10 dôvodov, prečo je naša technologická budúcnosť vzrušujúca
- Nikdy v celej histórií nebol lepší deň na objavy, ako práve teraz, v roku 2016. Nikdy predtým sme nemali viac príležitostí a menej bariér. Práve teraz je ten najlepší čas začať. To, čo bolo kedysi považované za sci-fi, sa v najbližších desaťročiach stane našou každodennou realitou. Prinášame ti prehľad najúžasnejších technológií, v ktorých sa nachádza budúcnosť celého ľudstva.
- Nikdy v celej histórií nebol lepší deň na objavy, ako práve teraz, v roku 2016. Nikdy predtým sme nemali viac príležitostí a menej bariér. Práve teraz je ten najlepší čas začať. To, čo bolo kedysi považované za sci-fi, sa v najbližších desaťročiach stane našou každodennou realitou. Prinášame ti prehľad najúžasnejších technológií, v ktorých sa nachádza budúcnosť celého ľudstva.
Kým sa v roku 1820 ľudia dožívali v priemere 35 rokov, 94% populácie žilo v extrémnej chudobe a len menej ako 20% ľudí vo svete bolo gramotných, dnes sa ľudia dožívajú viac ako 70 rokov, v chudobe žije menej ako 10% svetovej populácie a gramotných ľudí je viac ako 80% z celkovej populácie. Toto zlepšenie kvality života má na svedomí technologický pokrok, ktorý začal priemyselnou revolúciou. Dnes, v informačnom veku, existuje mnoho vzrušujúcich nových technológií, ktoré budú v ďalších desaťročiach pokračovať v transformácií sveta a k zvýšeniu svetového blahobytu. Tu je desať z nich:
Samojazdiace autá
Dnešné autonómne autá sú oveľa bezpečnejšie ako tie, ktoré sú vedené človekom. Očakáva sa, že v priebehu ďalších 3 až 5 rokov budú ešte bezpečnejšie a začnú postupne dobíjať trh. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ročne zomrie na následky autonehody 1,25 milióna ľudí. Až polovicu úmrtí tvoria chodci, cyklisti a motocyklisti zasiahnutí autom. Autá sú taktiež najčastejšou príčinou smrti mladých ľudí vo veku od 15 do 29 rokov.
Tak, ako autá zmenili 20. storočie, samojazdiace autá zmenia 21 storočie. Vo väčšine miest až 20-30% úžitkovej plochy zaberajú parkoviská, pričom väčšina áut je zaparkovaných až 95% všetkého času. Samojazdiace vozidlá budú takmer v nepretržitej prevádzke (s najväčšou pravdepodobnosťou ich budeme privolávať mobilnou aplikáciou), čím sa výrazne zníži potreba parkovania. Vozidlá budú taktiež vzájomne komunikovať, aby sa zabránilo autonehodám a zápcham, čo v konečnom dôsledku ušetrí kopec času aj nám, ľuďom.
Čistá energia
Mnohí vedci, inžinieri a podnikatelia tvrdo pracujú na tom, aby bola aj čistá energia výhodná a efektívna. Z dôvodu neustáleho technologického pokroku sa napríklad výrobná cena solárnych článkov oproti roku 1977 znížila o 99,5% a predpokladá sa, že solárna energia bude čoskoro lacnejšia ako fosílne palivá. Je veľa signálov, ktoré nasvedčujú tomu, že čistá energia by mohla čoskoro prevládnuť. Napríklad, spoločnosť Tesla vyrába vysoko výkonné a cenovo dostupné elektromobily a inštaluje dobíjacie stanice po celom svete. A také Nemecko už v súčasnosti produkuje viac energie z obnoviteľných zdrojov, než reálne dokáže využiť.
Virtuálna a rozšírená realita
Spoločnosti ako Facebook, Google, Apple či Microsoft každoročne investujú miliardy dolárov, aby bola virtuálna a rozšírená realita ešte viac pohlcujúca, pohodlná a cenovo dostupná. Hoci ľudia si niekedy myslia, že virtuálna a počítačová realita má svoje využitie iba pri hrách, nie je to pravda. Postupom času budeme virtuálnu a rozšírenú realitu využívať pri rozličných aktivitách – napríklad pri manipulácií s 3D objektmi alebo na lekárske účely pri liečení fóbií či rehabilitácii ochrnutých.
zdroj: static1.businessinsider.com
Drony a lietajúce autá
GPS sa pôvodne začalo používať ako vojenská technológia, no teraz ho každodenne využívame v bežnom živote. To isté platí s dronmi, ktoré sa čoraz viac používajú aj na komerčné účely. Dnešné drony uskutočňujú napríklad prieskum kritickej infraštruktúry alebo oblastí zasiahnutých prírodnými katastrofami. Spoločnosti Amazon a Google dokonca vyvíjajú drony, ktoré budú schopné doručovať zásielky priamo do domu. Startup Zipline zasa drony využíva na zásobovanie neprístupných a odľahlých dedín zdravotníckym materiálom. V poslednej dobe sa taktiež začalo veľa startupov – medzi nimi aj dva, ktoré sú financované spoluzakladateľom spoločnosti Google, Larrym Pageom – venovať vývoju lietajúcich aut, ktoré využívajú rovnako pokročilú technológiu ako drony, no sú dostatočne veľké pre ľudí. Očakáva sa, že časom budú lietajúce autá výrazne cenovo dostupnejšie ako vrtuľníky alebo lietadlá.
Umelá inteligencia
V posledných desaťročiach prešla umelá inteligencia obrovským pokrokom, hlavne vďaka novým algoritmom, masívnemu zvýšeniu zberu dát, a výpočtovému výkonu. Umelá inteligencia môže byť aplikovaná takmer v každej oblasti a jej cieľom je oslobodiť ľudí od opakovaných duševných úloh rovnakým spôsobom, ako ich priemyselná revolúcia oslobodila od opakujúcich fyzických úloh.
Niektorí ľudia sa ale obávajú, že im umelá inteligencia zničí pracovné miesta. História však ukázala, že zatiaľ čo nové technológie na jednej strane skutočne pracovné miesta eliminujú, na strane druhej vytvárajú nové a lepšie pracovné príležitosti. Napríklad, s príchodom počítačov kleslo množstvo tlačiarenských prác, ale zato zvýšili sa pracovné miesta pre grafických dizajnérov. Dnes už milióny ľudí pracujú ako web developeri, vývojári aplikácií či operátori dronov – všetky tieto práce v minulosti neexistovali.
zdroj: cdn3.img.sputniknews.com
Vreckový superpočítač pre každého
Odhaduje sa, že v roku 2020 bude mať internet v mobile až 80% dospelých ľudí na zemi. Dnešné smartfóny sú v podstate tým, čo sa kedysi považovalo za superpočítače. Napríklad taký iPhone 6 má asi 2 miliardy tranzistorov, čo je zhruba 625-krát viac tranzistorov, ako mal v roku 1995 počítač Intel Pentium.
Vysoko kvalitné online vzdelávania
V dnešnej dobe sa už môže každý, kto má prístup na internet, vzdelávať sa takmer vo všetkých oblastiach, a to aj z pohodlia domova. Vzdelávací obsah na internete je väčšinou kvalitný a dostupný zdarma. Len pre porovnanie – Encyklopédia Britannica kedysi stála 1 400 dolárov. Dnes má prístup k Wikipédii každý úplne zadarmo. Kým kedysi – ak si sa chcel naučiť programovať – by si musel ísť do školy alebo si kúpiť programátorské knihy, dnes sa dokážeš všetko potrebné naučiť aj online. Na internete nájdeš mnoho tutoriálov a prednášok renomovaných profesorov a kvalita online vzdelávania sa čím ďalej, tým viac zlepšuje. Nie je žiadnou novinkou, že dnes máš možnosť vyštudovať vysokú školu online.
Lepšie jedlo vďaka vede
Na zemi máme čoraz menej úrodnej pôdy, a sladkej vody. Tento stav je spôsobený čiastočne tým, že naše potravinové systémy sú neuveriteľné neefektívne. Vedel si, že na vyprodukovanie pol kila hovädzieho mäsa treba viac ako 6 800 litrov vody? Našťastie, niektorí podnikatelia už vyvíjajú nové potravinárske výrobky, ktoré sú chutnými a výživnými náhradami tradičných potravín, a zároveň sú oveľa viac šetrné k životnému prostrediu. Startup Impssible Foods dokonca vynašiel mäsové výrobky, ktoré vyzerajú a chutia úplne ako mäso, ale v skutočnosti sú vyrobené z rastlín. Niektoré ďalšie startupy zasa začali vytvárať náhrady za mlieko, vajcia, a ďalších bežných potravín, ktoré sú tiež na rastlinnej báze. Ďalšou vzrušujúcou novinkou v oblasti potravinárskej výroby je automatizované vnútorné farmárčenie. Vďaka pokrokom v oblasti solárnej energie, osvetlenia, robotiky a umelej inteligencie sa vnútorné farmy sa stali šetrnou alternatívou vonkajších fariem. V porovnaní s tradičnými farmami totiž spotrebúvajú až 10-krát menej vody a pôdy, nepoužívajú pesticídy a plodiny sa zberajú viackrát ročne, pretože nie sú závislé na počasí.
Komputerizovaná medicína
Až donedávna sa počítače v medicíne používali len okrajovo, najmä pri výskume a uchovávaní záznamov. Dnes vedie kombinácia počítačovej vedy a medicíny k mnohým pokrokom. Napríklad, ešte pred 15 rokmi stála sekvencia ľudského genómu až 3 miliardy dolárov. Dnešné náklady predstavujú len tisíc dolárov, a postupne sa znižujú. Genetická sekvencia sa tak čoskoro stane bežnou súčasťou medicíny. Ďalšia budúcnosť počítačov v medicíne je nepochybne v protetických končatinách. Už čoskoro budeme mať k dispozícií technológiu, ktorá bude schopná ovládať protetické končatiny len našimi myšlienkami. Počítače taktiež pomáhajú pri diagnostike mnohých ochorení.
Nová vesmírna éra
Od začiatku kozmického veku v roku 1950 bola väčšina vesmírnych projektov financovaná výlučne jednotlivými vládami – postupom času sa však na túto oblasť začalo vyčleňovať čoraz menej financií. Napríklad, rozpočet NASA klesol zo 4,5% z federálneho rozpočtu v roku 1960 na súčasných 0,5%. Dobrou správou ale je, že postupne začali vznikať súkromné vesmírne spoločnosti – azda najznámejšou je súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX, ktorej najväčšou ambíciou je postupné osídľovanie Marsu. Ďalšou zaujímavou vesmírnou spoločnosťou je Planetary Resources, ktorá sa snaží preraziť v novom odvetví – v ťažbe nerastov z asteroidov. Ak sa im to podarí, ťažba asteroidov by mohla viesť k novej zlatej horúčke vo vesmíre, čo by viedlo k dramatickému zvýšeniu financovania nových vesmírnych technológií a infraštruktúry.
zdroj článku: medium.com zdroj titulnej fotografie: bussinesinsider.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko