Lucia Ondrušeková: IT je otvorené každému, kto sa chce učiť a robiť dobrú prácu
- Lucia Ondrušeková vyštudovala finančný manažment na FMUK a už počas vysokej školy začala pracovať. 4 roky pracovala vo farmaceutickej firme Zoetis na pozícii CRM a Sales analytik. Pol roka strávila na Erasme v Berlíne, následne pol roka stážovala v IT startup firme Relbit, až sa vrátila naspäť do Zoetisu. Od januára pracuje v Piano Media na pozícii Analyst Lead. Zároveň pôsobí už od roku 2012 v Nexterii ako študent Nexteria Leadership Academy, v programe, ktorý vzdeláva budúcich lídrov na Slovensku. Vo voľnom čase sa venuje amatérskej maľbe, šteniatku, rada športuje – jóga, bicyklovanie a cestuje.
- Lucia Ondrušeková vyštudovala finančný manažment na FMUK a už počas vysokej školy začala pracovať. 4 roky pracovala vo farmaceutickej firme Zoetis na pozícii CRM a Sales analytik. Pol roka strávila na Erasme v Berlíne, následne pol roka stážovala v IT startup firme Relbit, až sa vrátila naspäť do Zoetisu. Od januára pracuje v Piano Media na pozícii Analyst Lead. Zároveň pôsobí už od roku 2012 v Nexterii ako študent Nexteria Leadership Academy, v programe, ktorý vzdeláva budúcich lídrov na Slovensku. Vo voľnom čase sa venuje amatérskej maľbe, šteniatku, rada športuje – jóga, bicyklovanie a cestuje.
Čo robíš v IT, ako si sa tam dostala a prečo si si vybrala IT?
Momentálne pracujem na pozícii Analyst Lead v IT firme Piano Media. Nikdy som neplánovala pracovať v IT, mám vyštudovaný finančný manažment na Univerzite Komenského. Vždy ma bavila práca s číslami ale keď som začala študovať finančný manažment tak som si uvedomila, že financie nie sú oblasť, ktorá ma baví. Našťastie som mala dobrého poradcu, ktorý mi ukázal, že analytických profesií, okrem tých finančných, je neskutočne veľa, tak som prešla viac menej k online a marketingovým dátam. Som veľmi rada za toto rozhodnutie a aj keď by to málokto povedal, je to veľmi kreatívna práca.
Pracovala som už v dvoch IT firmách, do prvej som sa dostala náhodou cez spolužiaka a prácu v Piane som našla cez inzerát na komunitnej stránke analytikov. Keď som sa počas štúdia na VŠ vrátila z Erasmu naspäť na Slovensko, tak som dostala ponuku na stáž do Tokia na oddelenie controllingu alebo do malého slovenského startupu, o ktorom nebolo jasné či prežije a čo budem robiť. Nakoniec som zariskovala, dala som na svoj šiesty zmysel, vybrala si IT firmu a zostala doma. Nikdy som toto rozhodnutie neľutovala aj keď tá firma to naozaj neprežila. :-)
Aké boli tvoje začiatky? Predsa len si IT neštudovala…
Moje začiatky v IT boli fakt desivé. Len mesiac som sa učila, čo náš produkt robí a akým princípom funguje.Keď sa chalani rozprávali o práci, tak som im rozumela 5%. Cítila som sa ako najhlúpejší človek na svete, aj keď oni mi nikdy nenaznačili, že by si niečo také o mne mysleli. Bála som sa na niečo opýtať, aby som nevyzerala hlúpo, ale najviac som sa desila toho, že na nejakú otázku dostanem odpoveď: www.google.com.
Musela som sa veľa učiť, ale ak je vidieť, že sa naozaj snažíte, tak vám každý rád pomôže. Netreba si teda myslieť, že do IT môžu ísť len géniovia a takí sa už aj narodili, ale IT je otvorené každému, kto sa chce učiť a robiť dobrú prácu. Nemenej dôležitou vecou, ktorú som sa v IT naučila je, že nikdy nikomu neupracte stôl. :-)
Vieš programovať? Aké technológie ovládaš?
Nedá sa povedať, že by som vedela programovať, ale v Piane som začala používať SQL. Na programovaní je super, že do istej úrovne sa všetko dá naučiť len z googlenia, čiže ak neviem programovať dnes, zajtra sa môžem začať učiť. Zadarmo, hocikde, hocikedy s veľkou podporou ďalších programátorov, ktorý na komunitných stránkach opravujú kódy a radia iným.
V čom vidíš klady práce v IT oproti iným odvetviam? Aký je prínos pre teba osobne?
Pracovať v IT má tri základné výhody. Prvá je, že celé odvetvie je veľmi silné a stále rastie. To sa odráža v platoch a benefitoch aké firmy poskytujú. ITčkari sú najlepšie platení zamestnanci na trhu a IT firmy bodujú aj v zoznamoch najobľúbenejších zamestnávateľov. Nepoznám veľa firiem, ktoré by mali v práci stolný futbal, PlayStation alebo grill. :-)
Ďalšou výhodou, ktorá sa mne veľmi na IT páči je, že je to veľmi dynamické prostredie a človek sa nesmie ani na minútku intelektuálne zastaviť. Je to také nekonečné učenie sa nových vecí, ktoré ma udržiavajú pri živote. Nikdy sa mi ani v jednej IT firme nestalo, že by som jednu úlohu opakovala stále dokola.
Treťou výhodou IT je, že celé to prostredie je veľmi neformálne, čo sa odráža na firemnej kultúre a zároveň na riešení problémov. V mnohých štátnych firmách alebo veľkých korporáciách akákoľvek zmena alebo nové riešenie prechádza zdĺhavými schvaľovacími a byrokratickými procesmi, na veľa otázok človek dostane odpoveď: nedá sa. S tým som sa v IT nestretla a ak človek rád prináša nápady na tvorbu nových vecí alebo zlepšovanie starých, je IT skvelé odvetvie kde sa môže sebarealizovať.
Verejnosť stále vníma IT ako predovšetkým mužskú doménu. Je to aj tvoj názor? Prečo?
IT je ešte stále mužská doména, to je fakt a štatistika nepustí. Môže to byť spôsobené len tým, že dievčatá sa boja ísť do IT lebo majú predsudky. Myslia si, že je to veľmi náročné, nezvládnu štúdium a celé dni budú sedieť za počítačom, pričom to tak vôbec nemusí byť. Iniciatívy ako Girls Day sú skvelou príležitosťou ukázať dievčatám aké IT v skutočnosti je a pomôcť im zbaviť sa tých predsudkov. Myslím, že ak IT školy a firmy budú viac investovať do propagácie IT tak ten pomer medzi mužmi a ženami v IT sa bude vyrovnávať.
Akú pozíciu má žena pracujúca v IT v stále prevažne mužských kolektívoch?
Ja som zástancom názoru, že žena má v kolektíve takú pozíciu, akú si vytvorí, ale čo sa týka môjho ženského postavenia medzi mužmi, tak mám len pozitívne skúsenosti. V predchádzajúcej IT firme som bola prvá žena, ktorá tam pracovala a chalani boli fakt super. Záleží na akých „ajťákov“ natrafíte ale ako kolegovia a kamaráti sú všetci super, jediné čo sa môže líšiť je úroveň neporiadku a organizovaného chaosu.
Čo by si poradila človeku, ktorý zvažuje kariéru v IT? Čo by si poradila mužom? Čo by si poradila ženám?
Ak niekto zvažuje kariéru v IT, tak by som mu odporučila určite do toho ísť. Ak si stále nie je istý, je dobré, ak sa porozpráva s niekým kto pracuje v IT, príde na dni otvorených dverí na univerzitách, absolvuje niektorú z IT konferencií na tému, ktorá ho zaujíma – mnohé sú zadarmo.
Ak ste IT neštudovali ako ja, ale chcete do neho ísť pracovať, tak odporúčam sa dostať do komunity IT ľudí. Je to veľmi jednoduché, stačí sa zúčastniť nejakej verejnej diskusie, prednášky, workshopu a pri rozhovoroch s ľuďmi ľahko zistíte akých ľudí firmy hľadajú, získate kontakty a inšpiráciu čomu sa venovať. Stačí prísť domov a začať sa učiť alebo rozvinúť svoje súčasné vedomosti.
V kariére muža alebo ženy v IT nie je rozdiel, ani jeden, ani druhý sa nesmie báť to skúsiť. IT pozície sa od seba veľmi líšia, neznamená to, že keď doštudujem IT skončím len ako programátor ale medzi IT pozície patria grafici, analytici, testeri, administrátori etc.
Povedz nám nejakú zábavnú príhodu zo svojho IT života. :-)
Raz sme sa 7 kamarátok vybrali do mesta na babskú jazdu, pekne sme sa obliekli a sadli sme si do podniku. Neskôr prišla ďalšia a povedala nám, že v jednom coworkingovom priestore oslavujú narodeniny, je tam málo dievčat tak máme všetky prísť. Na druhý deň mi píše moja kamarátka, že práve vysypala kabelku a mala ju plnú vizitiek. :-)
zdroj: robime.it, zdroj fotografií: robime.it
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory