Ako začať podnikať (takmer) bez peňazí
- Asi mnohí poznajú ten pocit odhodlania, túžbu niečo zmeniť, niečo nové začať, a to aj na úkor perspektívnej práce, len aby mal človek niečo svoje. Ale bez peňazí ťažko. Či nie?
- Asi mnohí poznajú ten pocit odhodlania, túžbu niečo zmeniť, niečo nové začať, a to aj na úkor perspektívnej práce, len aby mal človek niečo svoje. Ale bez peňazí ťažko. Či nie?
V skutočnosti nemusí byť nedostatok peňazí taký veľký problém, ako sa na začiatku môže zdať. Pravdaže, len ak vieš, čo robíš. Možno je to ťažké, no určite nie nemožné. Každý startup potrebuje iný vstupný kapitál, pretože každý startup je iný. Je preto dôležité v prvom rade odhadnúť, koľko peňazí budeš potrebovať predtým, ako nájdeš nejakú alternatívnu metódu, ktorou budeš svoju spoločnosť držať finančne nad vodou. Začni rátať:
- Licencie a potvrdenia: V závislosti od regiónu a krajiny budú potrebné rôzne vybavovačky a registrácie na prevádzku.
- Zásoby: Kupuješ nejaký materiál? Potrebuješ počítače a/alebo inú techniku, či vybavenie?
- Vybavenie: Potrebuješ špecializovanú technológiu, softvér a pod.?
- Priestory: Položka, ktorá si vyžaduje poriadnu dávku financií, nehovoriac o tom, že nesmieš zabudnúť ani na internet, vodu, elektrinu…
foto: projectmanagers.net
- Združenia, predplatné, členstvá: Aké publikácie si predplatíš a aké vzťahy budeš udržiavať?
- Prevádzkové náklady: Zisti si všetko potrebné predtým, ako sa do niečoho pustíš, a hlavne nezabudni na marketing.
- Právne poplatky: Potrebuješ pomoc právnika počas budovania svojho biznisu?
- Zamestnanci a dodávatelia: Ak svoj biznis nemôžeš vybudovať sám, na výplatnej páske sa bude musieť objaviť aj zopár ďalších ľudí.
Teraz máš pred sebou dve cesty, ako začať biznis: Znížiť svoje výdavky, alebo zvýšiť dostupné formy kapitálu z vonkajšieho zdroja. Tu máš tri možnosti:
Možnosť č.1: Zredukuj svoje potreby
Tvoja prvá možnosť je zmeniť biznis model tak, aby si skresal všetky náklady, ktoré sa dajú. Napríklad, ak chceš skresať výdavky na zamestnancov, začni tým, že buď svoj jediný zamestnanec. Aspoň kým to pôjde. Kým nemáš priestory, možno môžeš pracovať aj doma, alebo nájdeš lacnejšie produkty ako tie, ktoré si chcel ponúkať pôvodne – hoci ich stále môžeš predávať za pôvodnú cenu, ktorú si si stanovil. Trochu si pogoogli a zisti všetko, čo môžeš.
foto: cloudfront.net
Možnosť č.2: Začni skromne
Druhá možnosť je jednoduchá. Miesto toho, aby si sa hneď pustil priamo do veľkého podnikania, skús začať pomaly, s dostatočnou prípravou. Začni základmi – niečím jednoduchým, ale účinným, čo ti postupne vybuduje meno, zabezpečí klientelu… A keďže by si bol sám sebe pánom a nemal žiadnych zamestnancov, aspoň stihneš zarobiť pred tým, ako budeš musieť platiť pomocné sily.
Možnosť č. 3: Outsourcuj
Nakoniec je tu tretia možnosť – financovanie z vonkajších zdrojov. Lebo keď je dobrá myšlienka, zrozumiteľne vypracovaný biznis plán a tvoja vášeň pre to, čo sa chystáš urobiť, je možné nájsť pomoc aj na týchto miestach:
- Priatelia a rodina: Niekedy možno risk, ale určite nezavrhuj myšlienku iba preto, že ide o tvoje blízke okolie. Niekedy je pomoc bližšie, ako sa môže zdať.
foto: thisismoney.co.uk
- Investori: Bohatí ľudia, ktorí ti pomôžu postaviť sa na nohy nemalou sumou peňazí. Často do projektov investujú výmenou za čiastočné vlastníctvo biznisu, ak ale nájdeš tú správnu osobu, takáto obeta sa ti môže aj vyplatiť.
- Venture kapitalisti: Takmer ako investori, ale mnohokrát ide o partnerstvá alebo organizácie. Ich špecialitou je väčšinou už existujúci biznis, to ale neznamená, že by si to nemohol skúsiť tiež.
- Crowdfunding: Táto forma nie je populárna len tak pre nič za nič. Ak máš dobrý nápad a pracuješ dostatočne tvrdo, je šanca, že ľudia podporia čokoľvek.
- Pôžičky: Hoci je to možnosť, ktorej by sa každý najradšej vyhol, ak minieš všetky ostatné možnosti, stále môžeš skúsiť banky.
Ak máš naozaj dobrý nápad a veríš tomu, že ťa tvoj biznis bude baviť a napĺňať, ak si presvedčený o tom, že je to skutočne to, čomu sa chceš venovať a aj sa budeš venovať, s jednou (alebo aj viacerými) z týchto možností máš šancu, že minimalizuješ vstupné náklady a začneš si pomaly a postupne plniť svoj sen.
Len nezabúdaj, že všetko si vyžaduje nejakú obetu a začínať vlastný biznis je tvrdá práca, ktorá si vyžaduje veľa trpezlivosti a odhodlania. Tvrdá práca sa vypláca; bez práce nie sú koláče; aká práca taká pláca… Veď to poznáš. Nevzdávaj to a verím, že dosiahneš to, po čom túžiš.
foto: arcticstartup.com
Zdroj, zdroj titulnej fotografie: Jayson Demers/entrepreneur.com