Michal Zamboj – mladý slovák, ktorý študuje matematiku žonglovania

  • Inšpiratívny chalan Michal Zamboj nám porozprával o tom, kde sa dajú jeho výpočty z matematiky žonglovania využiť, o tom, čo povedali na Matfyze, keď prišiel s takýmto bláznivým nápadom a tiež, čo preňho žonglovanie znamená.
13390947_10209866069474890_1711257117_n
  • Inšpiratívny chalan Michal Zamboj nám porozprával o tom, kde sa dajú jeho výpočty z matematiky žonglovania využiť, o tom, čo povedali na Matfyze, keď prišiel s takýmto bláznivým nápadom a tiež, čo preňho žonglovanie znamená.

Ahoj Michal, zaoberáš sa matematikou žonglovania, ako si sa k tomu dostal?

Všetko to začalo cez prestávky na gymnáziu. So žonglovaním prišiel spolužiak a mňa to ihneď chytilo. Potom zapracovala moja súťaživosť a ja som sa začal rýchlo učiť nové triky. Mnoho z týchto trikov bolo zapísaných pomocou čísel. Jednoduchý matematický princíp som rýchlo pochopil a začal som si skúšať nejaké vlastné nápady. Hlbšie som do matematiky žonglovania prenikol počas štúdia matematiky pri spracovávaní bakalárky a diplomky.

 

Vysvetli nám v skratke, čo teda celý deň robíš? Počítaš ako správne hádzať loptičky? :)

To je práve tá zásadná otázka. Predtým, než si spočítame ako loptičky hádzať, musíme vedieť ako žonglovanie popísať. Dnes existuje niekoľko spôsobov matematického zápisu žonglovania, ktoré sa líšia podľa toho, aké triky uvažujeme, presnejšie povedané, v akom modeli sa pohybujeme. Fascinujúce je pre mňa najmä skúmať vzťahy medzi jednotlivými popismi, a tým pádom nové možnosti trikov. Počítanie je už potom len trivialita :).

 

Ako to teda funguje – ty si vypočítaš, ako by si mal optimálne vyhodiť loptičky a potom to skúšaš, alebo to už máš vytrénované v ruke a potom analyzuješ tie javy?

V prvom rade musíme do žongléra nainštalovať akýsi vnútorný metronóm. Matematická predstava je potom taká, že na jeden úder chytíme a vyhodíme (v nulovom čase) loptičku. Každému hodu takto vieme priradiť výšku, t.j. počet úderov, kým loptička dopadne. Na žonglérsky trik sa potom môžeme dívať ako na postupnosť výšok hodov.

Väčšina žonglérov má natrénovaných niekoľko konkrétnych postupností. Nový trik obyčajne vzniká na papieri alebo v nejakom simulátore a potom sa trénuje. Ja osobne si počas žonglovania v hlave hovorím čísla jednotlivých hodov, ktoré hádžem. Vďaka tréningu viem ich približnú výšku a poradie v akom dopadnú a nemám problém si „za letu“ odhadnúť vhodnú postupnosť.

13389025_10209866064714771_1680440404_o

 

Vo filme Beautiful Mind Russel Crowe zahral matematika, ktorému išli v hlave vkuse vzorce. Je to tak aj u teba? Ako berieš žonglovanie – ako odreagovanie, alebo skôr ako výskum do práce?

Pre mňa je žonglovanie najmä umenie a istý spôsob úniku z reality. Triky, ktoré popisujem matematicky, väčšinou ani netrénujem. Básnik sa vyjadruje skladaním slov, maliar používa farby, ja sa snažím vyjadrovať svoje pocity pohybom loptičiek alebo kužeľov.

Častokrát sa stratím v abstraktných predstavách a pristihnem sa pri tom, ako sa hrám s gravitáciou hru na to, kto poskladá krajší svet. Veľmi podobne však prežívam matematické bádanie a pochopenie novej súvislosti v matematike ma napĺňa rovnakou eufóriou ako vyjadrenie nejakého pocitu alebo myšlienky v žonglovaní.

 

Aká bola reakcia u vás na Matfyze, keď si prišiel s nápadom písať o žonglovaní?

Kým som sa na to odvážil niekoho spýtať, tak som tento nápad nosil v hlave pomerne dlho. Odpoveď od docenta Slavíka však bola plná optimizmu a originalita témy ho potešila. Na rozdiel od iných matfyzákov, sa mi ho však nepodarilo naučiť prakticky žonglovať. :-)

Celkovo sú matfyzáci matematikou žonglovania očarení a častokrát sa mi stane, že niekto moju prácu spozná úplne mimo môj okruh ľudí. Počas štátnic sa všetci drtili a zliepali posledné kúsky vedomostí a ja som sa miesto toho rozcvičoval s piatimi loptičkami na schodoch. Efekt bol taký, že počas mojej prezentácie bolo v miestnosti pre 15 ľudí asi 30 účastníkov. :-) Zároveň som dostal niekoľko pozvánok na prednášky.

 

Koľko ľudí na svete sa zaoberá matematikou žonglovania? Máte nejaké meetingy?

Matematka žonglovania je pomerne mladá teória, presadila sa v posledných 30-40 rokoch. Zaoberajú sa ňou obyčajne matematici, ktorí žonglovať vedia a tých až tak veľa nie je. Medzi top osobnosti patria napríklad Claude Shannon, nositeľ Nobelovej ceny, po ktorom sú takzvané Shannonove vety o žonglovaní.

Vrcholnou osobnosťou v kombinatorike je Ronald Graham, ktorý dokonca vystupoval v Cirque du Soleil a publikoval niekoľko hlbších článkov o žonglovaní. Nedávno som si robil rešerš v tejto oblasti a bol som až prekvapený koľko nových článkov pribudlo.

Meetingy konkrétne o matematike žonglovanie však nie sú. Napriek tomu na žongérskych stretávkach robím workshopy o matematike, na ktorých sa podieľajú aj žongléri s matematickým vzdelaním. Špeciálne som vysvetľoval matematiku žonglovania napríklad v Mníchove, Toulouse, či Brunnecku na Európskej žonglérskej stretávke – najväčšej žonglérskej akcii na svete.

13413832_10209866068994878_1013041272_n

 

Znie to strašne zaujímavo. Sú tvoje výsledky používané aj v iných oblastiach ako v tej žonglovacej?

Moje výsledky sú aplikovateľné napríklad v kombinatorike, algebre, teórii grafov a informatike. Vo všeobecnosti sa výsledky v žonglovaní použili na výskum robotiky alebo na objavenie nových tvrdení v algebre. Dnes sa hovorí aj o astrofyzike, kde sa žonglovanie prirovnáva k pohybu komét. Žonglovanie však slúži aj didakticky, pekne sa pomocou neho dá ukázať, ako matematika skúma a popisuje javy tohto sveta.

 

Takže v podstate si žiješ svoj sen! Spojil si tvoju vášeň s prácou, však?

Našťastie si svoje sny žijem celý život. Spojenie matematiky a žonglovania je čerešničkou na torte. Je krásne, že môžem prepájať obe svoje vášne i prácu zároveň. Vždy sa teším, keď matematiku žonglovania prednášam ľuďom a motivujem ich tým buď k matematickému výskumu alebo k žonglovaniu.

 

Čo by si odporučil mladým ľuďom, ktorí majú nejaké hobby a chceli by sa tým začať živiť, ale nevedia presne ako na to?

Odporúčam im choďte do toho a robte to naplno. Výsledok je však veľkou neznámou, hlavne v našich pomeroch. Jednotný ani jednoduchý recept neexistuje a prekážok je mnoho. Človek sa musí vedieť obracať v mnohých veciach, hlavne ak chce vystupovať. Či už je to spôsob prezentácie, práca so svetlom, zvukom, kostýmy atď.

Ak chcem v ľuďoch zanechať nejaký dojem z vystúpenia, musí to byť dotiahnuté do každého detailu. Sú žongléri, ktorí sa žonglovaním živia, ale i takí, ktorí sa nepresadili a žonglovanie si ponechali ako hobby pri svojej práci. Ja osobne by som sa čisto žonglovaním živiť nechcel, bojím sa totiž, že by ma prestala pásová výroba predstavení baviť a začal by som sa opakovať. Omnoho viac ma baví mať pár vystúpení do roka, ktoré majú svoju atmosféru, sú vždy niečím nové a neopakovateľné.

13351006_10209866067954852_1998704907_o

 

Žongluješ stále aktívne? Kde by sme ťa mohli vidieť?

Žonglujem verejne hneď v niekoľkých zmysloch. Jednak sú to workshopy a vystúpenia, nakoľko však bývam v Prahe, obyčajne sa pohybujem po českých festivaloch pohybovo umeleckého zamerania, ale nestratím sa ani na firemných akciách. Mojou absolútnou srdcovkou je festival pantomímy a pohybových divadiel PAN v Liptovskom Mikuláši. Taktiež sa zúčasňujem na spolupráci s inými žonglérmi, či umelcami, v poslednej dobe napríklad s Kyselími Krastafcami, alebo V.O.S.A. Theatre z Česka.

Za druhé sú to moje popularizačné prednášky cez Univerzitu Karlovu, jedna taká sa chystá v júli na Festivale Fantázie v Chotěboři. Okrem toho spolupracujem na Social cirkusových projektoch s českým Cirkonetom. Nedávno som z vlastnej iniciatívy a s dvoma ďalšími žonglérmi šiel do Gabčíkova trochu rozptýliť deti utečencov. Ďalej som zorganizoval zatiaľ najväčší slovenský žonglérsky festival Košický KUŽEĽ a tento rok v septembri ho v Kysaku chcem zopakovať, tam ma uvidíte určite!

 

Posledná otázka – plánuješ učiť žonglovať aj tvojho syna?

Posledná a zároveň najťažšia. :-) Čo plánujem ja a čo bude chcieť môj syn sa môže líšiť. Určite mu k tomu vytvorím vhodné prostredie aj ho to naučím, či ho to ale bude baviť, to teraz nedokážem povedať. Môj syn bude mať celý život na to, aby si plnil svoje vlastné sny.

zdroj fotografií: archív M. Zamboja

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Najnovšie videá

Trendové videá