2 000 vojakov, desiatky plavidiel i stíhačky. USA zvažuje vojenskú odpoveď, ak sa situácia v Izraeli vyhrotí
- 2 000 amerických vojakov malo dostať rozkaz k pripraveniu na nasadenie
- Zatiaľ nevieme, kam poputujú. Biely dom odmieta ich nasadenie do Izraela
- 2 000 amerických vojakov malo dostať rozkaz k pripraveniu na nasadenie
- Zatiaľ nevieme, kam poputujú. Biely dom odmieta ich nasadenie do Izraela
Americké médiá priniesli správu, že 2 000 vojakov americkej armády dostalo príkaz, aby boli pripravení na nasadenie. Zatiaľ nie je známe, kam poputujú, zrejme ale budú nasadení v regióne Blízkeho východu a v blízkosti Izraela.
Nasadení by mali byť vojaci s rôznymi schopnosťami a špecializáciami, ako sú napríklad zdravotníci či experti na výbušniny, uvádza NBC News s odvolaním na svoje zdroje.
CNN uvádza, že má ísť o sily rýchlej reakcie amerického námorníctva, ktoré majú zabezpečiť zvýšenie odstrašovacej sily Spojených štátov.
Po tom, ako teroristi z Hamasu prekvapivo prenikli do Izraela, pričom pri svojom vyčíňaní zabili 1 400 Izraelčanov a ďalšie tisícky zranili, existuje reálna hrozba, že súčasný konflikt sa rozleje za hranice Izraela. Hrozbu tohto scenára pre Startitup predstavil aj bezpečnostný analytik Zdeněk Kříž z Masarykovej univerzity v Brne. Viac sa o tomto scenári môžeš dozvedieť z nášho článku.
Hrozbu predstavuje hlavne libanonský Hizballáh podporovaný Iránom, ktorý Izraelu taktiež adresoval vyhrážky.
Odstrašujú, aby sa konflikt neprehlboval
Situácia znepokojuje Biely dom, ktorý do regiónu vyslal najskôr najmodernejšiu lietadlovú loď na svete USS Gerald R. Ford spoločne s podpornými plavidlami.
Forda majú sprevádzať aj krížnik s riadenými strelami triedy Ticonderoga USS Normandy (CG 60). Ďalej aj torpédoborce, ktoré nesú riadené strely. Ide o plavidlá triedy Arleigh Burke: USS Thomas Hudner (DDG 116), USS Ramage (DDG 61), USS Carney (DDG 64) a USS Roosevelt (DDG 80).
Neskôr padlo rozhodnutie aj o vyslaní druhej lietadlovej lode, ktorá je veteránom vojen v Perzskom zálive – USS Dwight D. Eisenhower –, spoločne s útočnou skupinou. Tá zahŕňa krížnik s riadenými strelami USS Philippine Sea (CG 58), torpédoborce s riadenými strelami USS Gravely (DDG 107) a USS Mason (DDG 87).
Podľa CNN môže do regiónu zamieriť ešte viac amerických plavidiel. Američania tiež posilnili prítomnosť bojových lietadiel v regióne.
Podľa amerických predstaviteľov má zvýšená prítomnosť amerických bojových schopností v regióne odstrašiť aktérov, ktorí by chceli situáciu v Izraeli využiť.
„Je to silná teroristická skupina (Hizballáh), o tom niet pochýb. Pozorne ich sledujeme. Izraelčania ich pozorne sledujú. Nechceme, aby sa tento konflikt prehlboval. Nechceme, aby Hizballáh urobil takéto rozhodnutie,“ uviedol hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby novinárom na tlačovej konferencii.
Zatiaľ neexistujú žiadne plány, no diskutuje sa o nich
Predstavitelia USA pre CNN priznávajú, že zvýšená prítomnosť amerických síl zvyšuje šance, že USA budú zatiahnutí do tohto konfliktu. To je ďalší scenár, ktorému sa Američania chcú vyhnúť. Zatiaľ neexistujú žiadne plány, ktoré by rátali s priamym zapojením USA do konfliktu a nasadením vojakov priamo do bojov či ich umiestenie do Izraela. Washington sa chce vyhnúť tomu, aby sa ocitol v ďalej horúcej vojne.
„Neexistuje žiadny zámer ani plán umiestniť americké jednotky v Izraeli. Izraelčania po tom netúžia,“ vysvetlil Kirby.
Ak by americkí vojaci boli nasadení v blízkosti Izraelu, pravdepodobne by sa starali o logistiku a zásobovanie. Už teraz majú americké plavidlá za úlohu zásobovať Izrael zbraňami a muníciou, Izraelčania požadujú hlavne muníciu do protivzdušných systémov.
Otázne je, čo by sa stalo v prípade eskalácie. Vplyvný republikánsky senátor Lindsey Graham z Južnej Karolíny odkázal Iránu, že ak vojnu eskaluje prostredníctvom Hizballáhu, „pôjdeme po vás“. Ale aj samotné slová senátora z Južnej Karolíny sú vo veľkej miere príkladom odstrašovania.
Axios ale na základe svojich zdrojov z prostredia americkej administratívy, tvrdí, že plány na vojenskú odpoveď USA, v prípade eskalácie, sa diskutujú. Minister zahraničia Antony Blinken mal dokonca lídrom arabských krajín, povedať, že nežartuje.
Podľa zdrojov Axios by možná odpoveď závisela od rozsahu útoku Hizballáhu a schopnosti Izraela naň reagovať.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NBC News, CNN, Archív SIU, Axios