23-ročný Čech si kúpil gymnázium, aby zmenil jeho nefunkčný školský systém
- Ondrej Kania má svoj maturitný diplom z cirkevnej akadémie v New Yorku. Tamojší vzdelávací systém ho natoľko oslovil, že sa ho rozhodol priniesť aj do českých škôl.
- Ondrej Kania má svoj maturitný diplom z cirkevnej akadémie v New Yorku. Tamojší vzdelávací systém ho natoľko oslovil, že sa ho rozhodol priniesť aj do českých škôl.
V amerických internátnych školách, ako bola aj tá Ondrejova, vládne celkovo veľká sloboda, čo sa týka osnov, štruktúry predmetov, či spôsobu výuky. Študenti si tu vyberajú predmety, ktoré sa im páčia a následne sa na ne môžu intenzívnejšie zamerať. Významné je aj prepojenie výuky s reálnou praxou.
Sám Ondrej sa do Ameriky nedostal úplne bežným a jednoduchým spôsobom. Keď sa rozhodol pre štúdium v zahraničí, poslal asi 400 mailov na rôzne zámorské internátne školy, ktoré žiadal o 100 % štipendium.
Štipendium sa mu síce podarilo získať, ale určitú časť si musel odpracovať. Chodil preto od dverám k dverám, predával sušienky a zarobil si 600 dolárov za týždeň.
Práve štúdium v USA predstavovalo pre Ondreja zlomový bod. Po návrate založil so svojím kamarátom zo školy Tomášom Jízdným firmu J&K Consulting, ktorá českým študentom sprostredkováva štúdium na zahraničných súkromných školách.
Išlo pritom o podnikanie „na kolene“ bez pôžičky, len so svojím know-how, podľa Ondrejovho vzoru Steva Jobsa. „Kamarát programátor nám urobil v utorok doobeda web, hneď sme napísali na pár fór o možnosti štúdia v zahraničí a živote v USA. V stredu ráno volala prvá klientka a my sme zarobili prvých 10-tisíc. Tie sme dali do reklamy,“ popisuje Ondrej svoj rozprávkový vstup do biznisu pre euro.cz.
Príjmy firmy sa následne výrazne zvýšili vďaka veľtrhom amerických stredných škôl, ktoré organizuje Ondrejova firma J&K Consulting v Prahe, Bratislave či Budapešti.
Americké školy dnes Ondrejovi platia za to, že môžu v strednej Európe osloviť bohatých rodičov. Ide tiež o odrazovyý mostík, ktorý napomáha k expanzii na zahraničné trhy.
Vďaka renomé, ktorú si Ondrejova firma získala, mladého podnikateľa oslovila aj škola z Vermontu. Tá im ponúkla možnosť založiť ich dcérsku školu aj v Prahe. Tak vznikla American Academy in Prague, ktorá nemá nič spoločné s českým vzdelávacím systémom.
„Získali sme akreditáciu zo Spojených štátov, takže vôbec nie sme zavislí na českom ministerstve školstva. A to je fascinujúce,“ povedal Ondrej pre euro.cz
Ondrej s Tomášom za zarobené peniaze kúpili aj podiel v Pražskom humanitnom gymnáziu, aby umožnil získať vzdelanie amerického typu aj deťom, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť drahé školy v USA.
„V januári 2016 sme sa rozhodli investovať do EKO gymnázia v Prahe a prevrátiť ho hore nohami. Okrem nového mena, Pražské humanitní gymnázium, sme zrekonštruovali priestory a postupne zavádzame nové výučbové metódy. Inšpiráciu čerpáme z overených vzdelávacích systémov v USA, Kanade a Fínsku. Preč s bezduchým memorovaním nepotrebných informácií. Ponúkame progresívny spôsob výučby zameraný na získavanie znalostí cez projekty a tematické vyučovanie. Naším cieľom je vychovať študentov, ktorí sú svojimi schopnosťami a znalosťami pripravení na úspešný život v 21. storočí,“ píše sa na stránke školy.