Slovenská blockchainová platforma DECENT naraisovala za 2 dni 2,3 milióna eur v bitcoinovom crowdfundingu!
- DECENT je decentralizovaná platforma, ktorá využíva blockchain na distribúciu digitálneho obsahu.
- DECENT je decentralizovaná platforma, ktorá využíva blockchain na distribúciu digitálneho obsahu.
DECENT založili v Švajčiarsku dvaja Slováci Matej Boda a Matej Michalko. Pomocou blockchainovej technológie chcú vytvoriť decentralizovanú platformu pre autorov, ktorá im umožní dostať svoje diela k ľuďom bez využitia tretích strán.
Znamená to, že všetky peniaze, ktoré ich dielo zarobí, zostanú samotným autorom. Žiadni vydavatelia, žiadni cenzori, iba autor a verejnosť.
Vynechanie prebytočných tretích strán bolo už od vzniku Blockchainu jednou z hlavných funkcií, ktorú táto technológia umožňuje. Zatiaľ sa táto funkcia využíva najmä pri finančných transakciách v kryptomenách ako Bitcoin, Litecoin alebo Dash.
No decentralizácia šírenia obsahu má taktiež obrovský potenciál. DECENT umožní tvorcom obsahu a firmám vybudovať na jeho open source protokole množstvo rôznych aplikácií, ktoré môžu byť použité pre blogy, vydávanie a streamovanie hudby, vydávanie e-kníh, predaj softvéru, či vývoj indie hier.
Platforma nie je ovládaná žiadnymi tretími stranami a ani jej tvorcami. Znamená to, že autori nebudú musieť za publikáciu článkov, hudby, videa, či aplikácie platiť skryté poplatky tretím stranám.
Taktiež to eliminuje riziko cenzúry, čo môže z DECENT spraviť bezpečnú platformu pre whistleblowerov a aktivistov v krajinách, ktoré obmedzujú slobodu slova.
Kryptomeny sú potenciálne nekonečne deliteľné, čo znamená, že umožňujú mikroplatby. Mohol by si napríklad svojmu obľúbenému interpretovi priamo zaplatiť hodnotu 0,005 eur (0,00000900 BTC) za prehratie jeho pesničky, čo pri platbe v klasických menách nie je možné.
Príde ti to ako malá suma? Odhaduje sa, že jedno UNIKÁTNE prehratie na Spotify dnes zarobí umelcovi priemerne 0,000779 eur.
Blockchainová technológia v kombinácii so silnými šifrovacími protokolmi zaručuje bezpečnosť informácií a chráni pred prístupom a úpravami od nevyžiadaných tretích strán. Obsah distribuovaný pomocou DECENT zostane zašifrovaný, až dokým ho legitímny príjemca neodomkne správnym kódom.
“Počas posledných mesiacov som počul veľa o projektoch založených na Blockchaine, no DECENT ma z nich zaujal najviac. Vďaka komplexnému riešeniu, ktoré ponúka, a množstvu príležitostí na využitie má potenciál stať sa ďalšou veľkou vecou v oblasti celosvetovej distribúcie dát,“ hovorí zakladateľ Microsoft Slovakia Tibor Tarábek.
Obrovský potenciál v DECENT nevidí iba Tibor Tarábek. Platforma pred pár dňami spustila svoje ICO (Initial Coin Offering), v ktorom sa jej podarilo získať enormných 4138 BTC (2,298,659 EUR) za 2 dni.
ICO je v podstate forma crowdfundingu. Spoločnosť ponúkne kryptomenu, na ktorej jej systém beží, za určitú cenu. Vyzbierané peniaze potom použije na ďalší vývoj. Počiatočná ponuka je 5000 DCT za 1 BTC alebo 55 ETH (Ethereum). Počas ôsmich týždňov táto ponuka postupne klesne na 3000 DCT.
DECENT je bez debaty jedným z najinovatívnejších projektov, aké zo Slovenska kedy vyšli. Má naozajstný potenciál postaviť sa na čelo globálnej digitálnej revolúcie, ktorá najviac pomôže krajinám ako je Čína, kde vláda ostro potláča slobodu slova.
Možno sa práve pozeráme na zrod jedného z najpoužívanejších systémov na publikáciu a zdieľanie digitálneho obsahu budúcnosti. A možno je DECENT iba začiatok.
zdroj fotografií: decent.ch
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy