Na Slovensku môže mať zbraň snáď ktokoľvek. Odborníčka vysvetľuje, ako mohol atentátnik dostať zbrojný preukaz

  • Atentát na premiéra Roberta Fica otriasol slovenskou spoločnosťou od základov
  • Tento tragický incident vyvoláva nespočetne veľa otázok
Ivana Čergeťová, uznávaná psychologička a NLP koučka
Ivana Čergeťová, uznávaná psychologička a NLP koučka archív Ivana Čergeťová, TASR/Ján Krošlák
  • Atentát na premiéra Roberta Fica otriasol slovenskou spoločnosťou od základov
  • Tento tragický incident vyvoláva nespočetne veľa otázok

Atentát na premiéra prináša otázky, na ktoré je potrebné hľadať odpovede nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj psychologického a spoločenského dopadu.

Opomenúť nemožno ani niektoré vyjadrenia politikov, ktoré boli tesne po incidente veľmi polarizujúce.

Ivana Čergeťová, uznávaná psychologička a NLP koučka pripomína, že práve vyjadrenia politikov k tragickým udalostiam tohto typu majú výrazný vplyv na celkovú verejnú mienku.

„Je potrebné si uvedomiť, že ak je rétorika významných predstaviteľov štátu formulovaná emocionálne alebo polarizačne, dochádza k prehlbovaniu napätia a názorových rozdielov, a to nielen v rámci spoločenského priestoru, avšak dochádza k nim aj na úrovni základnej bunky spoločnosti, ktorou je rodina.“

Odborníčka poukazuje aj na výskumy v oblasti politickej psychológie, ktoré ukazujú, že polarizované vyjadrenia môžu znižovať kritické myslenie jednotlivcov, posilňovať ich predsudky a limitujúce presvedčenia, a zároveň nepriateľstvo medzi rôznymi skupinami obyvateľstva.

„V prípade významných udalostí tohto typu je vhodné, aby politici komunikovali pokojne, citlivo a najmä konštruktívne a uvedomovali si, že ich vyjadrenia majú významný dopad na spoločenskú súdržnosť a znižovanie úrovne napätia a konfliktov. Avšak zodpovednosť je aj na nás všetkých, či budeme prispievať k eskalácii alebo k zmierňovaniu celkovej situácie.“

Trauma spoločnosti

Ak sa podľa Ivany Čergeťovej pozrieme na udalosť z pohľadu histórie, môžeme vnímať, že atentát má vždy hlboký dopad na spoločnosť.

„Z psychologického hľadiska vedie k pocitom strachu, neistoty a nedôvery. Tieto pocity v ľuďoch môžu vzbudzovať potrebu postaviť sa do obranného módu, nakoľko sa môžu cítiť ohrození. Často hovoríme o kolektívnej traume, čo podľa psychologických teórií znamená, že spoločnosť ako celok prežíva silné emocionálne reakcie na násilie. Konečným dopadom je zníženie kvality duševného zdravia populácie a narušený verejný pocit bezpečia.“

Získanie zbrojného preukazu

V súvislosti s tragickým činom sa medzi ľuďmi nesie aj konštatovanie znejúce v zmysle – „Na Slovensku môže mať zbraň už snáď ktokoľvek.“

Pravdou však je, že držitelia zbraní v našej krajine musia prechádzať psychotestami, tak ako to bolo aj v tomto prípade. Ako je teda možné, že takéhoto nebezpečného človeka neodhalili a zbraň dostal legálne?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: radipsychologicka.sk, Zuzana Šofraneková

Najnovšie videá

Trendové videá