12 izraelských vojačiek z obávaného práporu zlikvidovalo počas prestrelky vyše 100 teroristov
- Izraelské vojačky z práporu Karakal mali zlikvidovať 100 teroristov, ktorí ich počtom prevyšovali
- Bojovali s nimi počas 14 hodinovej prestrelky
- Izraelské vojačky z práporu Karakal mali zlikvidovať 100 teroristov, ktorí ich počtom prevyšovali
- Bojovali s nimi počas 14 hodinovej prestrelky
Izrael patrí k armádam, ktoré sa pýšia najvyšším počtom ženských vojačiek. Čo je spôsobené aj povinnou vojenskou službou, ktorá platí pre ženy rovnako ako pre mužov.
Tel Aviv má nielen vysoký počet žien v aktívnej službe, (zhruba 50 000), ale im aj umožňuje priame nasadenie do bojov.
O tom, že ženy majú v armáde a v priamom boji svoje miesto, svedčia aj činy vojačiek z práporu Karakal.
Len dvanásť vojačiek sa malo podieľať na akcii, pri ktorej zahynulo vyše 100 teroristov z Hamasu.
Ozbrojeným teroristom sa podarilo 7. októbra preniknúť do Izraelu. Obsadiť sa im podarilo aj vojenskú základňu Sofia, kde držali ako rukojemníkov okolo 40 izraelských vojakov.
Viac článkov o Izraeli si môžeš prečítať tu:
- Úzke uličky, ostreľovači a teroristi využívajúci ľudí ako ľudské štíty. Ofenzíva je na spadnutie, Izraelčania to budú mať veľmi ťažké
- Najhorší scenár, ktorý desí Izrael a Biely dom. Expert prezradil, či hrozí koordinovaný útok islamistov
- Gaza je otvorené väzenie, veľké ako Bratislava, na ktorom sa tlačí vyše dvoch miliónov ľudí. Takýto je jej príbeh
- Najhoršia nočná mora Európy ožíva: Expert prezradil, či nás čaká nová vlna terorizmu
- EXKLUZÍVNE izraelský veľvyslanec pre Startitup: Každý, kto podporuje Hamas, v skutočnosti podporuje genocídne organizácie a zločiny proti ľudskosti
- Izrael môže nasadiť novú superzbraň, akú bojisko ešte nevidelo. Železný lúč je chirurgicky presný
- Izrael už raz napadli počas jeho najväčšieho sviatku. Čo bola Jomkipurská vojna a v čom sa podobá súčasnej?
- Kde sú korene vojny Palestíny s Izraelom: Príbeh regiónu, ktorý nezažil mier už celé dekády
Teroristi v dodávkach i na motorkách
Na pomoc voči teroristom boli povolané práve vojačky z práporu Karakal pod vedením podplukovníčky Livni-Ben Yehuda. Prápor je väčšinou umiestnený pri egyptských hraniciach a hraniciach Gazy, občasne pri libanonských hraniciach. Kontrolovať má práve bezpečnosť hraníc, pritom často boje s pašerákmi, ktorí sa snažia prepašovať kontrabandy.
„Blížime sa k základni a identifikujeme najmenej sedem teroristov. Zrazu vidím, ako teroristi šplhajú po špinavom násype. Všetci majú RPG odpaľovače (protitankové granáty) a kalašnikovy (samopaly),“ uviedla podplukovníčka pre Walla. Upresnila, že teroristi sa pokúšali zabrániť vstupu na základňu každému, kto sa tam pokúsil dostať.
„Otočím hlavu na stranu a vidím pred sebou kolónu idúcu šialenou rýchlosťou smerom k nám, 3 dodávky, 5 motorkárov skrátka takmer päťdesiat teroristov a ostreľovačov. Všetci idú naším smerom. A nás je len 12,“ uviedla Yehuda a dodala, že väčšina práporu ostala umiestnená po kikbucoch a na základni.
„Rýchlo sme spustili paľbu, guľomety, mínomety a raketomety. Naša streľba bola veľmi efektívna. Zabili sme teroristov a zvyšok sa stiahol,“ vysvetlila veliteľka.
Jeden terorista ju prekvapil z bezprostrednej blízkosti, našťastie sa jej podarilo vystreliť ako prvej. Útok teroristov ale nekončil, stále prichádzali nové a nové dodávky.
Veliteľka dúfa, že ich činy pomôžu zastaviť debaty o tom, či ženy patria do armády
Po niekoľkých hodinách bojov dorazili námorníci z 13. flotily. Spoločne sa rozhodli preniknúť na základňu a zlikvidovať teroristov. Na ich lokalizáciu použili prieskumné drony.
„Počas prestreliek sme evakuovali zranených. Na základni sme boli celkovo 14 hodín, kým sa nevyčistila,“ vysvetlila Yehuda.
Podplukovníčka verí, že hrdinské činy vojačiek konečne zastavia debaty o tom, či ženy patria do armády a či sú rovnako účinné ako muži. Napriek tomu, že Izrael má povinnú vojenskú službu aj pre ženy, stále sa ozývajú kritici hlavne z radov nábožensky ortodoxných židov a konzervatívnych Izraelčanov, ktorí sú proti službe žien v armáde.
„Môj prápor zabil celkovo asi sto teroristov. Dúfam, že o vojačkách už nikto nebude pochybovať. Všetko, čo natrénovali sa odrazilo v bitkách. Bojovali, zachraňovali životy a sú to hrdinky,“ pochválila veliteľka svoje kolegyne. Pár vojačiek malo byť zranených, no žiadna z nich neumrela.
„Je dôležité zdôrazniť, že moju jednotku tvoria úžasné vojačky. Zachránili veľa vojakov pri evakuácii. Pristáli s vrtuľníkmi pod paľbou. Odviedli úžasnú prácu v teréne vo vojnových podmienkach. Pod obrovským tlakom,“ dodala.
Prápor Karakal nesie meno po mačkovitej šelme karakal, ktorá je podobná nášmu rysovi, prezýva sa aj púštny rys. Prápor v dnešnej podobe vznikol v roku 2000. Po dekádu bol prápor jediným miestom, kde slúžili muži a ženy zmiešanie. Dnes ešte existujú dva ďalšie prápory, a to prápor Jordánskych levov a prápor Leopardov.
V Karakale majú prevahu práve ženy, tie tvoria podľa údajov z roku 2009 70 % jeho zloženia. Jeho členovia musia prejsť štvormesačným výcvikom. V súčasnosti sú vyzbrojení automatickými puškami M4 a M16, predtým tvorili hlavnú zbraň práporu útočné pušky Tavor. V minulosti sa dostali do bojov s pašerákmi, ale aj s teroristami z al-Káidy.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: Walla