11 neuveriteľných faktov o kreativite, o ktorých nik nehovorí
- Aj o kreativite koluje veľa bludov a mýtov. Aká je teda pravda?
- Aj o kreativite koluje veľa bludov a mýtov. Aká je teda pravda?
1. Frustrácia podporuje kreativitu
Pri práci na akomkoľvek kreatívnom projekte sa veľa ľudí dostane do stavu frustrácie, keď sa zaseknú a nevedia, ako ďalej. Väčšina v tomto štádiu skončí, pretože majú pocit, že kreatívna práca má byť jednoduchá a bez komplikácií. Pravda je však taká, že ani tí najúspešnejší umelci a iné osobnosti sa nevyhnú stavom demotivácie, frustrácie alebo neistote. Tieto stavy kreativu nezabíjajú, práve naopak, sú prirodzenou súčasťou kreatívneho procesu. Sú tu na to, aby ti pripomenuli, že sa máš viac snažiť, pretože niekedy treba zatnúť zuby a prinútiť sa. Nie je to síce príjemné, isté však je, že výsledok bude stáť za to.
Zdroj: pixabay.com
2.Zraniteľnosť je súčasťou úspechu
Aj napriek tomu, že zraniteľnosť nie je príjemná stránka našej osobnosti, v našom živote má nezastupiteľné miesto. Práve citlivosť a otvorenosť ti umožňuje intenzívne prežívať a vnímať svet okolo teba. Získavaš tak nové podnety nie len na to, aby si rozvíjal svoj potenciál, ale aj na to, aby si rástol a napredoval ako osobnosť.
3.Odmeňovanie obmedzuje kreativitu
Čím viac sa niekomu darí, tým je kreatívnejší. Dávalo by to zmysel, ale je to skutočne tak? Mnohí talentovaní ľudia sa presadia najmä vďaka tomu, že svoju prácu robili pre potešenie. Keď sa im však začalo dariť, úprimná radosť ustúpila do úzadia a ich hlavnou motiváciou sa stal zisk. A práve takáto motivácia môže výrazne obmedziť a narušiť kreatívny potenciál človeka. Dokazuje to aj výskum, ktorý sa uskutočnil na Harvardskej Bussines School. Výskumníci predložili dobrovoľníkom viaceré umelecké diela. Niektoré diela boli vytvorené na objednávku, ostatné diela vytvorili umelci podľa seba. Dobrovoľníci nakoniec označili diela, ktoré boli vytvorené pre potešenie za lepšie než diela, ktoré boli vytvorené na objednávku. Faktom je, že každá dobre odvedená práca by mala byť náležite zaplatená. Výplata by však nemala byť hlavným motívom pri akejkoľvek tvorivej činnosti.
Zdroj: pixabay.com
4.Inšpirácia je mýtus
Veľa ľudí sa domnieva, že kreatívne nápady, riešenia našich problémov alebo akékoľvek iné nápady sa nám v hlave objavia ako lusknutím prsta. Iní tieto momenty nazývajú aj kopnutie múzou.V skutočnosti sa však o žiadny zázrak ani nič nadprirodzené nejedná. Pre riešenie rôznych situácií alebo produkovanie kreatívnych myšlienok naše mozgy potrebujú tzv. inkubačnú dobu, teda čas, keď sa zaoberáme niečím iným. V praxi to potom vyzerá tak, že síce sa vedome venuješ niečo inému, podvedome tvoj mozog rieši aj ostatné otázky a problémy, ktorým teraz nevenuješ pozornosť. Preto sa ti potom môže zdať, že riešenie alebo nápad sa ti v hlave objavili len tak. V skutočnosti však tvoje podvedomie celú dobu neúnavne pracovalo.
5.Treba sa báť
Ak sa niečoho bojíš, neznamená to, že nie si dosť dobrý alebo že na to nemáš. Najväčší strach pociťujeme, keď sa bojíme, že nám niečo alebo niekto psychicky alebo fyzicky ublíži. Strach však taktiež znamená aj to, že stojíme pred niečím vzrušujúcim a nepoznaným, čo určite stojí za to. Nie je to o tom, že by si sa mal prestať báť ale o tom, že aj napriek strachu a pochybnostiam ideš do toho. Je totižto len málo pocitov, ktoré sa vyrovnajú skvelému pocitu z prekonania samého seba a svojho vlastného strachu.
Zdroj: pixabay.com
6.Každý je kreatívny
Kreativita je v dnešnej dobe niečo ako super schopnosť. Je jedno, či si umelecky založený človek, alebo technický typ, kreativitu využívame v každej profesii a takmer v každej oblasti nášho života. Každý má však kreativitu na inej úrovni. Niekto využíva iba základy svojho potenciálu, iný ide naplno. Faktom však je, že každý z nás kreativitu v sebe má a je len na tebe, ako ju využiješ.
7.Brainstorming nie je najlepší spôsob, ako začať
Brainstorming, kedy sa všetci zainteresovaní zídu za jedným stolom a snažia sa prísť na nové nápady a myšlienky je v praxi dobre fungujúci koncept. Podľa expertov je však efektívnejšie túto metódu trochu obmeniť. Namiesto toho, sa začínalo brainstormingom, každý zo zúčastnených si najskôr sám pripraví svoje vlastné nápady, ktoré potom ostatným odprezentuje a spoločne ich všetci prediskutujú. Tento prístup umožňuje všetky nápady a nové idei vylepšiť a taktiež zlepšuje spoluprácu medzi jednotlivými členmi tímu.
Zdroj: pexels.om
8.Nové nápady nie sú tak úplne „nové“
Tento fakt možno mnohých zarazí, to však nemení nič na tom, že je pravdivý. Odrazovým mostíkom pre všetky nové nápady a idei sú nápady a myšlienky iných ľudí. Inými slovami, na to, aby si mohol mať nový nápad, potrebuješ nejaký podnet. Tie najzaujímavejšie podnety získavame práve od ľudí, s ktorými sa stretávame alebo sa o nich zaujímame. To však neznamená, že z nových nápadov nemôže vzísť nič neopakovateľné a originálne, len to nefunguje tak, že nový nápad sa ti v hlave zjaví len tak, ale blesk z jasného neba.
9.Nezvládneš to sám
Pri mnohých kreatívnych projektoch sa určite nevyhneš prebdeným nociam, ktoré stráviš osamote so svojím projektom. To však neznamená, že sa k svojmu vytúženému cieľu dopracuješ úplne sám. Človek je spoločenský tvor a je predurčený na to, aby pracoval v skupinách a zdieľal to, čo prežíva. Pritom je jedno, či pri svojich projektoch s niekým spolupracuješ, alebo sa len pochváliš kamarátom keď spolu sedíte pri pive. Každý z nás občas potrebuje pomoc a podporu. Ani Elon Musk by nebol tam kde je, či Steve Jobs by nedostal Apple tam, kde je teraz, ak by nebolo ľudí, ktorí stáli pri nich. Kreativita nie je len o tvrdej práci, ale aj o zdieľaní.
Zdroj: pixabay.com
10.S kreativitou sa nenarodíš
V našej spoločnosti panuje nepísaný mýtus, že kreatívny sa človek jednoducho musí narodiť a potom už ide všetko ako po masle. Opak je však pravdou. Rozdiel medzi kreatívnym jedincom a tým, ktorý nie je kreatívny je ten, že kreatívny človek viac pracuje na rozvíjaní svojho kreatívneho potenciálu. Kreativita, rovnako ako každý iný talent či zručnosť je hlavne záležitosťou tvrdej a konzistentnej práce.
11.Ľahšie to naozaj nebude
Byť kreatívny nie je jednoduché. Nezáleží na tom, aký je človek dobrý v tom, čo robí a ako ďaleko sa už dopracoval, kreatívna práca nikdy nebude jednoduchá. Nikto však netvrdí, že táto ti práca ti neprinesie uspokojenie a na konci dňa si sám pre seba nepovieš, že to stojí za to.
Zdroj: thenextweb.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti