17-ročný vedec Michal ohúril svet svojím robotom. Prezradil tipy, vďaka ktorým exceluje v medzinárodnej elite

  • Michal Lajčiak je mladý talentovaný vedec, o ktorom budeš ešte veľa počuť
  • Najnovšie zabodoval na prestížnej medzinárodnej súťaži ISEF
  • Aké je tajomstvo jeho úspechu?
Michal Lajčiak a slovenská vlajka nad planétou Zem
archív Michal Lajčiak, DALL-E
  • Michal Lajčiak je mladý talentovaný vedec, o ktorom budeš ešte veľa počuť
  • Najnovšie zabodoval na prestížnej medzinárodnej súťaži ISEF
  • Aké je tajomstvo jeho úspechu?

Cesta Michala Lajčiaka k robotike a umelej inteligencii začala už v ranom detstve. „Moje prvé kroky smerom k robotike a umelej inteligencii sa začali približne v desiatich rokoch, keď som sa začal venovať programovaniu. Otec je programátor a mama učiteľka na základnej škole, takže ma prirodzene tiahlo týmto smerom,“ prezradil nám Michal.

Na základnej škole sa začal venovať aj robotike, čo ho priviedlo k štúdiu mechatroniky na SPŠ v Dubnici nad Váhom. „Naplno som sa začal venovať robotike a inžinierstvu, a keďže ma baví riešiť problémy komplexne, teda tvorbou vlastného hardvéru aj softvéru, začal som sa vzdelávať aj v oblasti umelej inteligencie.“ 

Michalov projekt najnovšie zabodoval na celosvetovo najväčšej a najprestížnejšej súťaži mladých vedcov ISEF – International Science and Engineering Fair.

„Keď ma vyhlásili a moje meno sa objavilo na LED obrazovke, tak som si cestou na pódium v hlave prehral to, čo som tomu obetoval – všetky tie neprespané noci plné kódovania stáli za to. Keď som sa postavil na pódium pred všetkých tých ľudí, tak som si až vtedy naplno uvedomil, čo sa mi podarilo, že sa mi splnil sen a dosiahol som svoj cieľ. Motivuje ma to makať na nových inováciách, projektoch či vynálezoch.“

IMG_2635
zdroj: Michal Lajčiak

Michalov projekt sa zameriava na efektívne riadenie robotického roja. „Robotický roj predstavuje spoluprácu viacerých robotov, ktorí sú schopní pracovať na komplexnej úlohe spoločne,“ vysvetľuje.

Riadenie roja znamená efektívny spôsob kontroly týchto robotov, aby splnili požadovanú úlohu. Michal tento problém rozdelil na dve časti: prideľovanie úloh v priestore a plánovanie ciest robotov k týmto úlohám.

„Výsledný riadiaci systém bol navrhnutý tak, aby dokázal riadiť ľubovoľný robotický roj pri ľubovoľnej aplikácii v reálnom čase.“

AI a masívna automatizácia aj na Slovensku

Michal verí, že budúcnosť robotiky a umelej inteligencie na Slovensku je svetlá, ak budeme pokračovať v podpore vzdelávania a inovácií.

„Hlavný ekonomickým príjmom Slovenska je priemysel. Môj názor je, že postupne v rozmedzí 10 či 20 rokov bude drvivá väčšina výrobných hál plne autonómna. Treba preto do problematiky AI a robotiky zaučiť čo najviac mladých ľudí, aby mohli tieto technológie vyvíjať a posúvať náš svet dopredu.“

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá