10 najhoršie platených pozícií na Slovensku: Mnohí bez nich nedokážu fungovať (REBRÍČEK)

  • Mnoho z nich je absolútne nevyhnutných, no finančne sú nedocenené
  • Toto sú najhoršie platené pozície na Slovensku
Robotník s kladivom pri práci a peniaze v peňaženke.
Ilustračné foto TASR/Dano Veselský, Freepik/@8photo
  • Mnoho z nich je absolútne nevyhnutných, no finančne sú nedocenené
  • Toto sú najhoršie platené pozície na Slovensku

Toto sú 3 najhoršie platené pozície na Slovensku

3. Anketár/anketárka

Vyššia minimálna mzda bude vítaná aj u zamestnancov, ktorí pracujú s ľuďmi. Predtým bola ich najnižšia mzda len 710 eur, ale to platí len pre trvalé pracovné pomer.

Mnohí anketári však pracujú na dočasnej brigáde, takže ich plat závisí od množstva odvedenej práce alebo počtu odpracovaných hodín.

2. Pracovník/pracovníčka pohrebnej služby

Zvýšenie platu potešilo aj niektorých zamestnancov v pohrebníctve, kde bola dolná hranica mzdy len 705 eur. Medzi ich úlohy bežne patrí prevoz zosnulých z bytov a nemocníc, výkop hrobu a úprava hrobového miesta.

Niektorí zamestnanci sa tiež starajú o úpravu zosnulých. Nie je však známe, aký je počet žien a mužov v tomto povolaní.

1. Krajčír/krajčírka

Zvýšenie minimálnej mzdy pravdepodobne najviac potešilo pracovníkov textilného a odevného priemyslu. Mzdy krajčírov a šičiek začínali na 700 a 708 eurách, pričom ich maximálne mzdy boli len 1 186 a 1 076 eur.

Toto zlepšenie ovplyvní aj ďalšie povolania ako gazdiná, maskér či reštaurátor. Aj v týchto pozíciách niektorí zamestnanci zarábali okolo 700 eur hrubého, ale ich maximálne mzdy boli vyššie ako v textilnom odvetví.

Od roku 2026 minimálna mzda najmenej 60 %

Od roku 2026 by mala byť minimálna mzda na Slovensku stanovená na úrovni najmenej 60 % priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. V súčasnosti je to 57 %.

Opätovne by sa tiež malo zaviesť povinné rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa na firmy v jednotlivých odvetviach. Súvisiaci balík legislatívnych návrhov predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR do pripomienkového konania, informoval v piatok šéf rezortu Erik Tomáš (Hlas-SD).

Úprava rokovaní medzi zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov má zostať rovnaká ako doteraz. Sociálni partneri tak budú môcť uzavrieť vzájomnú dohodu o minimálnej mzde na ďalší rok do konca júla a následne ju len oznámiť ministerstvu práce. Ak sa nedohodnú, existuje ešte priestor na rokovanie na úrovni tripartity, teda aj so zástupcami štátu, kde je lehota do konca augusta.

„No a pokiaľ ani do konca augusta nedôjde k dohode, tak nastúpi automat a po novom to bude teda tak, že minimálna mzda sa stanoví ako 60 % priemernej mzdy spred dvoch rokov,“ priblížil Tomáš.

Ak sa podarí príslušnú legislatívu schváliť tento rok, podľa nových pravidiel sa bude postupovať v tom budúcom a nová úroveň minimálny mzdy by tak mala byť stanovená prvýkrát v roku 2026. V tomto roku je minimálna mzda na úrovni 750 eur. Na budúci rok je jej odhad vo výške 816 eur.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Trend, platy.sk, platy.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá