13-ročné dievčatko prišlo na to, ako vo vesmíre vytvoriť kyslík
- Myslíš si, že niekto, kto ešte stále navštevuje základnú školu, nemôže nič dokázať? Si na veľkom omyle. 13-ročná Roni Oron z Izraela je živým príkladom toho, že aj v mladom veku možno pomôcť ľudstvu pri prežití vo vesmíre.
- Myslíš si, že niekto, kto ešte stále navštevuje základnú školu, nemôže nič dokázať? Si na veľkom omyle. 13-ročná Roni Oron z Izraela je živým príkladom toho, že aj v mladom veku možno pomôcť ľudstvu pri prežití vo vesmíre.
Roni Oron pochádza z izraelského mesta Ramat Hasharon, ktorého obyvatelia môžu byť na svoju mladú susedku právom hrdí, pretože to, čo dokázala, môžeme nazývať naozaj veľkým úspechom. Podarilo sa jej totiž vynájsť systém na tvorbu kyslíka vo vesmíre. Ak sa ľudstvo aj vydá na medziplanetárne lety, tak práve kyslík bude tým, čo rozhodne o úspechu alebo neúspechu misie.
Je to satelit a dostal názov BioSat. Za svoj vynález už aj dostala ocenenie s názvom „Satelit sa narodil“, ktoré jej do rúk odovzdala Izraelská vesmírna agentúra. Na čo sa taký satelit zíde v najbližšej budúcnosti? Môže vyriešiť jeden veľký problém astronautov, ktorí sa budú snažiť dokázať, že sa na Marse skutočne dá prežiť. A s vynálezom malej Roni by sa skutočne mohlo dať.
foto: nextshark.com
Satelit BioSat vyzerá ako veľká bublina, ktorá má na jednej strane zrkadlo a na druhej je priesvitná, čo poslúži na to, aby mohli slnečné lúče preniknúť dovnútra. V centre zariadenia sa bude nachádzať kapsula vyrobená z membrány, ktorá bude prepúšťať vzduch, no nie vodu.
V jej vnútri sa budú nachádzať riasy a voda, a vonku kysličník uhličitý. Následne bude kyslík vytvorený procesom fotosyntézy, ktorá bude v jeho vnútri prebiehať. To sú vedomosti detí na základnej škole, však? Špeciálne prídavné zrkadlá nasmerujú slnečné žiarenie priamo ku kapsuly. Zabránia však tomu, aby sa k nim dostalo priame slnečné žiarenie, ktoré by riasy poškodilo.
foto: israelandstuff.com
Toto povedala Roni o svojom úspechu: „Za to, čo som dokázala, vďačím hlavne podpore svojich rodičov. Môj otec, ktorý je ortopédom, sa nesmierne tešil z toho, že som rozbehla svoj vlastný výskum. Mama ma zase naučila, aby som sa na život pozerala kreatívne.“
Čas ukáže, ako s týmto úžasným vynálezom naloží Izraelská vesmírna agentúra. Je dosť možné, že oň budú mať záujem aj vesmírne programy iných krajín sveta a za pár rokov naozaj uvidíme vynález malej Izraelčanky na cestách vesmírom.Verím, že Roni bude v prípade celosvetového úspechu jej zariadenia aj náležite ocenená.
zdroj: algemeiner.com, zdroj titulnej fotografie: mainframeview.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko