Dunaj sa rozlieva z koryta, zaplavuje nábrežie Eurovea. 100-ročná povodňová vlna sa valí na Slovensko
- Dunaj stále stúpa
- Cez tento európsky tok sa bude šíriť z Nemecka povodňová vlna
- Čo hrozí v Bratislave?
- Dunaj stále stúpa
- Cez tento európsky tok sa bude šíriť z Nemecka povodňová vlna
- Čo hrozí v Bratislave?
Povodňová vlna sa šíri cez Dunaj smerom na východ. Mala by sa Bratislava pripraviť na protipovodňové opatrenia a začať stavať zábrany? Situácia je veľmi zložitá.
Už včera si Bratislavčania mohli všimnúť zvýšenú hladinu Dunaja. Rieka sa v niektorých častiach mesta už vyliala, no zatiaľ to nespôsobilo výrazné problémy. Ako informuje iMeteo.sk, v nedeľu večer dosiahol Dunaj v Bratislave výšku 631 cm, čo je asi 19 cm pod úrovňou 1. povodňového stupňa.
Hoci hladina začala klesať, toto je len začiatok. Skutočné problémy nás čakajú od utorka, no meteorológovia ešte netušia, aké veľké budú.
Zaplavená cyklotrasa
Bratislavský samosprávny kraj doobeda oznámil na sociálnej sieti, že časti obľúbenej cyklotrasy sú už zaplavené, čo ju robí neprejazdnou a nebezpečnou pre cyklistov.
„Cyklotrasa EuroVelo 13 – Devínska Nová Ves – Devínske jazero – most Vysomarch – Vysoká pri Morave je z dôvodu vyliatia rieky Morava uzatvorená. Na danom úseku je vyhlásený 1. stupeň povodňovej aktivity. Uzávera bude platiť až do odvolania na základe stavu riek Dunaj a Morava a poveternostných podmienok,“ informovali na sociálnej sieti.
Platí už 4. výstražný stupeň
V južnom Nemecku sú už niekoľko dní prudké búrky a intenzívne lejaky. Dokonca v Alpách napadlo až 50 cm čerstvého snehu, ktorý sa teraz topí, pričom v nižších polohách stále prší.
Za posledné tri dni napršalo v Nemecku viac než 150 litrov zrážok na meter štvorcový. Najviac zrážok zaznamenali v Geislingene (Bádensko-Württembersko), kde spadlo až 182 mm. Plošné zrážky zasiahli aj Bavorsko, so 161 mm v Sigmarszelli.
V nedeľu sa situácia na chvíľu upokojila, no stále pršalo a búrky pokračovali. Vodné toky na viacerých miestach dosiahli úroveň 100-ročnej povodne, najhoršie na najvrchnejšom povodí Dunaja, kde platí až 4. výstražný stupeň.
Pondelok prinesie ďalšiu vlnu zrážok s očakávanými 20 až 50 mm nových zrážok, opäť zasahujúc južné Nemecko.
Povodňová vlna sa šíri z prítokov Dunaja do hlavného toku, čo spôsobuje prudký nárast hladiny rieky na celom úseku.
Neistý vývoj situácie
Najdôležitejšia situácia pre nás je teraz v meste Passau, kde sa stretávajú rieky Inn a Dunaj, a voda odtiaľ putuje do Rakúska. V nedeľu Dunaj v Passau prekročil hranicu 3. povodňového stupňa a podľa modelov by mal ďalej rásť.
V pondelok večer dosiahne 4. povodňový stupeň a stále bude stúpať. Pesimistický scenár naznačuje, že by Dunaj mohol stúpnuť o ďalšie dva metre a dosiahnuť úroveň 1 000 cm.
Vývoj je veľmi neistý, čo ukazujú už profily v Passau. Tu je aktuálny stav a vývoj na Dunaji. V Passau je ďalšia vodomerná stanica asi 2 kilometre ďalej, kde sa do Dunaja vlieva rieka Inn.
Na tejto stanici sú viditeľné extrémne odchýlky, ktoré naznačujú, že najvyšší povodňový stupeň bude prekročený, no nie je jasné, či Dunaj kulminuje pri 870 cm alebo až pri 1 200 cm. Tieto rozdiely sa potom prejavujú aj na modelových predpovediach v Rakúsku.
Čo čaká Bratislavu?
V Bratislave momentálne hladina Dunaja zostáva pod 1. povodňovým stupňom a tak by to malo byť až do zajtrajšieho poludnia. Potom sa očakáva opätovný nárast hladiny.
Zajtra by mal Dunaj v Bratislave prekročiť úroveň 1. povodňového stupňa a v stredu by mal prekročiť 2. povodňový stupeň.
Dunaj zaplaví časť nábrežia vrátane Tyršovho nábrežia, no problémy by mali byť stále len menšieho charakteru.
Koniec búrlivého počasia
Počasie sa začne meniť postupne. Ako informuje portál Počasie & Radar, v pondelok a utorok ešte prídu početné oblaky, časté prehánky a intenzívne búrky s prívalovým dažďom. Utorok 4. júna vyzerá na najchladnejší a najdaždivejší deň tohto obdobia. Podrobnosti prinesieme v najbližšej 3-dňovej predpovedi.
Od stredy sa tlaková výš presunie nad našu oblasť. Dážď ustúpi, oblačnosť sa zmenší a prehánky aj búrky výrazne ubudnú, objavia sa len zriedkavo.
Teploty sa zvýšia nad dlhodobý normál o 3 až 5 °C. V priebehu týždňa sa pri menej oblačnom počasí teploty dostanú na 23 °C na severe a 25 °C na juhu. Smerom k víkendu môže teplota na severe prekročiť 25 °C a na juhu dosiahnuť až 30 °C, čo naznačuje príchod prvej vlny horúčav.
Otázna zostáva dĺžka trvania stabilného slnečného počasia. Omega situácia nad Európou môže priniesť chladný vzduch zo západu a opäť spôsobiť nestabilné počasie po 10. júni.
Zdroje: iMeteo.sk, Počasie & Radar, FB/Bratislavský kraj