10 vecí, ktoré by si mal vedieť o Kočnerovi a megakauze Kuciak
- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku (ŠTS) sa vo štvrtok začalo pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej
- Súd uznal Mariana K. za vinného z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok
- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku (ŠTS) sa vo štvrtok začalo pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej
- Súd uznal Mariana K. za vinného z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok
Vinný je len Tomáš Szabó
V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes obžalovaného Mariana Kočnera ako aj Alenu Zsuzsovú oslobodil. Za vinného naopak uznal Tomáša Szabóa, ktorý je tiež vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia.
Súd uznal Mariana Kočnera za vinného len z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok. Tomáš Szabó je takisto vinný pre rovnaký skutok, konkrétne pre zadováženie zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a tiež pre neoprávnenú držbu munície. Vinný je tiež z porušovania domovej slobody. Verdikt súdu nie je právoplatný.
Kľúčoví svedkovia
Za kľúčové dôkazy obhajoby považuje prokurátor svedectvá najmä Zoltána Andruskóa, Miroslava M. a Petra Tótha. Práve týchto svedkov a vykonávateľa vraždy sa snažili obhajcovia a obžalovaní v závere pojednávania spochybniť ako nedôveryhodných.
Threema je plná šifier
Ďalším výrazným dôkazom mala byť podľa prokurátora a splnomocnencov aj komunikácia cez aplikáciu Threema. V nej si mali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová písať v šifrách, ktoré majú naznačovať objednávku vraždy Kuciaka. Oni to odmietajú a obhajca Mariana Kočnera Marek Para tvrdí, že ako šifru si môžeme zobrať akékoľvek slovo.
Súd podľa verdiktu nemôže vyvodzovať zodpovednosť na základe komunikácie z aplikácie Threema. „Nemožno vykladať komunikáciu, ktorá nemá exaktný význam,” uviedla predsedníčka senátu vzhľadom na komunikácie o „snehu alebo vypadávaní zubov“, ktorým prokuratúra pripisovala skrytý význam.
Fotky nepomohli
Dôkazom mali byť okrem rôznych vecných stôp aj fotky zo sledovania novinárov. Tie mali podľa prokurátora putovať od sledovacieho komanda Petra Tótha k Marianovi Kočnerovi, u ktorého našli aj USB kľúč s fotkami aj Jána Kuciaka. Mali to byť tie isté fotky, ktoré Alena Zsuzsová ukázala Zoltánovi Andruskóovi a ten zase Miroslavovi M. a Tomášovi Szabóovi. Obhajoba to rovnako odmieta a tvrdí, že Miroslav M. nevidel fotky zo sledovania novinárov.
Podľa rozsudku neexistuje dôkaz, že by Zsuzsová odovzdala Zoltánovi Andruskóovi a ten ďalej vykonávateľom vraždy fotografie, ktoré vznikli sledovaním Kuciaka tímom Petra Tótha. Súd sa tak stotožnil s tvrdením obhajoby, že vykonávatelia mohli pri identifikácii Kuciaka využiť iné fotografie ako tie, ktoré boli zhotovené pre Kočnera.
Len motív nestačí
Ďalším argumentom obžaloby je motív. Podľa prokurátora si mal Kočner objednať vraždu Kuciaka ako pomstu za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. V záverečnej reči upozorňoval aj na Kuciakov článok o kauze Donovaly, po ktorého publikovaní Kočnera obvinili. Obhajoba to opätovne spochybňuje s tým, že o Kočnerovi píšu novinári od 90. rokov a Kuciak nebol v tomto výnimočný.
Splnomocnenec Kuciakovcov Daniel Lipšic v súvislosti s motívom spomenul aj prípad objednávky vrážd jeho samotného a prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho. Spoločný motív na tieto štyri vraždy mohol mať podľa neho na Slovensku iba Kočner.
https://www.startitup.sk/sud-prepusta-zsuzsovu-v-kauze-vrazdy-kuciaka-na-slobodu/
Súd nakoniec skonštatoval, že v prípade vraždy Kuciaka nebola príčinou jeho vraždy iná okolnosť ako jeho práca.
„Existencia samotného motívu na preukázanie viny nestačí,“ povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová. Dodala, že v tejto súvislosti je potrebné preukázať aj protiprávne konanie. To však v prípade Kočnera ani Zsuzsovej dokázané nebolo.
Pochybnosti
V senáte došlo ku pochybnostiam ohľadom objednávky vraždy Zsuzsovou. Pochybnosti mal vyvolať fakt, že objednať si mala zmiznutie novinára, ale ten bol napokon zavraždený tak, že jeho telo sa našlo.
Podľa súdu nebolo dokázané, že peniaze, ktoré dal Andruskó Szabóovi, pochádzali od Kočnera alebo Zuzsovej. Podľa senátu sú dohady aj to, či bol Kočner v Banke vyberať pre Zsuzsovú peniaze za vraždu. Aj keď Kočner v banke vyberal väčšie sumy, nebolo to v daný deň. Nemožno to podľa senátu považovať za dôkaz.
Podľa verdiktu súdu neexistovalo na uznanie viny Kočnera a Zsuzsovej dostatok dôkazov. Obžaloba v prípade Kočnera postavila podľa rozsudku vinu na nepriamych dôkazoch. Na ich základe však súd nemohol konštatovať vinu bez pochybností, ktoré by úplne vylučovali iný scenár.
Zsuzsovú súd oslobodil, no polícia ju opäť zadržala
Oslobodenie Kočnera v tejto trestnej veci nemá vplyv na jeho pobyt vo väzbe, keďže bol do nej vzatý v rámci vyšetrovania kauzy zmeniek. V prípade Zsuzsovej však vydal súd v súvislosti s oslobodzujúcim rozsudkom pokyn na jej prepustenie z väzby. Ten následne odfaxovali do väzenského ústavu v Leopoldove, kde sa obžalovaná nachádzala. Zsuzsová bola oslobodená podľa zásady In dubio pro reo (v pochybnostiach v prospech obžalovaného).
https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/pcb.3678093535554175/3678093412220854/
Zsuzsovú však bola na slobode len pár minút, nakoľko ju opätovne zadržala polícia pre iné prípady, v ktorých čelí trestnému stíhaniu, a to napríklad v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászloa Basternáka.
Lipšic hovorí o nesprávnom rozhodnutí
Rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice je vecne nesprávny. Myslí si to právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic. Lipšic je presvedčený, že obžaloba podala nepriestrelnú, logickú a nespochybniteľnú sieť nepriamych dôkazov.
Rozsudok podľa neho nedáva logiku a je v rozpore s ustálenou súdnou praxou, že je potrebné vyhodnocovať svedecké výpovede komplexne. „Súd založil rozhodnutie o vine Tomáša Sz. vo veľkej miere na výpovedi Zoltána A. V odsudzujúcej časti rozsudku súd uveril Zoltánovi A., ale neuveril mu pri usvedčovaní Aleny Zs. a Mariana K.,“ povedal Lipšic.
Prezidentka je šokovaná
Prezidentka SR Zuzana Čaputová je dnešným verdiktom súdu šokovaná a očakáva, že hľadanie spravodlivosti sa v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde.
Rodičia sú znechutení
Aj Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej, dúfa, že Najvyšší súd SR dnešné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu zvráti.
„Dúfam, že na Najvyššom súde SR sedia správni sudcovia a učinia spravodlivosti za dosť, pretože týmto rozhodnutím naše deti naďalej trpia a Marian K. sa smeje.“
Otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak je aj naďalej presvedčený o tom, že vraždu jeho syna si objednal podnikateľ Marian Kočner.
„Po rozhodnutí súdu som ostal paralyzovaný, aj keď som v duchu veril, že sa posledný predložený dôkaz vezme v úvahu a celý proces sa vráti späť k dokazovaniu,“ uviedol Kuciak. Myslí si, že dôkazov, aby boli obžalovaní odsúdení, bolo dostatok. „Som z toho znechutený. Neostáva nám však nič iné len veriť, že spravodlivosť zvíťazí,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska