142-tisíc Slovákov môže prísť o peniaze: Minister chce „sekať“ frekventovaný príspevok, opozícia sa rázne búri

  • Minister Erik Tomáš predstavil nový návrh
  • Opozícia šéfa rezortu kritizuje
  • Podľa PS iba prehlbuje predsudky
Na snímke minister práce Erik Tomáš a poslankyňa za PS Simona Petrík.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann, Jakub Kotian
  • Minister Erik Tomáš predstavil nový návrh
  • Opozícia šéfa rezortu kritizuje
  • Podľa PS iba prehlbuje predsudky

Ako sme ťa informovali minulý týždeň, minister práce a sociálnych vecí predstavil novinku. V prvý júlový týždeň zvolal tlačovú konferenciu, kde vyhlásil, že „každý, kto môže pracovať, má pracovať“. Narážal tak na nové pravidlá, ktoré budú platiť pri poberaní hmotnej dávky v núdzi. Opozícii sa ale tento návrh zákona nepáči.

Chce urobiť poriadky

Šéf rezortu práce hovorí, že návrhom zákona chce „urobiť poriadky“. Tvrdí totiž, že medzi nezamestnanými je veľa ľudí, ktorí nechcú pracovať. Práve tým chce podľa svojich slov dať prácu. „Otvorene priznávam, že v rámci nezamestnaných chceme zamestnať a dostať do práce čo najviac Rómov,“ povedal minulý týždeň Erik Tomáš.

Taktiež dodáva, že približne 142-tisíc ľudí je schopných pracovať. „Na Slovensku pracujú tisíce cudzincov. Prečo by túto prácu nemali robiť Slováci?“ pýta sa Tomáš.

Z jeho strany ale nejde len o pozitívnu, ale aj negatívnu motiváciu. „Ak nezamestnaný človek odmietne pracovnú ponuku, odoberieme mu alebo skrátime dávku v hmotnej núdzi,“ dodal Tomáš. Vysvetlil, že ak ide o dávku na fyzickú osobu, automaticky ju odoberú. Ak pôjde o dávky spojené s bývaním alebo inými sociálnymi prípadmi, bude upravený zákon dávku len krátiť.

Platiť bude tiež to, že ak nový poberateľ odmietne vykonávať verejnoprospešné práce vo výške 32 hodín mesačne, odoberú mu dávku v hmotnej núdzi. Upraví sa aj samotná podstata týchto prác. Tie sa nebudú vykonávať len v domovskej obci, ale aj v širšom okolí.

Jeho konanie sa ale nepáči opozícii. Podľa Progresívneho Slovenska návrhom zákona len prehlbuje predsudky. Hovoria, že namiesto „populizmu a strašenia“ by mal podporiť skutočné riešenia dlhodobej nezamestnanosti. 

Zámeru ministra chýbajú kľúčové kontúry, tvrdí podpredsedníčka PS a Výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík. „Minister nevedel zaručiť, že štát dokáže vygenerovať dostatok vhodných a regionálne dobre rozložených pracovných ponúk. Nevieme ani to, akých ľudí sa odobratie dávky bude týkať. Štruktúra ľudí v hmotnej núdzi totiž zahŕňa aj tých, ktorí z rôznych dôvodov pracovať nemôžu,“ zdôraznila Petrík.

Kritika z radov opozície

Návrh ministra Tomáša je podľa PS útokom na dôstojnosť ľudí, ktorí sa točia v začarovanom kruhu chudoby v dôsledku dlhodobej diskriminácie, dodala poslankyňa NR SR Ingrid Kosová.

„Jeho vyjadrenia na margo Rómov a Rómok len prehlbujú presvedčenie majority o rómskej komunite, ktorá nechce pracovať a zneužíva sociálne dávky. Príklady úspešných projektov zvyšovania ich zamestnanosti tu pritom sú, dokonca aj na Slovensku. Je potrebné odstrániť segregáciu, zlé podmienky bývania bez prístupu k pitnej vode či nízku kvalitu vzdelávania spojenú s predčasným odchodom zo škôl,“ povedala Kosová s tým, že problémom je aj diskriminácia na trhu práce či nelegálna práca.

Poslankyňa NR SR Darina Luščíková poukázala aj na to, že tento krok by pre zamestnávateľov znamenal viac byrokracie a administratívnej záťaže, ale aj zvýšené náklady na školiaci personál. Hovorí, že zamestnanci, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu pracovať, neraz riešia svoju situáciu práceneschopnosťou.

Tú musia prvých 10 dní financovať zamestnávatelia zo svojho vrecka. A to v konečnom dôsledku nepomôže ani štátnemu rozpočtu. „Navrhované opatrenie tak nielenže nevyrieši problém s pracovnou silou, ale zodpovednosť vlastne prenáša na podnikateľský sektor,“ uviedla Luščíková.

Poslankyňa Veronika Veslárová takisto upozornila na slová ministra Tomáša o tom, že „každý, kto má zdravé ruky a nohy, nemá sedieť doma“.

„V PS považujeme za dôležité vytvárať podmienky na trhu práce aj pre zdravotne znevýhodnených. Takých, ktorí by sa zamestnať chceli, no nemôžu, sú na Slovensku desiatky tisíc. Chýbajú im bezbariérové priestory či možnosť kombinovať prácu z domu a z pracoviska. Zároveň je potrebné podporovať aj chránené dielne či sociálne podniky. Na týchto ľudí však vláda nemyslí vôbec,“ uzavrela Veslárová.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: TS Progresívne Slovensko, Archív Startitup, Youtube/Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá