Adriana Furdová – študentka medicíny, ktorá v Južnom Sudáne vyšetrovala zrak prostredníctvom smartfónu

  • Žiadne vybavenie, vysoké horúčavy, dorozumievacie problémy – to boli podmienky, o ktorých 22-ročná Adriana vedela a napriek tomu sa rozhodla pre cestu do Južného Sudánu.
collageoko
  • Žiadne vybavenie, vysoké horúčavy, dorozumievacie problémy – to boli podmienky, o ktorých 22-ročná Adriana vedela a napriek tomu sa rozhodla pre cestu do Južného Sudánu.

Adriana spolu s tímom odborníkov vyšetrovala ostrosť zraku a očné pozadie v krajine tretieho sveta. Práve ich nápad vyšetrovania očného pozadia je unikátny. Pre neschopnosť vziať so sebou na cestu vybavenie, aké používajú oční lekári vo svojich ordináciách bežne, museli prísť s riešením, ktoré by bolo jednoduché a ľahké na transport. Tieto praktické problémy vyriešili prostredníctvom smartfónu a Volkovej šošovky. O tom ako táto metóda funguje a v čom sú jej výhody sa dočítaš v rozhovore s Adrianou.

 

Máš 22, študuješ na UK medicínu štvrtý rok a už teraz sa prakticky venuješ pacientom. Bolo to tvojim snom od detstva?

Mojím snom bolo všeličo, ale medicína nie. Držím sa toho, že entuziastický človek si nájde to pravé v akejkoľvek oblasti. A práve tento zaujímavý projekt to mal v sebe.

 

Deti v prachu v „cuttle campe“, foto: archív Adriana Furdová

 

S tímom odborníkov si cestovala do dediny Mapuordit v Južnom Sudáne. Čo bolo cieľom vašej cesty?

Niekoľko týždňov pred odchodom na misiu sme zbierali použité okuliare určené oftalmologickým pacientom v rozvojovej krajine, v ktorej ich prakticky nemajú ako a kde zohnať. V rámci prvého ročníka projektu Vysokej školy sv. Alžbety a Tropic Teamu prof. Krčméryho bola moja mamina doc. Alena Furdová v Rwande, do Južného Sudánu sme šli spolu o rok neskôr. Tam sme rozšírili diagnostické možnosti o dokumentáciu očného pozadia.

Okrem inej práce v nemocnici sme vyšetrovali zrakovú ostrosť pacientov pomocou nástennej papierovej formy Snellenových optotypov s obrázkami pre analfabetov a po prvý raz sme na skríning očného pozadia používali oftalmoskop a smartfón s Volkovou šošovkou. Podla výsledku vyšetrenia potom dostal pacient okuliare z našej zbierky aké potreboval.

Vyšetrenie zrakovej ostrosti pacienta, pacient „číta“ znaky z nástennej tabuľky Snellenových optotypov na stene (na fotke Adrianina mama, doc. Mgr. MUDr. Alena Furdová, PhD., MPH, MSc.,). foto: archív Adriana Furdová

Ako hodnotíš svoje pôsobenie v Sudáne, dosiahli ste svoje ciele?

Podarilo sa nám rozdať drvivú väčšinu okuliarov pacientom, ktorí ich potrebovali a úspešne sme aplikovali novú užitočnú metódu vyšetrenia očného pozadia v rozvojovej krajine. Navyše, aj na základe úspechov, alebo publikovaných prác môžem povedať, že sme svoje ciele naplnili najviac ako sa dalo.

067

Pohľad na „cuttle camp“ kmeňa Dinka, foto: archív Adriana Furdová

 

Čo sa týka vybavenia nemocnice, prostredia i kultúry, v čom vidíš najväčšie rozdiely medzi Južným Sudánom a Slovenskom? Dá sa to vôbec porovnať?

V nemocnici sme nemali žiadne oftalmologické vybavenie, všetko sme doniesli so sebou, aj preto sme hľadali čo najpraktickejšie riešenia. Nemocnica mala len 4 oddelenia, špecialistov v týchto oblastiach nenájdete. Keď sa ľudia v dedine a navôkol dozvedeli, že prišiel oftalmológ, pešo šli aj tri dni, aby sa dostali na vyšetrenie. Kultúra je tu úplne iná, ľudia žijú v kruhových tukuloch z hliny so slamenou strechou, nemajú zavedenú elektrinu či vodovod. Je to úplne iný svet, slovo civilizácia je takmer neznámym pojmom.

Povedomie o zdravotnej starostlivosti je taktiež odlišné, ľudia často zoberú chorého najskôr za šamanom a až potom idú k lekárovi. Niekedy je ťažké vysvetliť pacientovi čo a ako má dodržiavať v rámci liečby. Málokto hovoril anglicky, s pacientami sme komunikovali pomocou prekladateľa a je otázne, koľko z toho vysvetlenia bolo pochopené. Takisto pracovať v extrémnych horúčavách v období sucha v dedine na hraniciach dvoch kmeňov, ktoré medzi sebou bojujú, bola neopísateľná skúsenosť.

Chirurgické oddelenie nemocnice v Mapuordite, foto: archív Adriana Furdová

 

Ako vznikal tvoj projekt vyšetrenia očného pozadia za použitia Volkovej šošovky a smartfónu?

Inšpirovali nás oftalmológovia v Česku, ktorí tuto metódu vyskúšali na pár pacientoch. Pred odchodom sme vedeli, že v nemocnici nenájdeme žiadne prístroje či vybavenie, museli sme sa aj so všetkými okuliarmi a vyšetrovacími nástrojmi zmestiť do štandardného váhového limitu batožiny. Bolo pre nás dôležité nájsť čo najjednoduchšiu náhradu za veľké prístroje využívane v civilizovaných krajinách a zobrať so sebou vybavenie vhodné pre našu misiu.

Potrebovali sme niečo, čo by bolo ľahké a jednoducho transportovateľné. Práve takouto obdobou prístrojovej fundus kamery schopnej zdokumentovať očné pozadie je smartfón v kombinácii s Volkovou šošovkou.

Adriana vyšetruje očné pozadie prostredníctvom smartfónu a Volkovej šošovky, foto: archív Adriana Furdová

Len Volkova šošovka a smartfón. Naozaj ti stačili na vyšetrenie očného pozadia? Ako to funguje?

Zobrazenie očného pozadia pomocou smartfónu a Volkovej šošovky funguje na princípe nepriamej oftalmoskopie. Zdrojom svetla (v našom prípade sa jedná o blesk fotoaparátu na smartfóne) svietime z určitej vzdialenosti do oka pacienta. Pred oko kladieme Volkovu šošovku s hodnotou +20 dioptrií. Na obrazovke uvidíme skutočný, stereoskopicky obrátený obraz očného pozadia, na ktorom vieme jasne rozoznať vstup zrakového nervu a cievy na očnom pozadí.

Rozdielom medzi našou metódou a klasickou oftalmoskopiou je možnosť očné pozadie smartfónom odfotiť a snímky ďalej analyzovať, čo štandardný oftalmoskop nedokáže. Vďaka tomu potom môžeme v krajinách tretieho sveta diagnostikovať rôzne ochorenia, ktorých príznaky sa ukážu na očnom pozadí . Napríklad, u ľudí s cukrovkou je to diabetická retinopatia, u pacientov so zvýšeným krvným tlakom vyšetrujeme očné pozadie kvôli možnému vzniku degenerácie makuly, v prípade pacienta s genetickým ochorením tzv. Usherovým syndróm nájdeme rozličné pigmentácie, pri neurologickom vyšetrení je príznakom zvýšeného vnútrolebečného tlaku opuch odstupu zrakového nervu a pri akútnych stavoch pacientov sa môže vyskytnúť odlúpenie sietnice, krvácanie do sklovca a iné. Na snímkach, ktoré sa nám podarilo zaznamenať, sme všetky potrebné štruktúry vedeli krásne rozoznať.

099
Vyšetrenie očného pozadia smartfónom a Volkovou šošovkou – na displeji sa jasne zobrazujú cievy a zrakový nerv, foto: archív Adriana Furdová

 

Tvoja práca vyšetrovania oka založenom na smartfóne bola vybraná medzi 9 najlepších prác v súťaži Grand Prix, kde si získala publikum, ktoré ju ohodnotilo najlepšie. Je to skvelý výsledok na tvoj vek. Motivovalo ťa to k prekonávaniu ďalších mét v oblasti oftalmológie?

Mňa samú takýto úspech veľmi prekvapil, je to veľkou inšpiráciou a povzbudením do budúcna, či už v oblasti oftalmológie alebo inej.

 

Ako tvoj úspech a praktické znalosti vnímajú učitelia a spolužiaci v škole?

Väčšinou som sa stretla s pozitívnymi reakciami, nadšením a podporou ľudí okolo seba, veľa to pre mňa znamená.

foto: archív Adriana Furdová

 

Za všetkým tvojim úspechom stojí veľa driny. Ako na sebe pracuješ a čo je tvojou motiváciou?

Snažím sa hľadať nové možnosti a najmä sa veľa prakticky naučiť. Motiváciou sú často ľudia okolo mňa, moja rodina a priatelia, bez nich by málo z toho, čo robím, malo zmysel.

Mladí ľudia zvyčajne hľadia na finančne úspešnú budúcnosť. Prečo si sa ty vybrala pomáhať ľuďom v krajinách tretieho sveta?

Cesta do rozvojovej krajiny bola pre mňa nenahraditeľnou skúsenosťou. Považujem za dôležité vidieť a naučiť sa čo najviac, keď mám tú možnosť. Podmienky boli náročné, človek sa však naučí improvizovať v situáciách, kedy nemá po ruke to najlepšie vybavenie a vynájde sa aj v ťažkej situácii.

 

foto: archív Adriana Furdová

Plánuješ do budúcna podobné projekty? Pracuješ na niečom v súčasnosti?

Ak sa nájde príležitosť či nápad vyskúšať niečo nové, určite áno, v súčasnosti sa okrem iných projektov zaoberám 3D tlačou nádorov oka a srdiečok pediatrických pacientov. Do budúcna verím, že sa na novej biotlačiarni na Lekárskej fakulte UK podarí rozbehnúť veľa zaujímavých projektov.

Ďakujem za rozhovor!

zdroj titulnej foto: archív Adriana Furdová

Čítajte viac z kategórie: Rozhovory

Najnovšie videá

Trendové videá