Traja oby­čajní cha­lani — Jano Majer­ník, Stano Kuchá­rik a Pat­rik Weis­sa­bel — ani jeden z nich sa neve­no­val IT, no všetci sa roz­hodli stať pro­fíkmi v pro­gra­mo­vaní. Teraz sú dôka­zom toho, že pokiaľ máš chuť a odhod­la­nie, môžeš za rela­tívne krátku dobu doká­zať to, na čom iní pra­cujú polku života.

Ahojte, môžte sa našim čitateľom na začiatok trochu predstaviť, kto ste a čomu sa venujete? :-)  

Jano: Čaute, volám sa Jano, mám 26 rokov a som z Bratislavy. Vyštudoval som úplne niečo iné, ako to, čomu sa teraz venujem. Pracujem ako Junior front-end developer vo firme WEZEO.

Stano: Som Stano a dokážem toto: (škoda, že ma teraz nevidíte). Pokiaľ ide o prácu, venujem sa JavaScript programovaniu – najmä front-end (Angular).

Patrik: Ahojte, mám 25 rokov, volám sa Patrik. V súčasnosti pracujem ako junior web backend v spoločnosti MGROUP a po večeroch som lektorom Learn2Code webdizajnu v Banskej Bystrici.

Kto z vás má za sebou najnetradičnejšiu cestu k programovaniu? Ako ste sa dostali k tomuto remeslu?

Stano: Neviem, či je to najnetradičnejšia cesta, no určite nie je normálna. Dal som výpoveď v práci, šiel som na výlet do Španielska a jeden zaujímavý človek sa ma tam opýtal, čo by som chcel robiť, keby som mohol robiť čokoľvek. Po krátkej debate na tému myslenia mimo škatuľky som prišiel na to, že čarovať. Na Profesii k tomu bolo najbližšie programovanie, tak som to skúsil a už ma to nepustilo.

unnamed-1

foto: Patrik Weissabel so svojím mentorom Martinom Pechovským, foto:learn2code

Čo vás na tejto práci baví najviac, prečo je pre vás tá pravá?

Patrik: Najviac je asi tá výzva, ktorú so sebou táto práca prináša, je to pre mňa akási kombinácia inteligencie a kreativity. Potešenie, že niekto má úžitok z vecí, ktoré vytvorím alebo vytvoríme ako tím, že sme užívateľom uľahčili život. Možnosť programovať hocikde, hocikedy, v hociktorej polohe. Či tomu veríte alebo nie, popri týchto komplexných puzzle, najradšej na programovaní mám písanie, a tým nemyslím len kód, ale hlavne dokumentáciu, komentáre pre kolegov, vyjadrovať technické názory a podobne.

Je podľa vás pre web developera lepší spôsob samovzdelávania alebo prostredníctvom rôznych kurzov?

Patrik: Najlepšie všetky možnosti systematicky. Kurzy sú super, cítite sa viac v centre diania, pre súťaživé typy o to lepšie. Čo sa týka samovzdelávania, nemôžete chodiť na kurzy a čakať, že po kurze bude z vás uvarený programátor, všetko potrebuje svoj čas, venovať sa tomu. Čo je však na kurze vynikajúce, je sám inštruktor, ktorého sa môžete pýtať, čo vám napadne, ktorý tiež môže vystupovať ako mentor a ukázať vám ten správny smer.

Jano: Tak podľa mňa každému vyhovuje niečo iné. Mne osobne vyhovuju skôr kurzy. Samozrejme, že sa samovzdelávam aj doma či v práci, to určite treba, no nie vždy je čas, prípadne sa k tomu niekedy neviem dokopať. Keď si ale zakúpim kurz, viem že tam pôjdem, čiže určite sa niečo nové naučím a je tu aj priestor na moje otázky a riešenia problémov. Takže taká kombinácia oboch. :-)

collage2

foto:learn2code

Prečo ste sa rozhodli prihlásiť na Learn2Code kurzy Web Designer a Webrebel PHP, a v čom vám pomohli najviac?

Patrik: Pomohli mi v nájdení možností, ktoré som predtým nemal. Tieto kurzy odporúčam každému, kto to s programovaním myslí vážne. Dokonca aj ľudom, ktorí práve pochybujú o tom, či začať, či nato majú a pod. Skúste si napríklad pozrieť pár epizód s Yablkom (lektor Roman Hraška) a takmer okamžite zmeníte názor na programovanie. Vo videu máte, čo potrebujete,tiež sa určite pobavíte, potom máte k dispozícii úlohy, diskusiu a máte programátorskú príručku Google, čo viac by ste chceli?

collagen-1

foto:learn2code

Jano: Chcel som sa začať tomu venovať viac, predtým som začal sledovať Yablkové videa na jeho blogu, ktoré ma chytili. Keď som sa dozvedel že Yablko bude lektorom kurzu Web designer, hneď som sa prihlásil a urobil som veľmi dobre! Ja osobne mám radšej keď vidím reálne ako sa niečo tvorí, môžem sa rovno opýtať, a riešiť problémy na mieste. Toto mi doma pri knihách a internete chýbalo.Kurz mi pomohol hlavne k mojej práci vo WEZEO, kde pracujem doteraz za čo som veľmi vďačný.

Stano: Ja som robil iba Web Designer kurz, ktorý ma zaujal možnosťou robiť ho naživo (nevirtuálne). V tej dobe som bol skoro rok doma, robil jeden online kurz za druhým a v istom momente som si uvedomil, že sa príliš často rozprávam sám so sebou, a že je čas íst medzi ľudí. Okrem toho ma zaujal Yablko – vyzeral, že vie, o čom hovorí, takže som mal pocit, že to bude stáť za to. Nesklamal.

Ako vyzeralo zhánanie vašich prvých jobov?

Stano: Opýtal som sa pri pive po kurze Yablka, či by ma nevedel niekam poslať na stáž. Vedel, poslal, zobrali ma, stáž som ustál a už druhý rok zo mňa robia programátora vo firme Wezeo. Majú kyslé rybičky v bufete. Nebol dôvod odchádzať.

Patrik: Tým, že Maťo Pechovský, ako vtedajší školiteľ kurzu, mi toho času dal hneď úlohy a neskôr príležitosť pracovať na projektoch jeho spoločnosti, čo vykonávam dodnes, nemusel som zháňať joby sám, no snažím sa do projektov vložiť všetko, čo som sa naučil a neustále sa rozvíjať.

Jano: Počas nášho kurzu v L2C sme boli v jeden deň navštíviť práve už zmienenú firmu WEZEO, kde nám prestavili technológie ktoré používaju, postup ako pracujú, a tak všeobecne veci okolo programovania. Následne padla od nich ponuka, že do nejakého času im môžeme poslať naše vytvorené stránky pomocou technológie SASS a oni si následne spomedzi nás vyberú stážistu, ktorý môže po konci stáže získať reálny job priamo u nich vo firme. Podarilo sa mi to vyhrať a úspešne začať kariéru frontend developera.

unnamed

foto: Ján Majerník

Čo by ste odporučili začínajúcim slovenským developerom? Na čo si dať pozor a naopak, čo netreba preháňať?

Patrik: Určite skromnosť, pokoru a úctu k svojmu remeslu a zákazníkom. Aby vedeli spolupracovať a neustále sa učili nové veci. Dôležité je zistiť, na čo sa zamerať a budete chcieť tráviť svoj čas zlepšovaním sa v oblastiach, na ktorých vám záleží. Keď už viete, čo chcete, dostať sa tam je jednoduchšie.

Niekedy mi príde, že programátori si myslia, že jedine oni sú tí dokonalí a musia mať vždy pravdu. Samozrejme, nemôžem paušalizovať, a preto som veľmi rád, že sa nachádzam teraz v kolektíve spoločnosti, ktorá je mladá, dynamická a začína pracovať na nových projektoch. Sú tu super ľudia, smejeme sa a je to niečo, čomu hovorím život.

collage3

foto:learn2code

zdroj fotografií: archív learn2code

Najnovšie videá

Trendové videá