21-ročná žena založila multimiliardový biznis. Všetko začalo množstvom zbytočného oblečenia
- Vinted je najväčší európsky online trh s použitým oblečením
- Jeho odhadovaná hodnota prevyšuje 5 miliárd dolárov
- V roku 2008 ho založila Milda Mitkute
- Vinted je najväčší európsky online trh s použitým oblečením
- Jeho odhadovaná hodnota prevyšuje 5 miliárd dolárov
- V roku 2008 ho založila Milda Mitkute
Všetci sme už zrejme zažili situáciu, keď sa nám v šatníku začalo hromadiť oblečenie, o ktorom sme vedeli, že ho už pravdepodobne nikdy nevyužijeme. Navyše, neustále nakupovanie a vyhadzovanie vecí nie je ideálne ani pre naše životné prostredie.
Toho si bola dobre vedomá aj Milda Mitkute, ktorá pred 15 rokmi založila Vinted, online platformu umožňujúcu predaj a nákup použitého oblečenia. Odvtedy sa stal ideálnym miestom pre všetkých, ktorí sa snažia zbaviť prebytočných vecí alebo márne hľadajú svoje vysnívané kúsky v obchodoch, prípadne si nové jednoducho nemôžu dovoliť.
Začalo to množstvom oblečenia, no minimom miesta
Ako uvádza The Guardian, v roku 2008 sa vtedy 21-ročná Milda Mitkute stretla v bare s Justasom Janauskasom, starým priateľom, ktorý mal bohaté skúsenosti s programovaním. Milda vtedy zápasila so známym problémom – veľa oblečenia, ale málo miesta. A tak jej Janauskas pomohol spustiť webstránku na predaj vyše 100 kusov nepotrebných vecí.
Vinted odvtedy exponenciálne rástol, ale nedosahoval vysoké zisky. V roku 2011 nastúpil ako anjelský investor litovský podnikateľ Mantas Mikuckas. O rok neskôr sa Vinted spojil so spoločnosťou Lemon Labs a spoločne uviedli svoju prvú mobilnú aplikáciu, čo viedlo k zvýšeniu celkovej návštevnosti až o 30 %.
Avšak v roku 2016 sa Vinted ocitol na pokraji bankrotu a musel zavrieť štyri kancelárie aj znížiť celkový počet zamestnancov. Obrat nastal v roku 2019, keď sa vďaka spoločnosti Lightspeed Venture Partners stal prvým technologickým „jednorožcom“ v Litve, čo znamená, že jeho hodnota dosiahla 1 miliardu eur.
Vinted v súčasnosti zamestnáva viac ako 1 200 ľudí a je najväčšou európskou online platformou typu customer-to-customer (C2C). Spoločnosť sa vyjadrila, že „s rastúcou komunitou viac ako 75 miliónmi členov si stanovuje za cieľ urobiť z druhej ruky vašu prvú voľbu“.
Plány do budúcna
Vinted chce posilniť svoje poslanie ako spoločnosti, ktorá sa snaží prispieť k ochrane planéty. Nedávno zverejnil analýzu o klimatickom vplyve, ktorú vypracovala nezávislá spoločnosť Vaayu. Tá sa zaoberala klimatickými dôsledkami nákupov oblečenia z druhej ruky na Vinted v porovnaní s nákupom nového oblečenia.
Podľa tejto analýzy, ktorá prebiehala v rokoch 2021 až 2022, nákup použitého oblečenia na Vinted priniesol priemernú úsporu emisií vo výške 1,8 kg CO₂e na každú položku. To znamená, že celková úspora emisií uhlíka bola okolo 453 kiloton CO₂e, čo je ekvivalent emisií pri lietaní z Londýna do Los Angeles a späť približne 275-tisíckrát.
„Móda je zodpovedná za značné škody na životnom prostredí, takže naša misia je založená na presvedčení, že opätovný predaj je jedným z riešení, ako sa vysporiadať s touto škodou,“ uviedol generálny riaditeľ Vinted Thomas Plantenga v tlačovej správe.
Na záver dodal, že firma podporuje svojich členov, aby preferovali nákup z druhej ruky namiesto nových produktov, čím sa znižujú emisie a zároveň pomáha ľuďom vnímať a oceniť hodnotu vecí, ktoré už vlastnia.
„Poučenia z tejto analýzy využijeme na to, aby sme pomohli Vinted a našim členom zmeniť návyky spotreby módy a pokračovať v znižovaní negatívneho vplyvu módy na klímu do budúcnosti.“
Zdroje: The Guardian, Vinted