Rozhovor: Dušan Plichta – Káva je každodenným gastrozážitkom
- Nie je klasickým technologickým startupom. Prišiel však s novým konceptom kávy, ktorá dodáva energiu - Power Coffee. Ktorý startup by také niečo nepotreboval? Spolupracuje so Spotom a Clusterhausom. Žil v Austrálii, venuje sa zdravej výžive a je šťastným optimistom. Jeho kávu už ochutnali v takých spoločnostiach ako KPMG, Zaraguza alebo WebSupport. Podnikateľ, milovník kávy, zdravého (a dobrého) jedla, ktorý “hackuje” sám seba. Dušan Plichta.
- Nie je klasickým technologickým startupom. Prišiel však s novým konceptom kávy, ktorá dodáva energiu - Power Coffee. Ktorý startup by také niečo nepotreboval? Spolupracuje so Spotom a Clusterhausom. Žil v Austrálii, venuje sa zdravej výžive a je šťastným optimistom. Jeho kávu už ochutnali v takých spoločnostiach ako KPMG, Zaraguza alebo WebSupport. Podnikateľ, milovník kávy, zdravého (a dobrého) jedla, ktorý “hackuje” sám seba. Dušan Plichta.
Koľko káv si dnes mal?
Keďže sme ešte len na obede a je okolo 13.00, tak zatiaľ dve. Rannú špeciálnu Power Coffee s kokosovým tukom a maslom, a potom ešte jedno príjemné organické espresso, okolo 11.00.
Káva s tukom a maslom? Dosť zvláštna kombinácia, nie?
Mal by si vidieť tie reakcie, keď niekomu poviem, že si má pridať do kávy maslo a tuk. Avšak, keď si do kávy ľudia pridávajú kilá cukru, tak sa nad tým nikto ani nepozastaví. Finta je totiž v tom, že podľa najnovších poznatkov z oblasti výživy už teraz vieme, že najlepšou výživou pre mozog nie je glukóza, ale práve dobré tuky. V kombinácii so správnou dávkou kofeínu sa tento efekt ešte znásobuje a dostávame sa tak k pravému “hackovaniu”.
Chuťovo sa to dá zvládnuť? :)
Chápem tvoje obavy, mal som ich aj ja, keď som prvýkrát počul o tejto kombinácii. Keď som však skutočne ochutnal tento špeci recept, tak mi to prišlo ako také poriadne “mäsité” latte. Jednoducho plnosť, krémovosť, lahodnosť.
Na svojom webe píšeš, že káva, ktorú ľudia bežne pijú, je „zmesou nekvalitných elementov, ktoré vôbec neprinášajú úžasné benefity kávy“? Je to naozaj tak?
Áno, bohužiaľ je to vačšinou tak. Dnes už vieme, že kávu môžeme považovať skoro až za vitamín, ako to uvádza vo svojej štúdii Ray Peat – profesor fyzilológie a bádateľ v oblasti správnej výživy. Problém je však v tom, že ak chcem skutočnú hodnotu kávy, tak potrebujem bezchybnú kvalitu.
Ako teda vieme spoznať kvalitnú kávu?
Zdravá káva potrebuje spĺňať päť dôležitých kritérií na to, aby sme z nej dostali 100% úžitku. Keď sa pozrieme na to, koľko instantnej kávy, kapsulí, prepražených talianských zmesí a nekvalitných zmesí robusty sa u nás vypije, môžem smelo prehlásiť, že 80% kávy, ktorú pijeme, pôsobí na organizmus toxicky. Aj to je dôvod, prečo mnoho ľudí pochybuje o prospešnosti kávy. Majú ju totiž radi, no mnohým spôsobuje žalúdočné a iné problémy. Všetko je to však o kvalite a čistote kávy. Nie je totiž káva ako káva.
zdroj: hnonline.sk
Akých je teda tých päť kritérií kvalitnej kávy?
To je jednoduché – organické pestovanie, eliminácia plesní, správna forma praženia pre rozklad tukov a elimináciu toxínov, čerstvosť praženia a správna príprava.
Veľa ľudí aj zo startupového prostredia pije energetické nápoje. Čo si myslíš o takomto spôsobe dopĺňania energie?
No, keď si chceme pravidelne poškodzovať metabolizmus, mozog a liať do seba umelohmotné nápoje, ktoré majú veľmi ďaleko od prírody, tak nech sa páči. Garantujem však, že z dlhodobého hľadiska to vedie len k vyčerpanosti obličiek, zvýšenému stresu a priberaniu.
Asi budeš súhlasiť, že keď chceš byť úspešný, tak myseľ šetriaceho a skromného človeka ťa k úspechu nedovedie. Realita je taká, že potrebujeme adekvátne investovať do seba a svojej energie, aby sme boli schopní tvoriť, inovovať a ovplyvňovať ľudí, prinášať nové produkty, myšlienky a posúvať sa vpred.
Na záver už dodám asi len toľko, že je veľký rozdiel, či prijímam kofeín z prírodných alebo syntetických zdrojov. Tiež je dôležité, v akej kombinácii ho dostávam do tela. Najhoršia je v tomto smere syntetika v kombinácii s cukrom, čo môže zanechať skutočné následky na našom organizme. Keď však zabezpečím prírodný kofeín z kávy, a ešte ho skombinujem s top tukom, tak sa dostávam do úplne iného štádia fungovania – nie len tela, ale aj mozgu.
Máš nejaké tipy na známych ľudí, ktorí môžu ísť príkladom?
Keď sa pozrieme na top startup CEOs alebo top autorov ako napriklad Tim Ferriss, Gary Vaynerchuk či napriklad aj Michal Truban, tak tí si veľmi striktne vyberajú, čo do seba dajú. Vyberajú nielen top kávu a čaj, ale aj kvalitné jedlo.
Čo ak niekomu káva nechutí? Je dosť takých ľudí.
Asi ešte nepili poriadnu kávu (smiech). Bohužiaľ, mnoho ľudí posudzuje kávu na základe skúsenosti s nescou alebo prepáleným veľkým espressom. Akceptujem však ľudí, ktorí preferujú čaje, prípadne ku káve skrátka nemajú vzťah. Z môjho pohľadu sa trošku ukracujú o gastrozážitok na každy deň, ale raz im možno aj zachutí.
zdroj: powercoffee.sk
Existuje mnoho odborníkov, ktorí tvrdia, že káva nie je zdraviu prospešná – zvyšuje tlak, odvodňuje. Aké máš protiargumenty?
Jednoduché – odborné vedecké štúdie, ktoré nie sú založené len na istej korelácii. Sú založené na skutočnom vzťahu príčiny a efektu, teda na kauzalite. Toto treba rozoznávať, pretože nesprávne informácie nás dokážu zavádzať. Z toho pohľadu môžem povedať, že káva zvyšuje tlak iba čiastočne a krátkodobo, záleží od individuálneho stavu. U zdravého človeka teda žiaden problém nie je. Situácia sa však mení pri človeku, ktorý je obézny, trpí stresom, má oslabené obličky a vysoký tlak.
Mnoho dobrých podkladov možno nájsť aj v Inštitúte kávy, kde odborníci – lekári rozoberajú mnohé mýty. Napríklad podľa štúdie Nauhauser-Berthold je dokázané, že káva v adekvátnom množstve (4-6 šálok denne) vôbec nedehydruje. Najväčším problémom, ako som už spomínal, je toxicita kávy. Tak, ako sa môžeme kávou efektívne detoxikovať, tak sa ňou môžeme výrazne toxikovať. Ide hlavne o problém kvality kávy (plesne, chemicky striekaná káva) a praženia (toxíny, kyseliny).
Keď sme si prešli kávu, poďme k tebe. Čím momentálne žiješ? Aké projekty máš rozbehnuté?
Momentálne žijem Power life. Nápadov mám neúrekom, no viem, že menej je viac. A to je v mojom prípade niekedy ťažké dodržať – zabezpečiť správny fokus. Zaujal som už skôr postoj “Just do it”, a tak menej analyzujem a snažím sa viac konať. Najväčší projekt je samozrejme startup Power Coffee, ktorého základom je môj blog. Mojim cieľom je inšpirovať ľudí k sebarealizácii, zlepšovaniu, a tak celkovo k životu na 100%.
Zmenu v našich návykoch a rozhodnutiach treba často začať robiť na úrovni starostlivosti o naše telo. Pretože až keď dostaneme pod kontrolu telo, najmä náš mozog, a myseľ, až vtedy získavame skutočnú schopnosť čeliť neistote prostredia, získavame istotu podnikavosti a toho, že sme pánmi svojho šťastia a skôr či neskôr to nejako vymyslíme.
Čo je pre teba zadosťučinením? Kedy si povieš, že stálo to za to?
Najšťastnejší som, keď mi ľudia napíšu, že sa im konečne podarilo schudnúť, posilniť sa alebo zmeniť návyky tak, že majú viac energie. Samozrejme, že poteší, keď napíšu, že inú kávu už nechcú. Že to stojí za to viem aj vo chvíli, keď ma kontaktujú firmy ako Google, KPMG, WebSupport či Zaraguza, že chcú poriadnu kávu, lebo im záleží na kvalite toho, čo zamestnanci pijú.
zdroj: powercoffee.sk
Spomínal si mi, že si bol rok v Austrálii. Čo si sa tam naučil v súvislosti s kávou?
Naučil som sa veľa. No musím úprimne povedať, že sa učím stále. V Austrálii to bolo najmä o tom, že som spoznal cestu kávy z plantáže do našej šálky. Mal som možnosť testovať kávy z celého sveta a pochopiť dôležitosť čerstvého praženia. Zároveň som istý čas pracoval aj v kaviarni s top baristami, od ktorých som získal tréning a školenie o štandardoch prípravy zdravej kávy (espressa), ale aj ostatných kávových nápojov.
A tak si tieto skúsenosti priniesol na Slovensko. Spolupracuješ s Clusterhausom aj Spotom – startupovými coworkingami. Káva nie veľmi typickým startupom. Ako ťa tam prijali?
Áno, nie som typickým technologickým startupom, no prístup k podnikaniu a najmä teória “Lean Startup” mi úplne sedí. Takto som nabehol najprv do Spotu, kde mi zo začiatku výrazne pomohli mentoringovými radami (Peter Dendis), kontaktmi a priestorom na prezentáciu (Matej Ftáčnik a Ivan Debnár). Práve tam som videl, že títo ľudia sú skutočne naladení na podporu podnikavosti a inovácie. Inovácia je pri Power Coffee sčasti aj technologická, a síce v tom, že káva môže fungovať ako Amazon – po troch klikoch príde čerstvo pražená priamo domov. Čo sa týka Clusterhausu, tak som v správnom čase oslovil Pala Soviša, ktorý potreboval vyriešiť problém výberu dobrej kávy a stroja. Na oplátku mi tiež poskytol priestor na prezentáciu a občasný (často som totiž v teréne) pobyt v Clusterhause.
Kde momentálne funguješ s Power Coffee? Iba na Slovensku?
Áno, zatiaľ sa sústredím na poriadny branding Power Coffee a rozbeh na slovenskom trhu. Hneď potom expandujeme do Čiech. Nebránim sa však ani ďalším zahraničným trhom, kde vidím veľký potenciál. Ako sa hovorí – I have a dream. Mojim “dreamom” je, aby sa raz napísalo, že slovenská Power Coffee sa stala zdravým “redbullom” pre športovcov a aktívnych ľudí.
Expanzia príde prirodzene tým, ako naberáme skúsenosti a virálnym šírením myšlienky iného energetického nápoja. Prečo hovorím o virálnom šírení? Je to tak možno aj preto, že keď vyskúšaš špeciálny recept s maslom a kokosvým tukom, tak po nejakých dvoch týždňoch užívania celkom pekne schudneš, zlepšíš metabolizmus tukov a schopnosť sústredenia. A z toho si šťastný, nie?
Asi áno. Povedz ty, si šťastný?
Čo mi iné ostáva? Mám na výber, či sa budem sťažovať alebo začnem pracovať so svojou mysľou a riešiť veci, ktoré môžem ovplyvniť a robia ma šťastným. Nebudem sa hrať na to, že sa smejem 24 hodín denne. No ak nájdeš oblasť, ktorá ťa začne baviť a zaujíma ťa proces, učenie a zlepšovania sa, dokážeš poriešiť základné finančné potreby a nejaké tie drobné navyše, tak možeš byť dosť často šťastný. Úplne najviac, keď dostaneš správy od zákazníkov o tom, ako si im zachránil ich rúcajúci sa svet kávy (smiech).
Ako to vidíš s tímom Power Coffee do budúcnosti? Budete sa rozširovať?
Určite! Už teraz mám svojích prvých spolupracovníkov a zanietencov, ktorí mi pomáhajú a pripravujeme tak rozumnú expanziu. Vieme, že všetko je o ľuďoch a tu mám asi dosť vysoké nároky. Myslím si, že človek, čo chce rozvíjať Power Coffee, musí mať vzťah ku káve a záujem porozumieť jej. A, samozrejme, nie len káve, ale aj výžive a nastaviť sa pre power zlepšovanie a “hackovanie” samého seba. Minimálne preto, aby bola zábava.
zdroj: powercoffee.sk
Máš za sebou nejakého investora?
Investorom je známe 3F – Family, Friends and Fools. Dostal som síce nejaké ponuky, ale myslím si, že taký originál investor nie je zatiaľ potrebný. Samozrejme, nebránim sa angel investícii a podpore, teraz však vidím prioritu v tom, aby som pokračoval v organickom raste. Neskôr tam môžem investorovi ukázať track record, ktorý som dokázal realizovať sám s minimálnymi finančnými investíciami. Potom to budú iné debaty. Myslím si, že je skutočná frajerina začať “from the scratch”, vytvoriť cashflow a dosiahnuť prvý zisk. Ak to dokážem bez extra investícií, tak s investíciou to bude už len ľahšie.
Aké tri veci si sa naučil pri začiatkoch podnikania a rád by si ich posunul ďalej?
Po prvé – neboj sa odmietnutia a nedovoľ, aby sa ťa emočne dotklo. Po druhé – skúšaj, testuj, vyhodnocuj, skúšaj, testuj… celkovo “Lean Startup”. A na záver je to také heslo – “There is no map, you need to create your own”.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti