239 vedcov zastáva názor, že sa koronavírus šíri vzduchom. Výskum je nepresvedčivý, tvrdí WHO
- Vírus podľa vedcov pretrváva vo vzduchu a v interiéri
- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že dôkazy o šírení vzduchom nie sú dostatočne presvedčívé
- Vírus podľa vedcov pretrváva vo vzduchu a v interiéri
- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že dôkazy o šírení vzduchom nie sú dostatočne presvedčívé
Niektorí vedci tvrdia, že vírus pretrváva vo vzduchu v interiéri a infikuje ostatných. Ako uvádza Health World, ak je tento prenos vzduchom možný, ide o významný faktor pandémie, najmä ak ide o priestory, ktoré sú často preplnené a majú slabé vetranie. Rúška môžu byť teda veľmi potrebné.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), už dlho zastáva názor, že koronavírus sa šíri predovšetkým kvapôčkami, ktoré po vylúčení infikovaných ľudí pri kašľaní a kýchaní putujú na zem.
V otvorenom liste WHO však 239 vedcov z 32 krajín načrtlo tému a prinášajú dôkazy, ktoré ukazujú, že menšie častice vírusu môžu ľudí infikovať, pretože nedopadajú na zem, ale šíria sa do priestoru. Žiadajú pritom organizáciu, aby upravila svoje odporúčania. Vedci plánujú uverejniť svoj list vo vedeckých publikáciách.
The New York Times informuje, že správne vetranie a masky N95 (ktoré by mali používať lekári a zabraňujú kvapôčkovému šíreniu), sú za týchto okolností naozaj potrebné. Doteraz sa totiž ľudia bránili voči vírusu umývaním rúk, čo bola primárna stratégia aj WHO, no existujú len obmedzené dôkazy o prenose vírusu z povrchov.
Prenos je možný, no nie je podložený jasnými dôkazmi
Dokonca centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb začali teraz tvrdiť, že povrchy hrajú pri prenose veľmi malú úlohu. Doktorka Benedetta Alegranzi, ktorá vedie oblasť kontroly infekcii WHO, však tvrdí, že dôkazy o šírení vírusu vzduchom nie sú presvedčivé.
„V posledných mesiacoch sme niekoľkokrát uviedli, že prenos vzduchom považujeme za možný, ale rozhodne nie je podložený presvedčivými či dokonca jasnými dôkazmi,“ uviedla. „Stále je ohľadom tejto témy diskusia.“
Odborníci na prevenciu a kontrolu infekcií sú však podľa názoru vedcov viazaní akýmsi príliš lekárskym názorom na vedecké dôkazy, pri aktualizácii svojho usmernenia sú pomalí a ide o veľkú byrokraciu a odmietajú riziko.
„Na svojom názore budú trvať aj keby ich to stálo život,“ povedala dlhoročná konzultantka a pracovníčka pre WHO, ktorá nechcela byť menovaná kvôli svojej práci v organizácií. Dokonca aj jej najväčší priaznivci uviedli, že výbor by mal viac diverzifikovať svoje odborné znalosti a zmierniť svoje kritériá na preukázanie dôkazov, najmä v prípade rýchlo sa rozvíjajúceho epidémie.
„Som úplne frustrovaná z témy šírenia vzduchom a veľkosti častíc vírusu,“ povedala pre Health World Mary-Louise McLaws, členka výboru a epidemiologička na University of New South Wales v Sydney.
„Keby sme začali s prehodnocovaním šírenia vírusu vo vzduchu, museli by sme byť pripravení veľa vecí, čo robíme, zmeniť,“ uviedla. „Myslím, že je to dobrý nápad, ale spôsobí to obrovské otrasy v spoločnosti na kontrolu infekcií.“
Začiatkom apríla skupina 36 odborníkov v oblasti kvality ovzdušia vyzvala WHO, aby zvážila rastúce dôkazy o prenose koronavírusu vzduchom. Organizácia okamžite zareagovala a požiadala Lidiu Morawsku, vedúcu skupiny a dlhoročnú konzultantku WHO, aby zorganizovala stretnutie.
Mimo vedy
V diskusii však dominovalo niekoľko odborníkov, ktorí pevne podporovali predovšetkým umývanie rúk a mysleli si, že je potrebné dať tento úkon nad všetky ostatné a zdôrazniť ho.
Podľa Business Standard sú však rozhovory s takmer 20 vedcami, vrátane tuctu poradcov WHO a niekoľkých členov výboru dôležitým zistením. Organizácia podľa ich tvrdení sa síce snaží pomáhať a konať dobro, no akosi stojí mimo vedy.
Aj tento fakt znamená, že koronavírus je pre nás naozaj veľkým neznámym.
Väčšina z týchto expertov, ktorí informovali o šírení vírusu vzduchom, oceňujú zamestnancov WHO za organizovanie denných brífingov a neúnavné zodpovedanie otázok o pandémii. Myslia si však, že treba konať inak. Zamerať sa na vetracie systémy v školách, v domovoch dôchodcov, podnikoch a minimalizovať recirkuláciu vzduchu a pridať nové výkonnejšie filtre.
Dokonca podľa nich na zabitie vírusových častíc, ktoré sa šíria v malých kvapôčkach, môže byť potrebné ultrafialové svetlo.
Soumya Swaminathan, vedkyňa WHO, uviedla, že zamestnanci organizácie sa snažia čo najrýchlejšie vyhodnotiť nové vedecké dôkazy, ale bez obetovania kvality ich kontroly. Dodala, že WHO sa bude snažiť rozšíriť odborné znalosti a komunikáciu výborov, aby sa zaistilo, že sa dostanú k vyjadreniu všetky relevantné odbory.
Zdroje: nytimes.com, /health.economictimes.indiatimes.com, business-standard.com