100-ročná voda na Slovensku: Prvé prívalové povodne sú tu. SHMÚ vydáva najvyššie výstrahy
- Počasie sa zhoršuje
- Hladiny riek stúpajú
- SHMÚ vydal viacero výstrah
- Počasie sa zhoršuje
- Hladiny riek stúpajú
- SHMÚ vydal viacero výstrah
Silné búrky sprevádzané výdatnými zrážkami, ktoré v posledných dňoch postihujú Slovensko, zasiahli aj oblasť Malých Karpát. V podvečerných hodinách sa tu prehnala prietrž mračien, ktorá spôsobila prívalovú povodeň.
Voda z potoka Gidra vystúpila na 95 cm a bol vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Podobná situácia sa v tejto oblasti odohrala už v roku 2011, kedy prívalová povodeň napáchala rozsiahle škody. V súčasnosti prebiehajú záchranné práce a obyvatelia postihnutých oblastí sú vyzvaní na dodržiavanie pokynov záchranných zložiek.
Ako informuje portál iMeteo.sk, na mieste zasahuje dobrovoľný hasičský zbor, ktorý vyzýva občanov, aby v prípade zatopených domov a pivníc kontaktovali obec.
Výstrahy platia pre viaceré okresy
Hydrologické výstrahy pred povodňami platia pre viacero okresov na Slovensku. V okrese Pezinok platí výstraha tretieho stupňa, druhý stupeň je vydaný pre okresy Poltár, Rimavská Sobota a Malacky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
Pred povodňami varujú meteorológovia aj v okresoch Myjava, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Martin, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš, Žilina, Námestovo, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Pre ne platí výstraha prvého stupňa.
Stúpa aj Dunaj
Ako informuje agentúra TASR, pre stúpajúcu hladinu Dunaja prijímajú v Bratislave viaceré opatrenia. Z preventívnych dôvodov uzavrelo v pondelok podvečer hlavné mesto dolné parkovisko na Tyršovom nábreží.
V mestskej časti Devín zasadal krízový štáb v súvislosti s možným vybrežením dunajského koryta Karloveského ramena do záplavového územia pod Devínskou cestou. V prípade potreby je pripravený pre túto lokalitu vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Informuje o tom hlavné mesto na sociálnej sieti.
„Aktuálna prognóza predpokladá hladinu tesne pod úrovňou vybreženia, parkovisko však bude uzavreté z preventívnych dôvodov, ak by sa situácia rýchlo zmenila,“ konštatuje bratislavský magistrát.
Hladina Dunaja aj Moravy aktuálne stúpa najmä z dôvodu veľkého úhrnu zrážok v Nemecku a Rakúsku, v najbližších hodinách sa očakáva nárast na hranicu prvého stupňa povodňovej aktivity. Na rieke Morava má hladina stúpať najmä pre vzdutie sa zo stúpajúcej hladiny Dunaja pritekajúceho zo spomínaných krajín.
Kulminácia hladiny sa očakáva počas nasledujúcich 48 hodín, v závislosti od počasia. Aktuálne sa podľa hlavného mesta neočakáva výrazné vyliatie tokov s výnimkou dvoch lokalít v záplavovom území.
Hlavné mesto deklaruje, že sa na stúpajúcu hladinu vodných tokov zodpovedne pripravuje. V predošlých dňoch spolu s hasičmi a ďalšími kľúčovými aktérmi absolvovali koordinačné protipovodňové cvičenie v réžii Slovenského vodohospodárskeho podniku.
„V rámci nácviku sme precvičovali montáž mobilného hradenia, ktoré je súčasťou protipovodňovej ochrany Bratislavy, ako aj vrecovanie piesku,“ poznamenal magistrát.
Hlavné mesto ubezpečuje, že situáciu dôsledne monitoruje a o ďalších prípadných opatreniach bude informovať.
Zdroje: TASR, iMeteo.sk , Facebook/Obec Častá