30 000 zamestnancov leteckého giganta v štrajku: Spoločnosť reaguje zvýšením platov o 38 %
- Nová platová ponuka pre štrajkujúci personál
- Približne 33 000 zamestnancov štrajkuje už sedem týždňov
- Nová platová ponuka pre štrajkujúci personál
- Približne 33 000 zamestnancov štrajkuje už sedem týždňov
Americký výrobca lietadiel Boeing predložil desaťtisícom štrajkujúcich zamestnancov vylepšenú platovú ponuku. Tá počíta so zvýšením platov o 38 % počas štyroch rokov. Urobil tak týždeň po tom, ako zamestnanci odmietli pôvodne navýšenú ponuku. Informovala o tom agentúra DPA.
Približne 33 000 zamestnancov Boeingu štrajkuje už sedem týždňov. Koncom minulého týždňa hlasovali proti pôvodne vylepšenej ponuke, ktorá zahŕňala aj zvýšenie platov o 35 %. Proti bolo 94 % zamestnancov.
Táto ponuka bola pritom výrazne lepšia než prvá, ktorá počítala s rastom platov o 25 %. Tú odmietlo 95 % zamestnancov. Ako uviedli odborári z IAM (Medzinárodné združenie zamestnancov v strojárstve a letectve), o najnovšej ponuke sa bude hlasovať v pondelok 4. novembra.
Ak aj túto ponuku odmietnu, bude to pre Boeing znamenať ďalšie výrazné zhoršenie situácie. Štrajk, ktorý sa začal 13. septembra v hlavných závodoch firmy v oblasti Seattlu, paralyzoval výrobu kľúčového modelu lietadla 737 a lietadla na diaľkové lety 777.
Zlá finančná situácia v spoločnosti
Ako informuje portál TREND.sk, ktorý sa odvoláva na ČTK, finančná situácia sa v americkej spoločnosti zhoršila ešte v septembri v roku 2024. V tomto období začalo štrajkovať približne 33-tisíc zamestnancov. Príčinou bol spor o mzdy. V dôsledku nedostatočného množstva zamestnancov sa zastavila výroba niektorých modelov, ako napríklad 737 MAX. Tento model je pre firmu najviac ziskový.
V dôsledku problémov, ktoré sa vo firme nakopili, prišla spoločnosť o svoju hotovosť. V októbri ešte oznámila, že za tretí štvrťrok vykázala stratu šesť miliárd dolárov. Zamestnanci taktiež odmietli novú ponuku platov, pretože nespĺňa ich očakávania. Požiadavkou bolo zvýšenie mzdy o 40 percent.
V našom staršom článku sme ťa už informovali, že americká spoločnosť sa topí v problémoch už od roku 2023. Celé to však vyvrcholilo incidentom, ktorý sa stal v januári 2024. Počas letu Boeingu 737 sa uvoľnila časť bočných dverí. Táto udalosť viedla aj k zmenám vo vedení.
Spoločnosť sa snaží predať časť svojich aktív, čím chce vyriešiť vzniknuté problémy.
Predaj vesmírnej divízie
V druhom našom staršom článku sme ťa informovali o tom, že spoločnosť chce predať svoje vesmírne divízie. Dôvodom je práve pretrvávajúci problém v spoločnosti. Tento ambiciózny projekt, ktorý mal byť predzvesťou komerčných letov do vesmíru, skončil úplným fiaskom.
Problémy nastali už v lete, keď dvaja astronauti uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Tento škandál neurobil dobré meno spoločnosti Boeing. Misia mala trvať len 8 dní.
Boeing zrejme nadhodnotil technický stav svojej lode. Už pred štartom sa objavil problém s pohonným systémom, keď došlo k úniku hélia. Nakoniec, keď sa rozhodli vyslať posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), počas 26-hodinového letu zaregistrovali ďalšie štyri úniky a až päť tryskových motorov zlyhalo.
Generálny riaditeľ Kelly Ortberg informoval, že: „Radšej budeme robiť menej vecí lepšie, ako viac vecí zle. Čím chceme, aby bola táto spoločnosť o päť a desať rokov? A pridávajú tieto veci hodnotu spoločnosti, alebo nás rozptyľujú?“
Program stihol vytvoriť spoločnosti stratu približne 250 miliónov dolárov len v treťom fiškálnom štvrťroku, pričom celkové náklady na vývoj kozmickej lode presiahli 1,85 miliardy dolárov.
Zdroje: TASR, TREND.sk, Startitup , Startitup