24-ročný Andrej je „slovenský Banksy“. Odmietol ísť na umeleckú školu, peniazmi z diel teraz pomáha ľuďom
- 24-ročný Andrej Sárközi je slovenský talentovaný umelec, o ktorom budeme zrejme ešte veľa počuť
- Pod umeleckou prezývkou Andy Frank tvorí ilustrácie, ktorými reaguje na aktuálnu situáciu vo svete, ale aj na Slovensku
- Púšťa sa tiež do kreslenia známych osobností a jeho obraz už má doma aj Matej “Sajfa" Cifra
- 24-ročný Andrej Sárközi je slovenský talentovaný umelec, o ktorom budeme zrejme ešte veľa počuť
- Pod umeleckou prezývkou Andy Frank tvorí ilustrácie, ktorými reaguje na aktuálnu situáciu vo svete, ale aj na Slovensku
- Púšťa sa tiež do kreslenia známych osobností a jeho obraz už má doma aj Matej “Sajfa" Cifra
Andrej pritom v minulosti odmietol možnosť ísť na Vysokú školu výtvarných umení a tvrdí, že to bolo najlepšie rozhodnutie v jeho živote. Je totižto toho názoru, že ak by sa tu venoval štúdiu, v určitom okamihu by bol umením presýtený a prestalo by ho baviť.
„Poznám sa a viem, že ak by som sa niečomu musel venovať 24/7, vydržalo by mi to dva mesiace, a potom by prišlo odcudzenie. Teraz kreslím, kedy chcem, a občas nekreslím aj celé týždne. V umení potrebujem voľnosť, ktorú by mi umelecká škola nedala,“ povedal pre Startitup Andy Frank.
Andrej sa ale vysokoškolskému štúdiu celkom nevyhýba. Talentovaný ilustrátor v súčasnosti študuje žurnalistiku na Univerzite Komenského.
Konštatuje, že ešte počas maturitného ročníka na strednej škole sa rozpísal a zistil, že ho to napĺňa. Taktiež rád hľadá informácie a zaujíma sa o dianie vo svete.
„Katedra žurnalistiky bola moja jediná voľba. Určite rozhodol aj fakt, že novinárom bol aj môj dedo a svojím povolaním precestoval svet. Štúdium hodnotím len pozitívne, najviac ma napĺňa tlačový ateliér, na ktorom som si potvrdil, že sa chcem venovať printovým médiám a mám šťastie aj na skvelý kolektív spolužiakov.“
Andrej priznáva, že denne kreslí približne 5 hodín, a v prípade náročného diela si ho zvyčajne rozdelí na niekoľko dní. „Zistil som, že ak kreslím dlhšie, je to už s chybami. Kresbu potom na ďalší deň opravujem a zaberie mi ešte viac času.“
Absolútne najviac času strávil kreslením diela od Michelangela – Stvorenie Adama. Tvrdí, že freska v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne ho vždy fascinovala. „Náročnosťou som to trochu neodhadol a popri všetkých povinnostiach mi kresba zabrala asi celý jeden mesiac. Obraz je teraz zarámovaný v zlatom ráme a považujem ho za svoje vrcholné dielo.“
Najvyššiu sumu, za ktorú Andy Frank doposiaľ predal svoje dielo, predstavovala 900 eur. Bola to séria 3 obrazov – Jokerov, na výkresoch vo formáte 100×70 centimetrov.
„Objednal si ich u mňa pán z jednej medzinárodnej firmy, ktorá má sídlo aj v Bratislave. Obrazy si potom zavesil do kancelárií. Jeden obraz – jedna kancelária. Mal to premyslené, to kvitujem.“
Andrej možno mnohých prekvapí, no je presvedčený, že kresliť sa vie naučiť každý, záleží len na tom, ako veľmi to daný človek chce. „Treba ale stále kresliť, kresliť a kresliť, až kým ten cit nedostanú ,,do ruky”. Chcem v ľuďoch odbúrať predsudok, že kresliť môže len vyštudovaný umelec. Je to nezmysel.“
Andrej konštatuje, že Slováci sú stále v investovaní do umenia opatrní. Tvrdí ale, že aj on za posledné obdobie zistil, že ak umelec osloví správnu cieľovú skupinu, tak rastie aj ochota ľudí dať za diela aj značné sumy.
Umenie je biznis a risk zároveň, buď vám ten risk vyjde, alebo neskôr zaplačete – či zo strany umelca alebo kupujúceho.
Umenie je podľa nadaného ilustrátora špecifické v tom, že musí trochu vyprovokovať, ale zároveň aj pohladiť.
„Musí dať človeku zmysel a mať v sebe niečo, čo spoločnosť zaujme. Ak splníte tieto podmienky, podľa mňa sa môžete na Slovensku uživiť len umením. Mne sa to zatiaľ podarilo len sčasti, je to dlhý proces a chce to veľa odhodlania a trpezlivosti.“
Pri otázke, čím by si chcel Andrej vo svojom živote zarábať, spomína na čínsku múdrosť. Volá sa hľadanie zmyslu života a hovorí o tom, že ak nájdete odpoveď na 4 otázky, nájdete svoje IKIGAI, a teda spôsob, ako žiť svoj život naozaj kvalitne.
„Ak človek nájde činnosť, ktorá ho baví, v ktorej je dobrý, ktorú druhí potrebujú a ktorá ho uživí, vtedy našiel svoje IKIGAI. Ja sa uberám touto cestou a nech to bude čokoľvek, chcem, aby to spĺňalo tieto 4 body.“
Čo sa týka Andrejových vzorov, tvrdí, že v súčasnosti ho najviac fascinujú diela od Banksyho, a to najmä pre svoju nápaditosť a drsnú kritiku konzumnej spoločnosti.
„Milujem jeho obraz “Dievča s balónom”, ktorý sa pred tromi rokmi na dražbe v Londýne predal za 1,2 milióna libier. O pár sekúnd na to sa však aj sám skartoval a následne v polovici rámu sa výkres zasekol. Je to neuveriteľné, ale hodnota obrazu vďaka tomu ešte narástla. Banksy je skrátka môj vzor.“
Andy Frank v súčasnosti usporadúva výstavu v Pistoriho paláci v Bratislave na Štefánikovej 25. Ak sa sem rozhodneš zavítať, čaká ťa viac ako 40 obrazov, ktoré sa sústreďujú na rôzne témy – od politiky, známych osobností, filmových či seriálových postáv až po akty či architektúru.
Všetky diela sú predajné a každý by si mal prísť na svoje. Na výstave sa tiež nachádzajú obrazy, ktoré môžeš získať vydražením. Stačí ponúknuť určitú sumu a na konci výstavy získa dielo ten, kto ponúkne najviac. Výťažky potom pôjdu na dobrú vec a všetko bude transparentne odkomunikované.
„Sumu môžu ľudia ponúknuť priamo na výstave alebo prostredníctvom môjho instagramového profilu Andy Frank.“
Za zmienku stojí aj skutočnosť, že Andrej patrí medzi umelcov, ktorí svojou tvorbou pomáhajú aj komunite. Zorganizoval napríklad umeleckú výstavu a polovicu zo vstupného napokon daroval útulku Tuláčik v Brezne.
„Za prvých 10 dní výstavy sa na komunitné účely podarilo vyzbierať cez 360 eur a verím, že táto suma ešte do konca výstavy narastie. Vždy som chcel pomáhať, teraz vďaka umeniu môžem. A úžasné je, že chcú pomáhať aj ľudia. “
A čo by Andy Frank odkázal mladým ľuďom, ktorí by sa chceli na Slovensku živiť umením? „Milý čitateľ, drž sa vlastných pocitov a kresli tak, aby si aj ty neskôr inšpiroval umením druhých,“ dodáva.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti