100-eurová pokuta za úplnú banalitu: O tomto pravidle slovenskí vodiči netušia

  • Auto nenechávaj naštartované pred obchodom
  • Môže ťa to vyjsť pekne draho
Nešťastná žena, pokuta v eurách, eurá, pokuta za poplatky za psa
Ilustračné foto Archív Canva
  • Auto nenechávaj naštartované pred obchodom
  • Môže ťa to vyjsť pekne draho

Často vodiči stoja napríklad pred nákupnými centrami s naštartovaným motorom. V zime sa takto dá ohriať a v lete je zas oveľa príjemnejšia teplota pri zapnutej klíme v aute ako vonku. V takýchto prípadoch je ale zákon v susednej Českej republike pomerne jasný: státie s naštartovaným motorom tam totiž nie je povolené.

Upozornil na to český portál auto-mania.cz s tým, že takéto státie je zakázané aj v iných krajinách sveta. Pokuta ťa pritom vyjde nemálo peňazí. Na mieste môžeš od polície dostať pokutu až vo výške 2 000 českých korún (77,88 eura pri kurze 1 koruna = 0,039 eura) alebo v správnom konaní dokonca až 2 500 korún (98,6 eura).

Ako je to na Slovensku?

Na Slovensku je situácia veľmi podobná. U nás totiž platí zákon o cestnej premávke, ktorý hovorí, že vodič nesmie okrem iného vyhadzovať z vozidla predmety a obťažovať ostatných účastníkov cestnej premávky ani iné osoby najmä nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočným ponechaním motora stojaceho vozidla v chode.

Zároveň treba dodať, že vodič nesmie ani poškodzovať životné prostredie, čo sa deje, pokiaľ je motor naštartovaný a auto nie je v pohybe.

Pokiaľ ide o vyhadzovanie odpadkov z okna, už sme ťa informovali, že za vyhadzovanie predmetov z auta a ostatné uvedené priestupky hrozí pokuta 20 až 40 eur.

Pokuta za rýchlosť

V Česku si dávaj pozor aj na rýchlosť. Od 1.1. tam totiž platí novela bodového systému, ktorá má za úlohu systém zjednodušiť. Zároveň ale podľa portálu Cebia viac trestá recidivistov. Ak prekročíš rýchlosť v obci do 10 km/h, hrozí ti pokuta do 1 500 korún (59,18 eura).

Keď pôjdeš ešte rýchlejšie, môžeš dostať „trestné body“. Ak by si však prekročil rýchlosť o 40 a viac kilometrov, hrozí ti dokonca zákaz šoférovania. Bodový systém pritom funguje už vo viacerých európskych krajinách.

Princíp je jednoduchý: vodič môže za závažné dopravné priestupky získať 2,4 alebo 6 trestných bodov. Ak ich má však už 12, polícia mu odoberie vodičské oprávnenie, a to v trvaní až na jeden rok. Pokiaľ ide o cudzincov, polícia má dokonca právo zabaviť aj vozidlo.

Rozdiely medzi Českom a Slovenskom

Pravidlá pre diaľnice v Česku sa líšia od tých na Slovensku. Ak máš elektromobil alebo auto na vodík registrované na Slovensku, môžeš jazdiť po českých diaľniciach bez diaľničnej známky. Na to ale musíš vyplniť a poslať oznámenie.

Ako informoval portál Topspeed.sk, české autá majú túto výhodu automaticky, takže vodiči s českými ŠPZ nemusia robiť nič navyše. Ak nepošleš oznámenie, českí úradníci nezistia, že tvoje auto spĺňa podmienky na oslobodenie od platenia diaľničnej známky.

Zdroje: auto-mania.cz, Cebia, Archív Startitup, Slov-lex

Najnovšie videá

Trendové videá