11 kontroverzných nováčikov v europarlamente: Youtuber, ctiteľ Mussoliniho či väznená aktivistka
- Konzervatívna vlna zasiahla európsky parlament
- Pozreli sme sa na 11 "najfarebnejších" nových členov Európskeho parlamentu s radikálnymi názormi
- Konzervatívna vlna zasiahla európsky parlament
- Pozreli sme sa na 11 "najfarebnejších" nových členov Európskeho parlamentu s radikálnymi názormi
V čase, keď Európsky parlament víta novú skupinu poslancov, vyniká 11 mimoriadne pestrých osobností, ktoré sľubujú, že nanovo vymedzia hranice politického diskurzu v tejto inštitúcii.
Každý z nich má svoju históriu alebo názor, ktorý je nielen nekonvenčný, ale často aj polarizujúci, čo naznačuje, že zasadnutie bude plné živej diskusie a potenciálnych sporov.
V kombinácii s informáciami portálu Politico a EUobserver ti ponúkame zaujímavý prehľad novozvolených europoslancov, ktorí budú reprezentovať občanov v európskej kolíske demokracie.
1. Fidias Panayiotou:
Panayiotou, cyperský vtipkár z YouTube, ktorý sa stal politikom, je známy svojimi kontroverznými výstrelkami na sociálnych sieťach. Jeho prechod z online provokácií na politickú scénu je pozorne sledovaný, keďže naďalej využíva svoju platformu na zapojenie mladého publika do politickej diskusie.
2. Galato Alexandraki:
Alexandraki, grécky nacionalistický mäsiar, bez digitálnej stopy, ale so silným občianskym zázemím, má značný vplyv. Jeho hlasná podpora nacionalistickej politiky nahráva širším diskusiám o nacionalizme v rámci EÚ.
3. Ilaria Salis:
Táto talianska aktivistka Antify, ktorá je teraz poslankyňou Európskeho parlamentu, prináša svoju búrlivú minulosť do hlavného politického prúdu. Keďže bola v Maďarsku uväznená za násilné protesty, jej prítomnosť v parlamente je jasnou pripomienkou prebiehajúcich stretov medzi radikálnymi ideológiami v celej Európe.
4. Petras Gražulis:
Gražulis, známy svojimi homofóbnymi názormi a porušovaním ústavy, predstavuje trvalú výzvu pre étos rozmanitosti a inklúzie EÚ. Jeho činy a vyhlásenia naďalej podnecujú kontroverzie a zdôrazňujú ideologické rozdiely v Parlamente.
5. Grzegorz Braun:
Poľský politik, ktorého činy, ako napríklad zhasnutie menory, boli široko kritizované ako antisemitské. Braunova prítomnosť v parlamente je kritickou skúškou toho, ako európske inštitúcie zvládajú opätovný výskyt takýchto extrémnych ideológií.
6. Sarah Knafo:
Táto mladá francúzska politička je rovnako známa pre svoje krajne pravicové väzby ako pre svoj vzťah s kontroverznou osobnosťou Erikom Zemmourom. Jej politická kariéra je pod drobnohľadom, keďže sa pohybuje v dvojitej úlohe vo verejnej a politickej sfére.
7. Alvise Pérez:
Španielsky vplyvný protisystémový politik Pérez svojimi radikálnymi návrhmi, ako je výstavba najväčšej európskej väznice, spolu s postojom proti potratom signalizuje tvrdý prístup, ktorý rezonuje u časti španielskych voličov, ale znepokojuje ostatných.
8. Afroditi Latinopoulou:
Latinopoulouová svojimi ultrakonzervatívnymi názormi a verejnými činmi, ako je napríklad hanobenie tela televíznej moderátorky, vyvolala značný odpor. Jej prístup k politike odráža širšie spoločenské diskusie o telesnom vzhľade a osobnom správaní.
9. Filip Turek:
Turek z Českej republiky, bývalý pretekár, čelil kritike za svoje anti-rasové komentáre a gestá sympatizujúce s Treťou Ríšou. Jeho politickou agendou je neustály boj proti GreenDealu a propagácia automobilizmu v dobe rastúcich obáv o klímu.
10. Milan Mazurek:
Tridsaťročný krajne pravicový slovenský europoslanec zo strany Republika, známy svojimi extrémistickými názormi, vyniká kontroverznosťou. Bol odsúdený za anti-rasové výroky na adresu Rómov, v minulosti popieral holokaust a vyjadroval znepokojujúce pocity z návštevy Osvienčimu.
11. Roberto Vannacci:
Taliansky bývalý generál a spisovateľ, ktorý obdivuje Mussoliniho, predstavuje nostalgický a kontroverzný pohľad na dejiny Talianska. Jeho protiboľševická rétorika vyvolala významnú diskusiu o mieste historického revizionizmu v súčasnej politike.
Zrkadlo polarizovanej Európy
Títo poslanci Európskeho parlamentu odrážajú nielen rastúcu rozmanitosť politického myslenia v Európe, ale aj rastúcu polarizáciu.
Ich pôsobenie v Európskom parlamente bude pravdepodobne poznačené ich vplyvom na politiku a verejnú mienku, keďže spochybňujú normy politickej angažovanosti a legislatívneho dekóra, hodnotí situáciu portál Politico.
Keďže Európa zápasí s otázkami od národnej identity až po občianske práva, činnosť a hlasy týchto poslancov Európskeho parlamentu budú mať rozhodujúci význam pri formovaní budúcnosti Európskej únie.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Politico, EUobserver