100. epizóda podcastu Vražedné Psyché bola unikátna. Prilákala takmer tisícku divákov, boli sme pri tom
- Podcast Vražedné Psyché oslávil nahrávanie 100. epizódy
- Akcia bola prístupná verejnosti
- Súčasťou večera bol aj rozhovor s bývalým policajtom
- Podcast Vražedné Psyché oslávil nahrávanie 100. epizódy
- Akcia bola prístupná verejnosti
- Súčasťou večera bol aj rozhovor s bývalým policajtom
Podcasty patria medzi najpopulárnejšie produkty streamovacích služieb, čo si dobre uvedomujú aj Slováci. Medzi najznámejších slovenských producentov podcastov patrí aj startup Zapo (Zábava v podcastoch), ktorý vznikol ako víkendové hobby a produkčná firma dvoch priateľov, bývalých kolegov z rádia.
Jedným z ich najznámejších titulov je relácia Vražedné psyché, ktorá prináša príbehy sériových vrahov z histórie slovenskej i svetovej kriminalistiky. Zapo pre veľký úspech vo štvrtok, 28. septembra zorganizoval živé rozprávanie 100. epizódy relácie v bratislavskom Edison Parku.
Akcia bola beznádejne vypredaná a Startitup bol pri tom. Organizátori návštevníkov pútali na živé rozprávanie „epizódy, ktorú nikdy nebudete počuť, ale môžete ju zažiť“.
Exkluzívny rozhovor s bývalým policajtom
Vo februári 2021 sa na slovenskej podcastovej scéne objavil aj Profil Zločinu moderátorky Kristíny Kövešovej. Súčasťou jednotlivých epizód sú náhľady do zákulisia trestných činností a dialógy s kriminalistami, patológmi či kukláčmi.
Spomínaný podcast, ktorý má na konte za približne dva a pol roka 62 epizód, otvoril štvrtkový večer vlastnou živou epizódou. Známa slovenská moderátorka si zavolala hosťa Romana Abraháma, bývalého policajta, ktorý bol v rokoch 2013 až 2021 členom Policajného zboru SR.
Okrem práce vyšetrovateľa pracoval v odvetví počítačovej kriminality, počas tohto obdobia vyhľadával se*uálnych predátorov, pričom jeden z nich zneužil aj 2-mesačné dieťa. Publiku priblížil, ako si na dolapenie predátorov dával pozor na všetky detaily, vrátane predmetov vo videách, ktoré dostával.
„Slovensko je na tom, čo sa týka detských videí pre dospelých a se*uálnych predátorov, veľmi zle,“ povedala Kövešová, ktorá tiež dodala, že v rámci Európy patríme k vôbec najhorším krajinám.
Tá si dokonca založila fiktívny profil, v ktorom sa vydávala za 11-ročné dievča, a pokúsila sa dohodnúť si s dospelými mužmi rande. Ako miesto stretnutia si vybrala Štrkovecké jazero v Bratislave, ktoré navštevujú rodiny s deťmi a následne ich na mieste aj konfrontovala s nepríjemným výsledkom.
„Každý z predátorov je utajený. Mal som 19-ročného, 40-ročného alebo aj otca, ktorý zneužíval svoju dcéru. Podľa toho, čo písal na Pokeci, od piatich ju zneužíval a na garden party predával svoju dcéru,“ hovoril Abrahám o reálnom prípade zo Slovenska.
O sociálnej sieti Pokec hovorí ako o „rodisku pe*ofilov“ a upozorňuje na veľké nebezpečenstvo internetového sveta. „Pokiaľ používate sociálne siete a niečo podobné nájdete, že niekto bez strachu napíše, že hľadá dieťa na se*, okamžite to nahláste, sú na to rôzne stránky,“ povedal policajt.
„Nikto nemá na čele napísané, že je vrah alebo predátor. Sú to ľudia, do ktorých by ste to nepovedali. Sú to susedia, známi, kňazi, ľudia z detských táborov,“ doplnila ho Kövešová.
Spomenula tiež kňazov Františka Ondreka, ktorý za zneužívanie dieťaťa dostal iba trojročnú podmienku alebo Petra Križiana z Dolného Kubína, s ktorým sa mladé dievča zoznámilo ako so spevákom, na prvý pohľad milých pesničiek s úchylným podtónom.
Ku koncu Abrahám dodal zaujímavosť a zakončil to upozornením. „Rádový zamestnanec z jedného z ministerstiev sťahoval detskú po*nografiu do štátneho počítača. Keď budete mať deti alebo máte deti, otvorene s nimi komunikujte o nástrahách internetu. V tých deťoch treba vzbudiť to, že si majú zachovať rozum.“
Témou 100. epizódy bol temný príbeh ženy z Nového Mexika
Za podcastom Vražedné Psyché stoja forenzný psychiater a súdny znalec Svetozár Droba, herečka a speváčka Miška Mäsiarová, scénarista a spisovateľ Dušan Budzák, moderátor podcastu Richard Mažonas a producent Pavol Krško, ktorý nad každou časťou strávi niekoľko hodín.
Vo väčšine doterajších epizód je hlavnou témou se*uálna deviácia, zvrátenosť. Tá jubilejná 100. epizóda začala temným príbehom 22-ročnej Američanky Cynthie Vigil, ktorá počas čakania na parkovisku v štáte Nové Mexiko, v ktorom je prostitúcia nelegálna, prikývla na 20-dolárovú brigádu v podobe pohlavného styku.
Následne však nasledovala bolesť v podobe všetkých typov zneužívania, priam sadistických. Cynthia bola neustále pod vplyvom drog a väznená v upravenom prívese, ktorý dostal názov Toy Box (škatuľa na hračky). Človek, ktorý Cynthiu uniesol, sa volá David Parker Ray. Zistilo sa tiež, že sa na únosoch podieľala aj jeho dcéra.
Pár si zrejme vytipoval ženu, ktorá musela vyhovovať ich kritériám a musela byť z rizikovejšej vrstvy, následne ju zdrogovali, doniesli k sebe a podrobovali ju násiliu, hypnózou a sugesciou jej privodili amnéziu. David Parker Ray väznil, znásilňoval či zabil až 60 osôb.
„Aj prostitútka je žena, ktorej ľudské práva a slobody by mali byť v právnom štáte a v právnej spoločnosti zachované. A ani voči nej sa nemôže nikto správať tak, ako si ona nepraje. To je jedna stránka veci, napokon, tento typ žien patrí do oblasti, v ktorej si títo páchatelia vyberali svoje obete. Môžu to však byť študentky alebo osamelé stopárky. Registrujeme to aj v našej spoločnosti prostredníctvom známeho medializovaného prípadu. Dodnes nie sú celkom vyjasnené okolnosti o tom, čo sa presne stalo,“ povedal Svetozár Droba.
Droba tiež spomenul úchylku s názvom „algolagnia“. Tá má aktívnu (sadizmus) a pasívnu formu (masochizmus) a hovorí o tom, že intímnu rozkoš človeku spôsobuje bolesť, ktorá je na ňom spôsobovaná v podobe trýznenia.
„Detstvo človeka je významným obdobím, od ktorého sa odvíja celý život. Keď v detstve nemám dostatok lásky, empatie a pozornosti od najbližších, tak sa môj život nemusí, ale často odvíja veľmi nedobrým spôsobom. Nehovorím, že je to hlavný faktor, ale je veľmi dôležitý,“ dodal súdny znalec.
Čo povedal Droba na medializovaný prípad znásilnenej Slovenky?
Forenzný psychiater po skončení epizódy odpovedal aj na otázky publika. Jedna z nich sa týkala známeho medializovaného prípadu mladej Bratislavčanky.
„V plnom rozsahu sa pripájam k hodnoteniu môjho priateľa a kriminalistu Mateja Snopka, ktorý hovorí, že je to prípad, ktorého stopy sú relatívne horúce a bude možné ho objasniť lepšie. Nesmieme o tom vedieť, ako to prebieha, a nesmieme sa o to zaujímať. Podobnosť prípadu Cynthie a tohto zo Slovenska je až nápadná. Projektívne testy osobnosti by sa tam robiť mali, minimálne každému človeku, ktorému dávame do ruky zbraň, ale aj motorové vozidlo, ktoré je tiež zbraňou.“
Agresivita sa v ľuďoch hromadí, potom niekde vybuchne, hovorí
Jeden z divákov sa ho tiež pýtal na to, prečo je podľa neho v súčasnosti menej masových vrahov, ako v 70. či 80. rokoch minulého storočia.
„Masový vrah koná s jednorazovým motívom, môže to byť všeobecná nenávisť voči ľudstvu alebo všeobecný afekt zlosti. Keď som popudený do tej miery, že do svojich potenciálnych obetí zahrniem celú populáciu. Teraz nedávno jeden človek strieľal po ľuďoch bez výberu, po náhodných ľuďoch. Nevážil si ľudský život, neznamenal pre neho nič. Prečo to urobil? To sa už nedozvieme, pretože sa na mieste zastrelil,“ povedal.
„Duševne chorí ľudia vôbec nepáchajú násilné trestné činy, aj štatisticky. To, že agresivita v populácii narastá, je dané aj tým, že posledný masívny vojnový konflikt bol pred zhruba 80 rokmi. Lokálne konflikty, ktoré sa odohrávajú, agresivitu z ľudí celkom nevybijú. V ľuďoch sa agresivita hromadí a potom niekde vybuchne.“
„Strelné zbrane sú čoraz dostupnejšie. Jeden dôležitý faktor je tiež dostupnosť informácií. Publicita, či už mediálna alebo na sociálnych sieťach, je obrovská a o každom prípade sa rýchlo dozvieme. V minulosti tie komunikačné kanály neboli také otvorené, takže sa o tých veciach nevedelo toľko. Dnes o tom vieme hneď a za čerstva,“ dodal.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska