10 ikonických značiek z Československa, ktoré vďaka prestíži prežili dodnes

  • Čo sa týka histórie Česka a Slovenska, máme toho spoločného naozaj veľa
  • Aj niekoľko ikonických značiek, ktoré vznikli alebo svoju najväčšiu slávu zožali práve v tomto období alebo sa nám skrátka s obdobím Československa spájajú
koláž
Instagram/Okrasa, BecherovkaSlovensko
  • Čo sa týka histórie Česka a Slovenska, máme toho spoločného naozaj veľa
  • Aj niekoľko ikonických značiek, ktoré vznikli alebo svoju najväčšiu slávu zožali práve v tomto období alebo sa nám skrátka s obdobím Československa spájajú

Kofola

Tradičnej československej značke sa aj dnes, po 60 rokoch na trhu, stále darí. Okrem toho, že už to nie je len o tmavom sýtenom nápoji, o ktorý sa dokážu pobiť všetci pri stole, ale aj o spojení s brandom Rajec, Vinea či Rauch, ktoré si obľúbili aj v Poľsku či Chorvátsku. Zaujímavosťou je, že samotná Kofola nie len takým hocijakým nápojom plným umelín a cukru, ale jej pôvodná receptúra obsahuje kombináciu 14 bylín a ovocných látok. Chceš vedieť o jej príbehu viac? Dozvieš sa to TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kofola Original ČeskoSlovensko (@kofola),

Indulona

Českí a slovenskí špičkoví dermatológovia sa v 40. rokoch minulého storočia spojili, aby vytvorili jedinečnú značku kozmetiky, Indulonu. Voňavé krémy sa dodnes vyrábajú v Hlohovci, hoci začiatkom roka boli potvrdené informácie o odkúpení 100 percentného podielu spoločnosti gréckou firmou Sarantis, ktorá si okrem iného podmanila aj tradičnú značku Astrid. Pravdou však zostáva, že typická modrá Indulona je na pultoch predajní od prvého dňa bez zmeny receptúry a aj to, že jej majitelia citlivo pristupujú k zmenám trhu zmenou dizajnu svojej kolekcie produktov. Viac si prečítaj TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Indulona CZ & Indulona SK (@indulona_official),

Favorit

Ďalšou značkou, ktorú môžeme nazývať spoločnou, je značka bicyklov Favorit. Legenda z 20. rokov minulého storočia, ktorý vznikla v Plzenskom kraji však len nedávno vstala z popola vďaka Michalovi Galovičovi, ktorý takmer zanikajúci ikonický brand vďaka spolupráci so špičkovým dizajnérom Petrom Novaguem opäť vzkriesil. Kedysi to neboli len bicykle na voľný čas, ktoré Favorit preslávili, ale aj stroje pre profesionálnych športovcov. Viac sa dozvieš priamo TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FAVORIT BICYCLES (@favoritcz),

Baťa

Nemusíme sa báť povedať, že Amerika mal svojho Forda, Európa zase Tomáša Baťu, podnikateľa telom i dušou. Práve rok vzniku Československa 1918 bol rokom, kedy stála spoločnosť vyrábajúca topánky, na svojom vrchole. Práca s cenami, inovatívne techniky výroby a aj starostlivosť o zamestnancov boli tým, čo Baťu preslávil po celom svete. O príbehu závodov ikonickej československej značky aj štýle riadenia samotného vizionára, Tomáša Baťu, si môžeš viac prečítať TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bata Brands (@batashoes),

Supraphon

Hoci táto významná gramofónová spoločnosť vyzerá ako čisto český brand, rok, kedy vznikol, sme boli spojení. Supraphon má svoju registračnú známku už od roku 1932 a v súčasnosti je najrozsiahlejším hudobným archívom našich susedov. V časoch, kedy sme navonok nevyzerali ako technologicky vyspelý štát, parametre platní značky Supraphon boli porovnateľné s produktmi pochádzajúcimi zo západu a to nás vo svete hudby preslávilo. Značke je verných stále mnoho súčasných umelcov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SUPRAPHON Musicpoint (@supraphonmusicpoint),

Tesla

Teslu Elona Muska, najväčšieho vizionára súčasnosti, tú pozná snáď každý. Málokto však vie, že ešte donedávna bolo aj o tej slovenskej Tesle počuť za našimi hranicami. Pod­nik bol pô­vodne za­lo­žený u na­šich zá­pad­ných su­se­dov v Prahe a vzni­kol spo­je­ním šest­nás­tich, do­vtedy sa­mos­tat­ných fi­riem. Stal sa štát­nym mo­no­po­lom s vý­ro­bou te­le­ví­zo­rov, žia­ro­viek, elek­tro­tech­nic­kých sú­čias­tok, rá­di­op­ri­jí­ma­čov, vo­jen­skej tech­niky a vy­sie­la­cích za­ria­dení a exo­tické kra­jiny, v kto­rých si zá­kaz­níci mohli Teslu kú­piť, bol na­prí­klad Egypt alebo Sý­ria. Dnes na Slovensku fungujú už len dve továrne, na Liptove a v Stropkove. Viac sa dozvieš v článku, ktorý na Startitup vyšiel len nedávno. Čítaj TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Shtaket (@shtaket_71),

Zlatý Bažant

Značka, ktorá sa na konci 60. rokov minulého storočia stala jedným z najvýznamnejších pivovarov niekdajšieho Československa. Môže sa pochváliť prvenstvom v balení piva do plechoviek vo východnom bloku, už v 70. rokoch aj vývozom do exotiky v Tunise či Afganistane, výletom do vesmíru s posádkou lode Sojuz a aj prvenstvom vo výrobe fliaš s otočným uzáverom. V súčasnosti patrí táto tradičná československá značka pod koncern Heineken, ktorý na Slovensku v roku 2017 vykázal tržby vo výške bezmála 120 miliónov eur.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zlatý Bažant (@zlatybazant),

Škoda

Keď vznikalo Československo, Škoda bola už dávno obľúbeným autom obyvateľov oboch krajín a boli časy, keď u nás bola trhovou jednotkou s takmer 40 percentným podielom. Pasuje sa za československého priekopníka inovácií, moderných foriem propagácie aj predaja a dnes už patrí do koncernu Volkswagen Group. Na jej vozidlá nedal dopustiť napríklad prezident Tomáš Garrique Masaryk, umelci aj športovci. Nedávno automobilka predstavila nový model, ktorý bude mať oproti všetkým predošlým vo svojom dizajne jednu veľkú novinku. Viac sa dočítaš TU.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ксения Лапочкина (@chereshna),

Becherovka

Ďalšou značkou, ktorej korene siahajú až do roku 1809, svoju najväčšiu slávu zožala presne v 60. rokoch 20. storočia (kedy bola jedným z najvýznamnejších vývozných artiklov vtedajšieho Československa), je horký liek na tráviace problémy, oboma krajinami obľúbená Becherovka. Tajná receptúra plná bylín a korenín zo sveta i domova, je známa len dvom ľuďom na celom svete a možno práve to robí z alkoholického nápoja až ikonickú záležitosť. Dnes patrí značka do portfólia Pernod Ricard a dodnes sa varí v Karlových Varoch.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Becherovka Slovensko (@becherovkaslovensko),

Okrasa

Aj taký zdanlivo nenápadný predmet, akým sú vianočné ozdoby zatriasol bývalým Československom. Značka Okrasa z Čadce si podmanila nie len domácich zákazníkov, ale zákazníkov po celom svete. Vianočné stromčeky bez tradičných, ručne maľovaných sklenených gúľ zo Slovenska, bolo kedysi nájsť takmer nemožné a 60-ročná tradícia výroby bez strojov vydržala značke dodnes. Vzniklo tu už viac ako 12 000 rôznych vzorov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Okrasa Čadca, výrobné družstvo (@okrasa.cadca),

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá