29-ročný Miro vedie „biotech“ startup s miliónovými investíciami: V tom, čo robíme, sme prvá firma na svete

  • Ako jediní na svete vyrábajú mRNA v živých bunkách
  • Ich objav môže zachrániť milióny životov
  • Dokonca môžu zmeniť liečbu rakoviny
Miroslav Gašpárek
Ilustračné foto Startitup/Adrián Pavlačič
  • Ako jediní na svete vyrábajú mRNA v živých bunkách
  • Ich objav môže zachrániť milióny životov
  • Dokonca môžu zmeniť liečbu rakoviny

29-ročný Slovák Miroslav Gašpárek založil pred troma rokmi startup Sensible Biotechnologies, ktorý spôsobil revolúciu vo výrobe mRNA. Ich technológia by mohla zásadne zjednodušiť a zlacniť výrobu liekov novej generácie vrátane personalizovanej liečby rakoviny.

Ako prví na svete vyvíjajú bunkovú platformu na dizajn a výrobu prirodzenej, bezpečnej a efektívnej mRNA na novú generáciu mRNA liekov.

Čo je mRNA a prečo je taká dôležitá?

mRNA je typ molekuly, ktorá prenáša informácie od našej DNA, jednoducho od génov smerom k bunkovým továrňam na proteíny, v ktorých sa potom vyrábajú tie proteíny, ktoré sú potrebné na množstvo rôznych funkcií v tele, od toho, že tvoria štruktúru našich svalov až po to, že regulujú náš apetít alebo naše stresové odpovede,“ vysvetľuje Miroslav.

Hoci sa mRNA dostala do povedomia verejnosti najmä vďaka vakcínam proti COVID-19, jej potenciál je oveľa väčší. „Pri vakcínach mRNA obsahuje informáciu pre výrobu malej časti vírusu, ktorú imunitný systém rozpozná a vytvorí proti nej protilátky. Ale tie ešte zaujímavejšie aplikácie sú napríklad pri liečbe rakoviny,“ hovorí.

Revolučný spôsob výroby

Súčasná výroba mRNA má však viacero problémov. „Všetka mRNA na svete sa dnes vyrába chemicky a synteticky. Je to veľmi drahé, suroviny sú patentované, ťažko sa zháňajú a dlho sa na ne čaká – niekedy 9 až 18 mesiacov,“ vysvetľuje Miro.

Jeho startup Sens Biotech prišiel s prevratným riešením. „Naše bunky vyrábajú mRNA neustále, v každej sekunde bilióny molekúl. A robia to perfektne. Tak sme si povedali – zoberme obyčajné bunky, napríklad kvasinky, a upravme ich tak, aby vyrábali cieľovú mRNA,“ opisuje ich prístup.

Personalizovaná liečba rakoviny

Jednou z najsľubnejších aplikácií je personalizovaná liečba rakoviny. „Predstavte si, že máte nádor. Lekári vám ho vyoperujú, my z neho prečítame genetické informácie a vytvoríme presne na mieru šitú mRNA. Tá naučí imunitný systém rozpoznať nádorové bunky a zničiť ich. Toto je ten svätý grál,“ vysvetľuje Gašpárek.

Startup už získal dôveru významných investorov – podarilo sa mu získať 13 miliónov dolárov prevažne od špecializovaných biotech investorov z USA a západnej Európy. „Náš biznis model je spolupracovať s veľkými bio firmami. My im optimalizujeme a vyrobíme mRNA, ktorú potrebujú pre vývoj nových liekov,“ vysvetľuje.

Proces je pritom relatívne rýchly: „Od doby, keď nám niekto pošle požadovanú sekvenciu, do momentu, keď dokážeme dodať mRNA, je to 4 až 6 týždňov. A väčšinu z toho času čakáme len na dodanie jednej malej súčiastky.

Príležitosť pre Slovensko

Miroslav Gašpárek, ktorý študoval biomedicínske inžinierstvo na Imperial College London a robí PhD na Oxforde v oblasti matematického modelovania biologických systémov, vidí v biotechnológiách veľkú príležitosť pre Slovensko.

Sme výborní vo výrobe, vieme vyrábať kvalitné autá. Poďme vyrábať lieky. Je to high value produkcia a pre krajinu veľká príležitosť. Biologická výroba, výroba liečiv – to je kritická infraštruktúra budúcnosti,“ zdôrazňuje.

Za svoje inovatívne riešenia bol Gašpárek nominovaný na prestížne ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Inovácie a startupy, spolu so Simonou Frankovou (NG Aviation SE) a Andreou Basilovou a Martinom Basilom (Sensoneo).

Biotechnológie sú extrémne náročné. Robiť nové lieky je strašne ťažké, ale keď vyvinieme naozaj funkčný liek, je to obrovský prínos,“ uzatvára Gašpárek. „Bez toho, čo robíme my, sa tieto nové lieky robiť nebudú. Sme platforma, ktorá umožní firmám vytvoriť nové, bezpečné, efektívne a dostupné mRNA lieky.

Jeho startup by tak mohol byť významným krokom k dostupnejším a účinnejším liekom budúcnosti, ktoré zmenia spôsob, akým liečime závažné ochorenia.

Čítajte viac z kategórie: Startupy

Najnovšie videá

Trendové videá