200-ročné stromy v Tatrách mali vyrúbať protizákonne, ochranári podávajú žalobu. Taraba tvrdí niečo iné

  • Ochranári podávajú žalobu za výrub stromov v Nízkych Tatrách
  • Minister Taraba tvrdí, že ide o hoax
lesy, taraba
TASR/Pavel Neubauer, Michal Svítok
  • Ochranári podávajú žalobu za výrub stromov v Nízkych Tatrách
  • Minister Taraba tvrdí, že ide o hoax

Občianske združenie Prales, Iniciatíva My sme les a Greenpeace Slovensko vyzvali kompetentných, aby ukončili ťažbu v Nízkych Tatrách. Varujú, že vyrúbavajú zdravé stromy a plánujú podať trestné oznámenie. Minister Taraba reagoval na tieto obvinenia. 

„Vo vzácnej lokalite Studienec v Nízkych Tatrách spustili štátne Lesy SR ťažbu údajne kalamitného dreva. V území Natura 2000 začali však pod zámienkou ťažby lykožrútom napadnutých smrekov rúbať aj vyše dvestoročné jedle, buky, javory aj zdravé smreky,“ tvrdia organizácie.

Poukázali na to, že vzácne lokality Studienec a Marková pôvodne navrhovali do najprísnejšej A-zóny Národného parku Nízke Tatry. Taraba však tvrdí, že ťažbou dreva nijak nepochybili. 

Taraba reaguje

Minister životného prostredia Tomáš Taraba reagoval na obvinenia zo strany opozície, ktoré označil za šírenie hystérie a hoaxov. Vo svojom statuse uviedol niekoľko bodov na objasnenie situácie. 

Uviedol, že nešlo o 200 000 kubíkov dreva, ale o 6 000 stromov napadnutých lykožrútom, čo predstavuje 700 kubíkov. Ťažba podľa neho prebiehala v tretej, nie piatej zóne ochrany. Taraba tiež kritizoval bývalých ministrov Budaja a Kiču za nečinnosť, ktorá podľa neho viedla k zhoršeniu stavu lesov. 

„Takže je očividné, že nikde sa žiaden biomasaker nedeje, jedine v hlavičkách pár hysterických politikov opozície, ktorá nevie nič odborné, len šíriť svojou nenávisťou v spoločnosti negatívne emócie, robiť z politikov ciele a zatiaľ jediné čo do spoločnosti priniesli je, že vyprodukovali atentátnika Cintulu,“ píše Taraba v príspevku.

Vraj rúbu zdravé stromy

Zatiaľ podľa ochrancov prírody vyťažili približne 250 kubických metrov dreva. Podotkli, že ide o zmiešané lesy, ktoré sú zahrnuté medzi územia európskeho významu a majú veľký význam pri ochrane pôdy pred eróziou a tiež pri ochrane vodozádržnej funkcie lesa. Aktivisti zároveň upozornili, že lesníci vyťažili súvislý pás stromov.

„Celkovo má ťažba na lokalite Studienec dosiahnuť až 2 100 stromov. Na základe údajov z plánov starostlivosti o les musí ísť o kalamitnú ťažbu, keďže žiaden iný druh ťažby v tomto poraste nie je povolený,“ skonštatovali ochrancovia prírody

Dodali, že Lesy SR ťažia z veľkej väčšiny zdravé stromy a aj iné druhy ako smrek, a to jedle, buky, borovice a javory. Iniciatíva My sme les odhaduje, že lykožrútom napadnuté smreky predstavujú približne 15 percent z celkového objemu.

„Takáto ťažba je neobhájiteľná a jednoznačne poškodzuje túto vzácnu lokalitu, ktorá mala byť už dávno chránená. Les, v ktorom začali ťažbu, bol veľmi zachovalý, nemal ďaleko od pralesa. Očividne tu vôbec nejde o ochranu pred lykožrútom, ale o vyťaženie čo najväčších objemov dreva,“ poznamenal Ondrej Kameniar z My sme les.

Ohrozujú živočíchy?

V lokalite sa podľa Mareka Kuchtu z My sme les nachádza mnoho chránených druhov viazaných na staré stromy, mŕtve drevo a niektoré priamo na jedle, ktoré sa ťažia. Ich ťažbou môže okrem porušenia zákona o lesoch dochádzať aj k porušeniu zákona o ochrane prírody, ktorý zakazuje poškodzovať alebo ničiť miesta rozmnožovania alebo miesta odpočinku chránených živočíchov v ich prirodzenom areáli.

Správa Národného parku Nízke Tatry reagovala, že na výrub citlivo vybrali lykožrútom napadnuté porasty. V drvivej väčšine išlo o smreky, ktoré sa vyznačili a vyťažia sa pre zabránenie šírenia lykožrútovej kalamity.

V lokalite Studienec sa správa vyjadrovala k náhodnej ťažbe iba u smreka, kde podmienila vykonať túto ťažbu čo najcitlivejšou ťažbovou metódou. Ochranári zároveň odmietajú šírenie a podnecovanie nenávisti z radov opozičných politikov.

Zdroje: TASR, FB/Tomáš Taraba

Najnovšie videá

Trendové videá