10 bezobalových obchodov naprieč Slovenskom, kde nakúpiš bez zbytočných plastov

  • V posledných rokoch sa s takzvanými „bezobalovými" predajňami doslova roztrhlo vrece
  • Filozofiou týchto obchodov je nakupovať potraviny či kozmetiku bez toho, aby vznikol zbytočný odpad
  • Miesta, kde si môžeš suroviny vlastnoručne navážiť a nasypať do vlastných nádob na Slovensku neustále pribúdajú
BeFunky-collage
Na kôpke/Špajza
  • V posledných rokoch sa s takzvanými „bezobalovými" predajňami doslova roztrhlo vrece
  • Filozofiou týchto obchodov je nakupovať potraviny či kozmetiku bez toho, aby vznikol zbytočný odpad
  • Miesta, kde si môžeš suroviny vlastnoručne navážiť a nasypať do vlastných nádob na Slovensku neustále pribúdajú

Zero Waste, alebo život bez odpadu, je životný štýl, ktorý propaguje opätovné využívanie zdrojov bez tvorby nadbytočného odpadu. Táto filozofia stojí na piatich hlavných princípoch: refuse, reduce, reuse, recycle, rot – odmietni, čo nepotrebuješ, zredukuj, znovu použi, recykluj a kompostuj. Posledné roky sa tento životný štýl netýka iba jednotlivcov, ale aj obchodov s potravinami, drogériou či oblečením.

S cieľom zredukovať množstvo plastov, ktoré každým rokom čoraz viac zaťažujú naše životné prostredie, ponúkajú tieto predajne možnosť odniesť si tovar vo vlastných nádobách. Bezobalové obchody“ navyše zákazníkom dávajú možnosť nakúpiť predovšetkým kvalitné suroviny od lokálnych farmárov a producentov. Na Slovensku ich nájdeľ už v množstve miest – v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici aj Košiciach.

BEZODPADU

Internetový bezobalový obchod BEZODPADU založili ešte v roku 2015 manželia Martina a Jozef Fekiačovci žijúci v dedinke Stožok pri Detve. Sme inšpirovaní permakultúrou a jej základnými etickými piliermi: starostlivosť o ľudí, starostlivosť o Zem a spravodlivé podiely. Uvedomujeme si komplexnosť problémov, ktoré sú spojené s dnešnou produkciou i distribúciou potravín a chceme sa stať súčasťou ich riešenia,” píšu na svojom webe. Okrem produktov od lokálnych farmárov ponúkajú napríklad aj rozložiteľné bambusové zubné kefky. Každý zákazník si pri objednávke môže vybrať vlastný druh znovu použiteľného či rozložiteľného obalu, ktorý má možnosť vrátiť.

Bezobalovo

K známejším bratislavským zero waste obchodom U Dobrožrúta a U vážky pribudla na začiatku tohto roku aj predajňa Bezobalovo, ktorú majú na starosti Andrea a jej priateľ. Nákup potravín či čapovanej ekodrogérie prebieha v obchode samoobslužne – zákazník si teda sám naváži a naplní také množstvo, aké mu vyhovuje. Má tiež možnosť bezplatne si zomlieť múku či vyrobiť vločky na kamennom „vločkovači“.

Onakô

Piešťanská predajňa Onakô s podtitulom „potraviny inak” ponúka základné rastlinné potraviny v suchom alebo sypkom stave, ktoré si môžeš nasypať do vlastných nádob. Nájdeš u nich aj exotické ovocie či orechy. Zákazníci si môžu namlieť vlastnú múku alebo vyrobiť čerstvé vločky na raňajky. Zaujímavosťou je, že svojich dodávateľov radšej vždy spoznávajú osobne, namiesto toho, aby sa iba spoľahli na biocertifikát. Ich cieľom je ponúkať potraviny najmä zo Slovenska a Moravy a s čo najnižšou ekologickou stopou.

Delizia

Nakúpiť bez obalu môžete nielen potraviny, ale napríklad aj čistiace prostriedky. Delizia je sieť predajní s talianskou drogériou, ktorá bola otvorená v roku 2015 v Žiline. Ponúka možnosť doniesť si vlastnú fľašu a načapovať si také množstvo prostriedku, aké zákazník potrebuje. V ponuke sú vysoko kvalitné gély na pranie a čistiace prostriedky, ktoré neboli testované na zvieratách a sú na 90 % odbúrateľné v prírode.

NEBALené

Ani stredné Slovensko nezaostáva za filozofiou „zero waste”. Prvý bezobalový obchod v Banskej Bystrici otvorila minulý rok matka s dcérou, ktoré sa snažili využiť nepotrebné veci. Vo svojom obchodíku predávajú múku, strukoviny, cestoviny, čapovaný olej, prírodnú slovenskú kozmetiku aj hygienické pomôcky ako napríklad háčkované tampóniky.

Odváž(e)ne

Kamarátky Miška a Laura sa rozhodli začať „zelenú revolúciu” a otvorili si v Prešove obchod, kde by ľuďom ponúkli alternatívu ku klasickému nakupovaniu potravín. Podporujú prioritne lokálnu výrobu a zákazníkom ponúkajú sypané potraviny rôzneho druhu, čapovanú drogériu a pomôcky do zero waste domácností. Okrem toho organizujú workshopy zamerané na environmentálnu výchovu, v rámci ktorých učia ľudí, ako nastaviť trvalú zmenu nielen v ich domácnosti, ale aj v okolí.

Špajza

Medzi ďalšie bezobalové obchody, ktoré vznikli iba minulý rok, patrí Špajza, ktorú v Nitre založila Zuzka Knollová s manželom. Jej základnou inšpiráciou jej boli vlašské orechy, mak a jabĺčko, ktoré tvoria aj logo predajne. Podľa Zuzky by sme totiž mali konzumovať predovšetkým slovenské, lokálne potraviny. Produkty z malého, rodinného obchodíku si môžete zakúpiť aj online v e-shope.

Na kôpke

Prvý východoslovenský bezobalový obchod Na kôpke má na starosti Košičanka Alexandra Varšová, ktorá bola k ekologickému životnému štýlu vedená už odmalička. Impulzom na vlastný zero waste obchodík bola jej cesta do Indie, kde si všimla, že táto krajina je doslova zamorená odpadom a plastmi. Väčšina jej sortimentu pochádza zo zahraničia, no nájdeš tam aj lokálne ces­to­viny, múku a sl­neč­ni­cový olej v bio kva­lite.

ZeroWaste-BS

Banská Bystrica je dôkazom, že fenomén zero waste neobchádza ani menšie slovenské mestá. Márii Zábudlá si založila obchodík, v ktorom ti navážia prvotriednu múku, strukoviny, orechy, semiačka či zdravé sladkosti, a ak nestíhaš, tovar ti dovezú aj rovno domov.

dm – drogerie markt

Nuž a toto si možno nečakal, no načapovať si vlastné čistiace prostriedky bude u nás už onedlho možno aj v rakúskej sieti drogérií, ktorá má u nás 200 predajní. Den­níku N to po­tvr­dil ko­na­teľ Mar­tin Pod­hrad­ský. Zákazníci budú mať možnosť načapovať si aviváže do prinesených nádob alebo tých, ktoré budú v obchode k dispozícii. Podľa DM dro­gé­rie tak zá­kaz­ník ušetrí ná­klady ale aj 60 % plas­to­vého od­padu. V Rakúsku už tento systém funguje, k nám sa má dostať v prvej polovici tohto roka.

Najnovšie videá

Trendové videá