14 najnebezpečnejších ciest sveta
- Pre odvážnych dobrodruhov tu máme prehľad najnebezpečnejších ciest sveta. Na týchto fascinujúcich miestach môžeš zažiť také adrenalínové zážitky, aké ti nikde inde neponúknu.
- Pre odvážnych dobrodruhov tu máme prehľad najnebezpečnejších ciest sveta. Na týchto fascinujúcich miestach môžeš zažiť také adrenalínové zážitky, aké ti nikde inde neponúknu.
Železničný most Pamban, India
Zdroj: Prabhu Shankar / Flickr.com
Most Pamban je konzolový most, ktorý spája mesto Rameswaram na ostrove Pamban s pevninou Indie. Bol to prvý a zároveň najdlhší most v Indii, ktorý bol postavený na mori. V roku 1964 ho pre jeho nestabilnú konštrukciu zničil silný vietor. Preto, ak v blízkosti mosta presiahne vietor rýchlosť 55km/h, všetky vlaky, ktoré majú cez most prechádzať musia byť varované pred potenciálnym nebezpečenstvom.
Tren a las Nubes, Argentína
Zdroj: marianne_swienink_havard / Flickr.com
Tento špeciálny turistický vlak jazdí po trati, ktorá začína vo výške 1,5km nad morom a stúpa až do nadmorskej výšky 4,2 km. Vlak počas svojej cesty turistov prevezie cez 21 tunelov a 29 mostov. Je prezývaný aj ako „Train to the clouds“ teda vlak, ktorý vedie až k oblakom.
Horská cesta Tianmen, Čína
Zdroj: Anan Charoenkal / Flickr.com
Táto cesta vedie až na samý vrchol hory Tianmen, kde sa nachádza budhistický chrám. Cesta je dlhá iba 11km a má až 99 zákrut. V niektorých častiach je vzdialenosť medzi ostrými zákrutami menšia než 200 metrov, takže vodiči, ktorí majú radi adrenalínové jazdy, budú mať o zábavu postarané.
Yungas Road, Bolívia
Zdroj: Mark Snape / Flickr.com
Yungas je cesta, ktorá spája dve bolívijské mestá, La Paz and Coroico. Zostupuje z výšky až 3 3000 metrov nad morom, pričom ju tvorí množstvo slučiek a ostrých zákrut. Ročne na tejto ceste zomrie až 300 cestovateľov. V súčasnosti je doprava na tejto ceste limitovaná na minimum a najviac ju navštevujú odvážni turistickí dobrodruhovia.
Diaľnica Leh-Manali, India
Zdroj: worldfortravel.com
Leh-Manali je nebezpečná diaľnica, ktorá prechádza cez niekoľko vysokých horských priechodov v nadmorskej výške 4 až 5 km. Počasie v týchto úsekoch je extrémne chladné a nestále a najbližšia civilizácia je vzdialená niekoľko desiatok kilometrov, takže nič pre slabšie povahy. Pre dobrodruhov je to však splnený sen.
Guoliang Tunnel,Čína
Zdroj: m_hkimmel / Flickr.com
Tento tunel vytvorili v roku 1970 obyvatelia dedinky Guoliang vlastnoručne, iba s použitím ručných nástrojov. Tunel je dlhý 1,2 kilometra a široký iba 4 metre, takže vodiči áut si v takýchto extrémnych podmienkach skvele preveria svoje šoférske zručnosti.
Diaľnica Jamesa W. Daltona, Alaska, USA
Zdroj: Kenin Bassart
Až 175 kilometrov z tejto diaľnice je pokrytých živicou. V úseku celej diaľnice sú iba 3 dediny, 3 čerpacie stanice a len jedno zdravotnícke centrum. Miestna polícia musí pravidelne kontrolovať zásoby, ktoré sú potrebné pre prežitie v drsných Aljašských podmienkach, pretože táto diaľnica patrí medzi jednu z najizolovanejších v USA. Zároveň je známa častými nehodami kamiónov a dychvyrážajúcim výhľadom na polárnu žiaru.
Diaľnica Karakoram, Pakistan — Čína
Zdroj: Nicolas Monnot / Flickr.com
Táto diaľnica, ktorá spája Pakistan a Čínu je považovaná za najvyššie položenú medzinárodnú diaľnicu. Niektoré jej úseky sa nachádzajú až vo výške 4 600 metrov. Diaľnica je nebezpečná naozaj v každom ročnom období, v lete prívalové dažde spôsobujú zosuvy pôdy a v zime je diaľnica kompletne uzavretá v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok a vysokého lavínového nebezpečenstva.
Eyre Highway, Austrália
Zdroj: Around Oz / Flickr.com
Táto 1600 kilometrov dlhá cesta na prvý pohľad nevyzerá vôbec nebezpečne, práve naopak, pripomína skôr záber z romantického filmu. Aj napriek tomu je jazda na tejto ceste nebezpečná z jednoduchého dôvodu: krajina je popri tejto ceste taká monotónna, že vodiči za volantom zaspávajú. Austrálske úrady potvrdzujú, že frekvencia nehôd na tejto ceste je v porovnaní z bežnými mestskými cestami veľmi vysoká.
Maeklong Railway Market, Thajsko
Zdroj: Rekha Prasad / Flickr.com
Thajsko je krajina mnohých zvláštností. Jednou z nich je aj trh Maeklong, cez ktorý vedie železničná trať, ktorá je stále naplno využívaná. Pred príchodom vlaku obchodníci všetok tovar, ktorý by vlak mohol zraziť len odsunú, alebo nechajú ležať pod úrovňou koľají. Keď vlak prejde, tovar opäť rozložia a trh môže pokračovať.
Púštna cesta Salar de Uyuni, Bolívia
Zdroj: Benjamin Jenks
Táto cesta, ktorá vedie priamo cez bolívijskú púšť, sa nachádza vo výške 3,650 metrov nad morom. Mobilné telefóny tu nemajú signál a teplota v noci klesá až na −30°C. Aj skúsení vodiči majú na takýchto typoch ciest problém správne sa zorientovať a nestratiť sa, preto je dôrazne odporúčané, aby sa nikto nevydával na cestu cez túto diaľnicu na vlastnú päsť.
Passage du Gois, Francúzko
Zdroj: yvon Haze / Flickr.com
Táto cesta spája ostrov Noirmoutier s pevninou Francúzka. Hoci vyzerá takmer až rozprávkovo, počas prílivu je úplne zaliata vodou a na niektorých miestach dosahuje hĺbku až 4 metre. Pre vodičov je táto cesta k dispozícii iba dvakrát denne.
Skippers Kaňón, New Zealand
Zdroj: Phillippa / Flickr.com
Cez Skippers kaňón vedie taká nebezpečná cesta, že miestne autopožičovne ani neposkytujú poistenie pre tých, ktorú sa na túto cestu rozhodnú vydať. Neupravený a ťažko dostupný terén síce ponúka výhľad na pôsobivú nedotknutú prírodu, je však vhodný iba pre skúsených dobrodruhov.
Trať Nariz del Diablo, Ekvádor
Zdroj: César Pinos Espinoza
Nariz del Diablo je železničná trať, ktorá vedie priamo po nebezpečnom a členitom teréne Ánd. Táto trať bola súčasťou rozsiahleho systému železničných tratí, ktoré viedli cez toho pohorie, no postupne všetky ostatné trate prestali používať. Nariz del Diablo však naďalej funguje a je označovaná za jednu z najnebezpečnejších železničných tratí na svete.
Zdrojový článok: brightside.me