20-ročný tajný plán je vonku: Miliardové superzbrane Izraela sú odhalené (PREHĽAD)

  • Izrael dlhé roky investoval miliardy do vývoja munície na útoky proti iránskym jadrovým zariadeniam
  • V tajnom 20-ročnom pláne odhalili pokročilé zbrane
Izraelské bojový tryskáč.
Picryl.com
  • Izrael dlhé roky investoval miliardy do vývoja munície na útoky proti iránskym jadrovým zariadeniam
  • V tajnom 20-ročnom pláne odhalili pokročilé zbrane

Izrael už roky investuje miliardy do prípravy možného útoku na Irán, pričom pracuje na vývoji špeciálnej munície. Niektoré z týchto zbraní predviedol až po tom, ako ich predal zahraničným vzdušným silám. Ako informuje portál The Jerusalem Post, medzi týmito prípravami sa objavili aj ďalšie podrobnosti.

Nedávno v Jemene nasadil Izrael lietadlá F-15 z bázy vzdialenej 1 800 kilometrov, čo ukázalo jeho schopnosť improvizácie. Pôvodne určené na vzdušné súboje, tieto stroje boli v Izraeli prerobené na útočné operácie. Vybavil ich modernou muníciou od výrobcov z USA aj Izraela.

Akcia proti Iránu by však priniesla oveľa zložitejšie výzvy, hoci vzdialenosť je podobná.

Irán ukryl jadrové zariadenia a raketové základne hlboko pod zem, na rozdiel od menej chránených cieľov, ako sú ropné terminály. Má aj vlastný pokročilý systém protivzdušnej obrany, ktorý podľa nich zvládne aj izraelské rakety, podobne ako ruský S-300. Napriek tomu nezachytil útok na Isfahán po aprílovom incidente.

Izrael sa pripravuje už 20 rokov na možný útok na Irán, investoval miliardy do vývoja munície a technológií, ktoré dokonca USA odmietli poskytnúť.

„Nenápadné“ stíhačky

Vzdialené útoky, ako tie na 2 000 kilometrov, bežne zvládajú USA a Rusko s riadenými strelami a bombardérmi. Izrael sa však rozhodol investovať americkú podporu do stíhačiek, ktoré vydržia dvojhodinový let oboma smermi – od F-15I až po štyri letky F-16I Sufa.

Lockheed Martin vybavil tieto stíhačky konformnými palivovými nádržami, ktoré zväčšujú ich dolet bez obmedzenia aerodynamiky či viditeľnosti na radare.

Podľa portálu The Aviationist Izrael vytvoril odnímateľné palivové nádrže pre F-35. Vďaka nim môžu lietadlá dosiahnuť Irán a zachovať utajenie. Bez nich im chýba dolet, zatiaľ čo bežné nádrže pod krídlami ohrozujú ich maskovanie.

Ďalšie nové rakety

Izrael nedávno tiež predstavil dve nové rakety s dlhým doletom, ktoré môžu odpáliť stíhačky. Hoci presný dosah nepoznáme, tieto rakety zvládnu stovky kilometrov, čo umožňuje útočiť na ciele ďaleko za hranicami iránskej obrany.

Lietajú nadzvukovou rýchlosťou, čím skracujú čas na reakciu nepriateľa a zvyšujú šancu, že zasiahnu svoj cieľ bez zachytenia.

Odolná raketa

Rampage je raketa, ktorú spoločne vyvinuli Israel Aerospace Industries a Elbit Systems, pričom vychádza z modelu Elbit EXTRA. Pôvodne ju navrhli pre pozemné štarty, no teraz sa prispôsobila na letecké použitie. Vďaka štartu z prúdových lietadiel získala vyšší dolet a rýchlosť. Má niekoľko navigačných systémov, ktoré zabezpečujú presnosť pri zásahoch.

S dĺžkou 4,7 metra a priemerom 30,6 cm, Rampage váži 570 kg a nesie 150 kg bojovú hlavicu. Táto raketa je efektívna proti raketovým batériám, veliteľským centrám a ďalším dôležitým cieľom. Izraelské lietadlá F-15, F-16 a F-35 ju môžu bez problémov odpáliť. Vďaka použitiu už existujúcej technológie je nákladovo dostupná, pričom cena sa pohybuje v rámci niekoľkých stoviek tisíc dolárov za kus.

Účinná zbraň proti opevneným alebo podzemným cieľom

Rafael prišiel s raketou Rocks, ktorá od roku 2019 kombinuje nadzvukovú rýchlosť s presnosťou vďaka satelitnej a inerciálnej navigácii a optickému zameriavaniu. Technológia stojí na základoch rakety Anchor, schopnej simulovať parametre iránskej rakety Shahab v rýchlosti a manévrovateľnosti.

Na odpálenie rakety Rocks môžu slúžiť aj menšie stíhačky, ako F-16, a v budúcnosti možno aj F-35. Zahraničné odhady naznačujú, že má dosah až 300 km a unesie 500 kg hlavicu, čo z nej robí účinnú zbraň proti opevneným alebo podzemným cieľom.

Riadená strela „PopEye Turbo“

Izraelský zbrojársky gigant Rafael vyvinul riadenú strelu s názvom „PopEye Turbo“, ktorá zvládne až 1 500 kilometrov. Túto strelu môžu odpáliť izraelské ponorky, nesie konvenčné aj jadrové hlavice, a tak dosiahne iránske ciele priamo z Červeného alebo Arabského mora, pričom sa vyhne Perzskému zálivu.

Predaj týchto moderných zbraní zahraničným zákazníkom umožňuje izraelským firmám reinvestovať do ďalšieho vývoja. Takto dokážu znižovať náklady na obranu. Mnohé z týchto zbraní môžu byť v skladoch izraelského letectva a čakajú na prípadné použitie.

Raketový systém „Jericho“ a bomby

Ako uvádza portál The National Interest, Izrael má raketový systém „Jericho“, ktorý môže niesť konvenčné aj jadrové hlavice. Napriek tomu, že Irán odpálil stovky rakiet smerom na Izrael, je nepravdepodobné, že by sa Izrael rozhodol pre úder týmito raketami. Spočiatku ich vyvinula francúzska Dassault, neskôr ich však modernizovala izraelská spoločnosť IAI.

Izrael voči svojim raketovým schopnostiam zachováva nejasnú pozíciu a občas oznámi „testy raketového pohonu“ pri štartoch z Palmachimu. V roku 1988 však vypustením satelitného zariadenia „Shavit“ ukázal, že jeho balistické rakety majú veľký dosah a môžu sa využiť aj vojensky. Zatiaľ však tieto rakety ostávajú mimo hry.

Elbit vyvinul aj bomby 500MPR, ktoré dokážu preraziť 4 metre betónu. Testovali ich na prúdových lietadlách F-15I. Hoci majú kratší dosah, niekoľko desiatok kilometrov podľa typu nasadenia, môžu byť účinné proti opevneným cieľom.

Čítajte viac z kategórie: Izrael vo vojne

Zdroje: The Jerusalem Post , The Aviationist, The National Interest

Najnovšie videá

Trendové videá