24-krát silnejšia ako bomba v Hirošime. Nová jadrová hlavica USA prichádza skôr, než sa čakalo

  • Najnovšia jadrová zbraň USA sa začne vyrábať sedem mesiacov pred plánovaným termínom
  • B61-13 je výrazne výkonnejšia ako historické bomby
B61-13
  • Najnovšia jadrová zbraň USA sa začne vyrábať sedem mesiacov pred plánovaným termínom
  • B61-13 je výrazne výkonnejšia ako historické bomby

Sandia National Laboratories (SNL), vedecko-výskumné laboratóriá v USA, ktoré patria pod americké ministerstvo energetiky, ale spravuje ich súkromná firma (aktuálne Honeywell), predstavili najnovšiu jadrovú zbraň USA s názvom B61-13.  

Gravitačná bomba B61-13 s premenlivým výťažkom sa začne naplno vyrábať sedem mesiacov pred plánovaným termínom. Gravitačná bomba označuje zbraň, ktorá je zhodená z lietadla a nemá vlastný pohon.

Podľa tlačového vyhlásenia SNL: „Program B61-13 využíval inovatívne plánovanie programu, ktoré viedlo k predpokladanému dodaniu o sedem mesiacov skôr, ako sa očakávalo, čo predstavuje viac ako 25 % zníženie celkového času do prvej výrobnej jednotky.“

Nová zbraň bude hrať kľúčovú úlohu v úsilí USA modernizovať svoj jadrový odstrašujúci prostriedok v čase rastúceho globálneho napätia.

B61-13: Najnovšia jadrová hlavica USA

Hoci počet jadrových zbraní od konca studenej vojny dramaticky klesol, USA a Rusko majú podľa portálu Interesting Engineering vo svojich arzenáloch stále približne 5 000 jadrových hlavíc. 

V roku 2023 bola Národná správa jadrovej bezpečnosti (NNSA) ministerstva energetiky poverená zostrojením novej jadrovej gravitačnej bomby s názvom B61-13.

Disponuje chvostovou sústavou 

Vývoj tejto bomby stál 92 miliónov dolárov. Vychádza zo staršieho modelu B61-7, ale má modernejšie bezpečnostné prvky. Navyše má chvostovú súpravu, čo znamená, že sa vie vo vzduchu nasmerovať na cieľ a nie je len zhodená.

Veľkou výhodou je, že B61-13 má nastaviteľnú silu výbuchu – od 10 do 360 kiloton. Vďaka tomu sa dá použiť na rôzne typy cieľov a znížiť vedľajšie škody. Pre porovnanie, staršia verzia B61-12 má maximum 50 kiloton.

Len aby si si to vedel predstaviť – bomba, ktorú USA zhodili na Hirošimu, mala okolo 15 kiloton. Táto nová bomba môže byť až 24-krát silnejšia.

Najstarší americký program jadrových zbraní

Séria B61 je základným kameňom amerického jadrového arzenálu už viac ako pol storočia. Bomby B61, ktoré boli prvýkrát predstavené v roku 1968, prešli niekoľkými aktualizáciami, aby sa predĺžila ich prevádzková životnosť a zvýšila ich účinnosť. Uvedenie B61-13 predstavuje novú kapitolu v tomto dlhotrvajúcom programe, ktorý nahrádza staršie modely ako B61-12 a B61-7.

Toto modernizačné úsilie nielenže zlepšuje odstrašujúcu schopnosť USA, ale tiež zefektívňuje ich jadrové zásoby. Integrácia B61-13 do arzenálu nezvýši celkový počet hlavíc, čo je v súlade s cieľmi zníženia strategických zbraní. Spočiatku bude B61-13 nasadený na bombardéri B-2 Spirit s plánmi na budúce nasadenie na pokročilom stealth bombardéri B-21, čím sa ešte viac rozšíria možnosti dodávky. 

Hoci sa B61-13 oficiálne nepovažuje za „taktickú“ jadrovú zbraň, jej variabilný výťažok umožňuje použitie v širšom spektre operačných scenárov, vrátane zahrnutého nasadenia proti podzemným cieľom alebo opevneným objektom.

Nové preteky?

Spojené štáty deklarujú, že cieľom modernizácie nie je zvyšovanie počtu jadrových zbraní, ale zvýšenie ich efektivity, bezpečnosti a flexibility.

Kritici však upozorňujú, že vývoj nových typov jadrových zbraní môže podnietiť novú dynamiku pretekanie, najmä zo strany Ruska a Číny, ktoré sledujú americké kroky s veľkou pozornosťou. Vývoj nasledujúcich B61-13 tak znovu otvára otázku, akým smerom sa bude uberať globálna jadrová rovnováha v najbližších rokoch.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Sandia.go, Interesting Engineering 

Najnovšie videá

Trendové videá