20 rozdielov, v čom je myslenie bohatých iné než u bežných ľudí

  • V čom sú najväčšie rozdiely myslenia bohatých, úspešných ľudí a tých „priemerných“
  • Ako sa bohatí ľudia pozerajú na peniaze, úspory, pôžičky či vzdelávanie
adanazvu-1090×610
screenshot/fb/exkluzivityciest
  • V čom sú najväčšie rozdiely myslenia bohatých, úspešných ľudí a tých „priemerných“
  • Ako sa bohatí ľudia pozerajú na peniaze, úspory, pôžičky či vzdelávanie

Známy motivátor a biznis tréner, autor niekoľkých kníh vrátane Ako myslia bohatí ľudia, Steve Siebold spísal hlavné rozdiely medzi myslením bohatých a bežných ľudí. A otvorene s ním súhlasia aj niektorí „boháči.“

V jednom rozhovore to pre časopis FC napríklad potvrdila a niektoré body i vysvetlila majiteľka známej americkej maloobchodnej siete Walmart Christy Walton, ktorá bola považovaná za najbohatšiu ženu sveta. V čom je teda myslenie týchto ľudí iné?

Ide o myšlienky a názory spomínaných ľudí, nie autora článku.

1. Priemerní ľudia si myslia, že peniaze sú pôvodom zla. Bohatí sú si istý, že ním je chudoba.

Priemernými ľuďmi má autor na mysli takých, ktorí si nechali nahovoriť, že majú byť už spokojný s tým, čo majú. A bohatstvo považujú len za výsledok podvodu či veľkého šťastia. Peniaze, ktoré im často chýbajú, sa snažia očierniť a nahovoriť si, že sú prostriedok zla. Nevyhýbajú sa ani ohováraniam a radšej, aby sami niečo spravili, skúšajú na svoju úroveň zraziť aj toho druhého. A práve tam, v závisti, je vidieť ich reálne zlo.

2. Priemerní ľudia vidia osamostatnenie sa ako riziko. Bohatí ako nutnú cestu k zbohatnutiu.

Bežný človek má rád istotu, stabilitu. Neopustí zamestnanie, hoci v ňom nie je spokojný, a nepustí sa do rizika. Berie to ako hazard. Bohatí človek vie, že s takýmto zmýšľaním sa posunúť jednoducho nedá.

3. Priemerní ľudia si myslia, že predpokladom k zbohatnutiu je vzdelanie. Bohatí vedia, že schopnosti.

Tituly môžu byť nápomocné, no samé bohatstvo nikdy neprinesú. Preto je mnoho vysokoškolských absolventov „priemerných.“ No vďaka praxi zbohatnúť môžete.

zdroj: Unsplash/Emre Aliriz

4. Priemerní ľudia snívajú o starých, dobrých časoch. Bohatí snívajú o budúcnosti.

Nevedia si predstaviť lepší život, než ktorí žili – aj tak by sa dal opísať tento bod. Obľúbenou vetou priemerných býva: „Predtým bolo lepšie.“ Naopak bohatí človek vie, že lepší život si môže stále vytvárať.

5. Priemerní ľudia sa spoliehajú na lotérie. Bohatí na seba.

Ako bolo opísané aj v prvom bode, podľa priemerných je jednou z ciest k veľkým peniazom veľké šťastie. Trebárs v lotérii. Bohatý človek vie, že tou cestou je len on sám.

6. Priemerní ľudia posudzujú peniaze emóciami. Bohatí logikou.

Autor ma na mysli akýsi emotívny vzťah, ktorí priemerní ľudia pociťujú k peniazom a držia si ich. Ak by získali veľa peňazí, povedali by si, že už viac nemusia robiť, majú ich. Bohatí by skôr začal premýšľať, ako ich dobre ďalej investovať.

7. Priemerní ľudí zarábajú prevažne na činnosti, ktorú nerobia radi. Bohatí zarábajú na tom, čo ich baví a teší.

To, že bohatí človek príliš nepracuje, je často predstava priemerného človeka. No mnohí bohatí ľudia, aby si svoje peniaze zarobili, musia pracovať doslova aj 24 hodín denne. Priemernému človekovi to často príde príliš a možno si povie, že to za to nestojí, lebo si tú prácu porovnáva so svojou. No je to niečo iné, lebo takýto čas a energiu môžete a viete venovať len niečomu, čo vás baví a pre čo ste sami nadchnutý.

8. Priemerní ľudia majú nízke ciele, aby neboli sklamaní. Bohatí si dávajú vysoké výzvy.

Christy Walton tento bod pripisuje k behu na trati. Jeden človek, aby sa moc neunavil alebo si niečo nespravil, ju radšej zvládne krokom. Druhý sa rozhodne podať maximum a bežať, čo to dá. Ktorý z nich dosiahne lepší výsledok?

zdroj: Unsplash

9. Priemerní človek verí, že pre bohatstvo musí niečo spraviť. Bohatí, že sa musí niekým stať.

Strojcom bohatstva nie je daný čin, ale človek. Tento fakt by vám vedel aj ľahšie zvládať pády, ktoré možno nastanú. Kto verí v daný čin, tak neúspech ho môže položiť a odradiť úplne. Kto v seba, poučí sa a pokračuje v ďalších aktivitách.

10. Priemerný človek si myslí, že na zarobenie ďalších peňazí už potrebuje kapitál. Bohatý vie použiť peniaze iných.

Poskytnúť celý kapitál neznamená získať celý zisk. Niekedy ho nepotrebuje vôbec. Bohatý človek vie zarobiť i na svojich vedomostiach a skúsenostiach.

11. Priemerní ľudia žijú nad svoje možnosti. Bohatí pod svoje možnosti.

Bohatí ľudia peniaze zbytočne nerozhadzujú a kúpu veci si premyslia viac než priemerný človek. S takýmto zmýšľaním si napríklad nezoberieš pôžičku, len aby si mal lepšie auto či krajší dom, bo by si vedel, že to uberie z tvojej finančnej slobody, ktorú by si mohol použiť na niečo iné – trebárs dosiahnutie väčších ziskov.

https://www.startitup.sk/najlepsie-batovske-pravidla-ako-byt-lepsi-v-biznise/

12. Priemerní ľudia sa boja žiadať o peniaze. Bohatí si žiadajú o slobodu.

Priemerný človek sa podľa tohto bodu často chová, akoby peniaze nepotreboval. Bojí sa napríklad zažiadať o vyšší plat, chcieť viac peňazí. Bohatí človek neskrýva, že peniaze sú dôležité a chce ich. Sú kľúčom od slobody.

13. Priemerní ľudia sa vo voľnom čase radšej zabávajú než vzdelávajú. Bohatí naopak.

Nie je náhoda, že veľa bohatých ľudí má doma veľkú knižnicu. Dokonca, aj priateľov si vyberajú tak, aby sa pri nich vzdelávali, inšpirovali a posúvali. Priemerný človek dá radšej prednosť bulváru či zábavnému programu v televízii.

14. Bohatí prijímajú pozitívne ladených a prínosných ľudí. Priemerní ľudia si mysli o bohatých, že sú snobi.

Už spomínaný zlý pohľad na peniaze je jedným z hlavných znakov priemernosti. Takíto ľudia sa radi v živote sťažujú, čo im chýba. Bohatý človek takýchto ľudí počúvať nechce, nepotrebuje a neobklopuje sa nimi. Priemerní ho aj preto majú za snoba.

zdroj: Unsplash/ Hunters Race

15. Priemerní počítajú úspory. Bohatí svoje zárobky.

Bohatí človek sa akoby snažil otočiť každý cent a peniaze využiť na získanie ďalších peňazí. Priemerný človek si svoje nazbierané peniaze radšej istotne drží.

16. Priemerní ľudia majú istotu. Bohatí premýšľajú, kedy riskovať.

Kto sa moc nepohne, neublíži si, ale ani nikam neposunie. Bohatý človek sa takejto bezpečnej istoty skôr desí. Z prípadného pádu vie poučiť a druhýkrát bude lepšie vedieť, kde a ako spraviť krok, čo ho posunie vpred ešte rýchlejšie.

17. Priemerní ľudia vidia vo finančníctve logiku a stratégiu. Bohatí vedia, že trhy sa riadia emóciami a chamtivosťou.

Každý investor vie, že neexistuje zaručená stratégia, žiadny predpísaný vzorec, ktorý vám zaručí zisk. Celé obchody často stoja a riadia sa bežnými emóciami.

zdroj: Freepik

18. Priemerní človek sa cíti dobre, keď má pokoj. Bohatí človek je rád v zhone.

Bez práce nie sú koláče. Nič nepríde zadarmo, len tak. A najlepšie výsledky sú práve po tej namáhavej práci. Aj takýmito jednoduchými vetami by sa dal opísať tento bod.

19. Priemerní ľudia odmietajú spojiť zdravie s peniazmi. Bohatí vedia, že peniaze vedia zachrániť život.

Typická veta, že peniaze nie sú všetko a zdravie si nekúpiš, sú podľa autora klamstvom. S peniazmi si môžete dovoliť lepšie, súkromné kliniky s lepším vybavením, lepšie lieky a iné. Nie len že sa dá peniazmi kúpiť zdravie, ale doslova zachrániť život.

20. Priemerní ľudia volia medzi rodinou a kariérou. Bohatí vedia, že môžu mať všetko.

Menej času na rodinu majú podľa Christy Walton práve bežne zamestnaní ľudia. Bohatí majú na výber a vedia si čas i program ľahšie spraviť. Taktiež poukazuje na to, že viac rozvodov je práve v chudobnejších rodinách. Je to v každom prípade samozrejme istá výzva, no nie nutný výber, kde môžete mať iba jedno – úspech alebo rodinu, ako to väčšina na prvý pohľad vidí.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá