17-ročný stredoškolák náhodou objavil unikátny kozmický úkaz. „Bolo to skutočné prekvapenie,“ povedal

  • Objavil rekordné echo čiernej diery
  • Unikátny kozmický úkaz prekračuje šírku Mliečnej cesty
čierna diera
Ilustračná foto NASA/feature/Goddart
  • Objavil rekordné echo čiernej diery
  • Unikátny kozmický úkaz prekračuje šírku Mliečnej cesty

Keď sa stredoškolák snažil nájsť pozostatky supernov, narazil na dozvuk neaktívnej čiernej diery. Možno ide o jeden z najväčších takýchto objavov všetkých čias.

Dlho po tom, čo čierna diera v centre galaxie zhasne, stále môžeš vidieť jej ducha pretrvávajúceho v okolitých plynových mračnách, ktoré žiaria zvyškovou radiáciou. Pripomína to chumáče dymu vychádzajúce z už vyhasnutého plameňa.

Astronómovia týchto kozmických duchov nazývajú „svetelné echá“ a presne to našiel 17-ročný stredoškolák Julian Shapiro, keď skúmal vesmír hľadajúc pozostatky supernov, informuje LiveScience

V tých vonkajších oblastiach sa nachádza plyn, ktorý ionizuje supermasívna čierna diera, čo vytvára toto echo,“ vysvetlil Shapiro počas prezentácie 20. marca na Globálnom fyzikálnom summite Americkej fyzikálnej spoločnosti (APS) 2025 v Anaheime.

Mladý vedec s veľkým objavom

Shapiro má len 17 rokov a študuje na The Dalton School v New Yorku. Popri hodinách a skúmaní potenciálnych univerzít pôsobí ako nezávislý astronóm. Prezentuje na svetových konferenciách.

Pôvodne začal Shapiro prehľadávať prieskum DECaPS2 – súpis južnej galaktickej roviny z Kamery tmavej energie v Observatóriu Cerro Tololo Inter-American v Čile. Hľadal trosky vybuchujúcich hviezd v pozostatkoch supernov a planetárnych hmlovín.

Nečakaný objav

Po zameraní sa na jeden takýto objekt zistil, že jeho štruktúra nezodpovedá jemným vláknam typickým pre pozostatok supernovy. Objekt nevykazoval ani znaky supernovy v jeho strede. „Bolo to skutočné prekvapenie naraziť na toto,“ povedal Shapiro pre LiveScience.

Objekt, ktorý považuje za svetelné echo, sa nachádza v oblasti potenciálnych supermasívnych čiernych dier. Pomocou meraní z Juhoafrického veľkého teleskopu našiel vysoký obsah kyslíka a ionizovanej síry v oblasti.

Všetky tieto znaky naznačujú, že objekt predstavuje dozvuk teraz neaktívnej čiernej diery. Tá kedysi chrlila žiarenie, ionizovala okolitý plyn a spôsobila, že plyn vyžaruje svetlo aj po jej utíchnutí.

Epické echo

Shapiro odhaduje svetelné echo na približne 150 000 až 250 000 svetelných rokov v priemere. To je asi 1,5 až 2-krát väčšie ako šírka celej galaxie Mliečna cesta. Ak sa jeho odhady potvrdia, môže ísť o najväčšie svetelné echo objavené ľudstvom.

Tento objekt pokrýva veľkú plochu na oblohe, čo uľahčuje získanie podrobných snímok,“ vysvetlil Shapiro.

Sasha Plavin, výskumník čiernych dier na Harvardovej univerzite, hodnotí význam objavu pozitívne. „Skutočne sa mi páči, ako pozorne Shapiro skúmal tieto obrázky. Tieto galaktické udalosti vždy zaujmú a myslím si, že takéto echá ponúkajú skvelý spôsob ich štúdia.“

Budúcnosť výskumu

Plavin sa tiež zaujíma o porovnanie nového svetelného echa s inými príkladmi. Zaujíma ho, či nastalo rýchlejšie alebo pomalšie ako existujúce príklady. „Umiestnenie tohto objavu do širšieho kontextu prinesie v budúcnosti užitočné poznatky,“ dodal.

Shapiro pokračuje v štúdiu svetelného echa a dúfa, že sa dozvie viac o jeho zložení. Plánuje merania rôznych oblastí objektu. Medzitým nadšene prispieva k vede o čiernych dierach, aj keď na objav narazil náhodou.

Moje zapojenie do tejto oblasti výskumu prekvapilo aj mňa samotného,“ priznal. „Dúfam však, že tento objekt pomôže rozšíriť poznatky o aktivitách galaxií, ktorým ešte úplne nerozumieme.

Tento objav ukazuje, ako významné vedecké pokroky prichádzajú z nečakaných zdrojov, dokonca aj od mladých študentov so záujmom o astronómiu. Shapirova práca dokazuje, že vek neprekáža pri prispievaní k vedeckému pokroku. Niekedy najväčšie objavy prichádzajú ako vedľajší produkt hľadania niečoho úplne iného.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: LiveScience, Julian Shapiro

Najnovšie videá

Trendové videá