3 ukážkové domy, ktoré ťa inšpirujú vymeniť byt za bezstarostné bývanie uprostred prírody
- Majitelia týchto dizajnových domov sa rozhodli vytvoriť si útočisko pred ruchom moderného sveta
- Vďaka skúseným architektom zrealizovali bývania, ktoré sú minimalistické, prírodné a nadčasové
- Majitelia týchto dizajnových domov sa rozhodli vytvoriť si útočisko pred ruchom moderného sveta
- Vďaka skúseným architektom zrealizovali bývania, ktoré sú minimalistické, prírodné a nadčasové
O vidiecke chalupy je v posledných rokoch čoraz väčší záujem, snaha vyvážiť rýchle tempo mesta súvisí aj s túžbou po niečom autentickom a tradičnom.
Paradoxne sa ale stáva, že až príliš dokonalá rekonštrukcia a dnešné štandardizované riešenia tento žiadaný charakter vo výsledku úplne zničia.
Všeobecne je teda výzvou, ako vyhovieť súčasným nárokom na komfort a pritom udržať pôvodného ducha stavby. A dá sa to vôbec navodiť v prípade, keď sa chalupa musela kvôli zlému stavu takmer celá zbúrať a postaviť znova?
Do akej miery má potom zmysel opakovať to pôvodné? Nakoniec ani nie je až také podstatné, čo je staré a čo nové – ide hlavne o to, ako pôsobí výsledný celok.
Teraz sa pozrieme na projekt, v ktorom jeho tvorcovia hľadali odpovede cez rešpekt k pôvodnej logike stavania a tradičných postupov.
Tvrdia, že ich cieľom bola skôr prirodzenosť než dokonalé formálne napodobnenie. Prírodné materiály ako drevo, kameň a hlina a ich ručné opracovanie zároveň vniesli do stavby nedokonalosť, ktorá sa stáva zásadným aspektom projektu. Návrh už od začiatku bral do úvahy nepresnosti, meniaci sa tvar a postupné starnutie.
Dva domy, srnky a stromy
Pôvodná usadlosť stojaca takmer na samote zahŕňala dva domy umiestnené do tvaru L – chalupu a stodolu, harmonicky posadené do svahovitej lúky.
„Ich súlad s okolím sme sa snažili nenarušiť, preto obe stavby zostali zvonku viac-menej v pôvodnej podobe, zmeny sa dejú skôr vo vnútri. Hlavné obytné priestory sú otvorené až do krovu, aby vynikol charakteristický prvok – čierna kuchyňa a priehľad v stodole cez pôvodné dvere,“ hovorí architektka Lenka Míková.
V oboch je potom navyše postavený nový čierny „komín“, ktorý v sebe ukrýva hygienické zázemie a podopiera schody na poschodie. V stodole sa týči táto vstavba ako dominanta, v chalupe je naschvál nenápadná.
„Dualita dvoch domov sa nesie celým návrhom – ich odlišný charakter a pôvodné využitie sa premietajú do novej prevádzky aj celkového prístupu k rekonštrukcii. Zrubová chalupa je riešená ako hlavný dom pre majiteľov, a preto je poňatá viac tradične, hoci sa väčšina konštrukcií musela pre zlý technický stav nahradiť. V duchu starých chalúp zostala naschvál tmavšia, uzavretá a intímnejšia.“
Hlavnú úlohu tu hrajú tradične opracované povrchy – tesané trámy a zruby, hlinené omietky, ručne štiepaný šindeľ. Nové prvky, ako vložené poschodie alebo zádverie, sa snažia byť skôr nenápadné. Dominuje tu aj veľká pec s nahrievaným ležaním, pretože drevenica sa má využívať celoročne.
Stodola slúži ako letná obývačka, priestor pre hostí a technické zázemie. Tým je aj samotné poňatie rekonštrukcie viac uvoľnené. Pôvodné kamenné steny zostávajú vo vnútri odhalené, materiálovo ich dopĺňa betón s odtlačkami debnenia na novej vnútornej stene a prekladoch.
„Nad úrovňou kamenných stien sú povrchy nabielené, aby tak vynikol pôvodný krov a podporil sa celkovo svetlejší charakter stodoly. Hlavný priestor sa nerušene otvára vďaka skladacím oknám von na záhradu aj lúku za domom. Veľké presklenie v štíte ponúka posedenie s výhľadom na staré stromy pred ním. Pomyselné srdce domu tvorí otvorený krb na kameni z neďalekej stráne.“
Celý proces trval vyše štyri roky a aj keď sa počas tejto doby návrh ešte rôzne vyvíjal, jeho podstata sa časom možno ešte viac vycibrila.
Zásadný podiel na výsledku má predovšetkým investor aj stavbyvedúci, pretože väčšina stavebných prvkov a vnútorného vybavenia bola riešená a vyrábaná na mieru – občas podľa ľudovej múdrosti, občas aj ako experiment.
Dom LO
Ďalším ukážkovým domom, ktorý nájdeš mimo mesta, je dom s názvom LO, ktorý patrí Ondrejovi. Ondrej miluje lesy a prírodu, je to takzvaný samorast a kým nemal deti, tak bol novodobým nomádom.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Stále viac ľudí sa snaží uniknúť z ruchu a stresu veľkých miest
- Často nachádzajú útočisko v domoch postavených na samote, v obklopení prírody
- Pozri si niekoľko útulných a očarujúcich domov, ktoré sa stávajú zrkadlom túžby po súkromí a spojení s prírodou
- S ich zaujímavými architektonickými dizajnmi a prirodzenými materiálmi nejde len o miesto na bývanie, ale aj miesto na relaxáciu, inšpiráciu a obnovenie energie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Architektúra