Žlté bicykle chcú rozšíriť bikesharing po celom Slovensku
- Projekt iniciatívy Vlk, ktorý nikdy nespí chce priniesť zdieľané bicykle do miest na Slovensku.
- Projekt iniciatívy Vlk, ktorý nikdy nespí chce priniesť zdieľané bicykle do miest na Slovensku.
Vyzerá to tak, že bikesharing na Slovensku sa pomaly, ale isto rozbieha. Po bratislavských WhiteBikes a prievidzskom Zelenom Bicykli prichádzajú Žlté bicykle, ktorých momentálnym cieľom je rozbicyklovať Kežmarok.
Zdieľané bicykle v Kežmarku sú dielom občianskeho združenia Vlk, ktorý nikdy nespí. Jeho zakladateľ Dominik Jakub našiel inšpiráciu na vytvorenie bikesharingu po návšteve dánskej Kodane.
Združenie začalo túto tému riešiť už pred dvoma rokmi a dnes sa jeho vízia konečne stáva skutočnosťou. V najbližších dňoch sa v meste objaví prvých dvadsať žltých bicyklov.
„Bicykle sme sa rozhodli získať v kampani Druhá šanca starých bicyklov. Vďaka nej sme od ľudí získali 150 kusov starších bicyklov. Ľudia nám tiež na ich opravu prispeli v zbierke sumou vyše 3 400 eur, z ktorej sa nakúpili náhradné dielce a komponenty na reparáciu týchto starších dopravných prostriedkov. Tie budú namaľované na žlto, čo sú farby Kežmarku, a rozmiestnime ich po meste,“ hovorí Jakub.
Realizáciu projektu naštartovala úspešná kampaň na Startlab.sk, pomocou ktorej združenie vyzbieralo 3 435 eur. Za požičanie bicykla sa v tomto roku plánuje iba dobrovoľný poplatok. Ak sa podarí získať sponzorov a podporu od mesta, možno to tak zostane aj dlhodobo.
Zastupiteľstvo Kežmarku, ktorý zatiaľ nemá žiadne cyklochodníky, túto iniciatívu víta. Záujem Kežmarčanov o cyklistiku ale podľa vedenia mesta rastie. Do konca roku 2017 teda plánuje vybudovať cyklistický chodník naprieč mestom.
„Naším cieľom je rozbicyklovať mesto. Cyklistická doprava môže výrazne prispieť k ekologizácii dopravy v Kežmarku. Podľa nás tento spôsob u nás využíva málo ľudí, hoci mesto je malé a prejsť z jedného konca na druhý netrvá dlho. Na druhej strane treba povedať, že bicykle sa už v uliciach Kežmarku začínajú objavovať a je ich viac ako kedysi,“ tvrdí Jakub.
Združenie chce Žlté bicykle rozšíriť aj do iných miest. Na stránke projektu je dotazník, ktorým môžu obyvatelia miest vyjadriť záujem o realizáciu tohto systému aj v ich meste. Podľa Dominika Jakuba prejavil záujem už napríklad Vranov nad Topľou.
„Ľudia nám telefonujú, majú o to záujem. Mám stretnutie aj s primátorom v Banskej Bystrici, rovnako aj v Poprade. Kežmarok tak možno naštartuje aj ostatné mestá,“ dúfa Jakub.
Každý úspešne zrealizovaný bikesharing podporí vznik ďalších. Na Slovensku očividne o zdieľanie bicyklov záujem je. Otázkou je, či máme aj dostatok nadšencov, ktorí budú tieto projekty ochotní spúšťať. Na iniciatívu od vedení miest sa totiž asi neoplatí spoliehať.
zdroj titulnej fotografie: zltebicykle.sk, zdroj fotografií: vlknespi.sk
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy