10 banalít, pre ktoré uviazneš na letisku. Okrem pasu a OP potrebuješ často tieto dôležité doklady (PREHĽAD)

  • V niektorých prípadoch treba sobášny list aj lekársky predpis
  • Pozor aj na nepovolené predmety v príručnej batožine
drahá dovolenka
Ilustračná fotografia Canva/scyther5, Canva/Elnur
  • V niektorých prípadoch treba sobášny list aj lekársky predpis
  • Pozor aj na nepovolené predmety v príručnej batožine

Leto je v plnom prúde a mnohí z nás sa už chystajú na vytúženú dovolenku. Aby si predišiel stresu a komplikáciám na letisku, je dôležité si pred odletom skontrolovať a vybaviť všetky potrebné náležitosti. Prinášame ti preto prehľad toho, na čo by si nemal zabudnúť. 

Pred odletom na dovolenku si treba skontrolovať platnosť pasu i to, či platí dostatočne dlho po návrate do domoviny. Odlet na dovolenku môžu skomplikovať aj nezhoda mien na letenke a cestovnom doklade, nepovolené predmety v batožine či cestujúci povzbudený alkoholom.

Cestovné doklady 

Medzi najdôležitejšie priority, ktoré treba mať nielen so sebou, ale najmä v poriadku, patria cestovné doklady. Pre vstup do niektorých krajín je nutná dĺžka platnosti pasu aj po návrate z dovolenky (napr. 6 mesiacov). 

Pre niektoré destinácie je tiež potrebné vybaviť víza alebo elektronickú registráciu pobytu. O podmienkach vstupu sa môžeš informovať na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí SR. Nezabudni ani na cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné výlohy, repatriáciu, stratu batožiny a iné riziká. 

„Neraz sa stane, že cestujúci zistí až pri vybavení na check-in pulte, že jeho pas už stratil platnosť. V tom prípade cestujúcemu nie je umožnený odlet. Prichádza tak o zaplatenú dovolenku aj letenku,“ priblížila pre TASR častú komplikáciu pred odletom na dovolenku hovorkyňa bratislavského Letiska M. R. Štefánika Veronika Demovičová.

Doplnila, že nielen samotná platnosť pasu, ale aj dĺžka trvania platnosti po návrate z dovolenky môže zavážiť. Niektoré krajiny totiž pre vstup na ich územie vyžadujú, aby pas platil tri až šesť mesiacov po návrate. Skontrolovať treba nielen pasy dospelých, ale aj platnosť detských cestovných dokladov.

V niektorých prípadoch treba mať pri sebe aj povolenie na vycestovanie s deťmi či ich rodné listy, napríklad v prípade, ak sa priezviská rodiča a detí rôznia. 

Letenka, doprava aj batožina 

Pred odchodom na letisko si skontroluj termín, čas a trasu letu, meno a priezvisko na letenke (musí sa zhodovať s cestovným dokladom), batožinové limity a poplatky za nadmernú batožinu.

Na zhodu priezvisk na letenke a cestovnom doklade musia myslieť dovolenkári aj v prípade, že mali nedávno svadbu a menili priezvisko. „Ak sa priezviská jednej osoby na cestovnom doklade a letenke rôznia, stráca nárok na odlet,“ upozornila Demovičová.

Ak mala cestujúca zakúpenú letenku na svoje dievčenské priezvisko, no doklady už má na nové meno, hovorkyňa odporučila mať pri sebe sobášny list. Ak to podmienky leteckého dopravcu umožňujú, na základe neho môže letiskový personál vystaviť palubnú vstupenku na nové priezvisko.

Odlet na dovolenku môže skomplikovať aj to, ak si cestujúci pomýlia linku či čas letu alebo prídu neskoro k nástupnej bránke. V týchto prípadoch letisko odporučilo sledovať nielen cieľovú destináciu, ale aj číslo linky a nástupnej brány či presný čas odletu. Odporúča sa takisto prísť na letisko v dostatočnom predstihu.

Problémy pred odletom môžu dovolenkárom spôsobiť aj nepovolené predmety v príručnej batožine či tekutiny nad limit. Cez bezpečnostnú kontrolu neprejdú rôzne napodobeniny zbraní, granátov či nábojov, napríklad ani hračkárske vodné pištole. Do príručnej batožiny nepatria ani fľaše alkoholu či iné tekutiny vo väčšom ako povolenom množstve.

Ukončiť dovolenku už na letisku môže aj to, ak je cestujúci zjavne pod vplyvom alkoholu. „Ak zamestnanci letiska spozorujú pasažiera pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, takémuto cestujúcemu nie je podľa pravidiel leteckého dopravcu umožnený odlet. Nemá nárok ani na vrátenie ceny letenky,“ uzavrela Demovičová.

Ostatné:

  • Informácie o destinácii: Získaj základné informácie o krajine, ktorú navštevuješ (mena, počasie, zvyky, kultúra).
  • Očkovanie: Pre niektoré destinácie sú odporúčané alebo povinné očkovania. Informuj sa u svojho lekára.
  • Hotovosť a platobné karty: Vyber si dostatok hotovosti v miestnej mene a informuj sa o možnostiach platby kartou v tvojej destinácii.
  • Lieky: Ak užívaš lieky, vezmi si so sebou dostatočnú zásobu na celú dobu pobytu a pribaľ si aj lekársky predpis.
  • Dôležité kontakty: Maj pri sebe kontaktné informácie na slovenské veľvyslanectvo/konzulát v danej krajine, núdzové linky a dôležité telefónne čísla.
Zdroje: TASR, AI

Najnovšie videá

Trendové videá