300-tisíc mŕtvych a milión ľudí bez domova. Japonsku hrozí najničivejšie zemetrasenie v dejinách

  • Japonský úrad varuje pred mimoriadne ničivým zemetrasením
  • Najnovšie odhady hovoria o obrovských stratách na životoch
Zemetrasenie v Japonsku
Ilustračný obrázok Pexels/Mateusz Walendzik
  • Japonský úrad varuje pred mimoriadne ničivým zemetrasením
  • Najnovšie odhady hovoria o obrovských stratách na životoch

Zemetrasenie otriasa Japonskom častejšie než ktoroukoľvek inou krajinou na svete. Každé desiate zemetrasenie na Zemi má epicentrum práve v Japonsku alebo jeho okolí. V priemere tu každý rok dôjde k otrasu s magnitúdou 7, upozorňuje portál Japan Nakama.

Napriek špičkovej infraštruktúre a dôkladným bezpečnostným opatreniam čakajú Japoncov ťažké časy. Podľa najnovších odhadov existuje až 80-percentná pravdepodobnosť, že krajinu v blízkej budúcnosti zasiahne zemetrasenie s magnitúdou 8 až 9.

Otrasy pri pacifickom pobreží by mohli spustiť vlny cunami, zrútiť stovky budov a spôsobiť smrť až 300 000 ľudí. Vládna správa zároveň upozorňuje, že ekonomické straty by mohli dosiahnuť 1,81 bilióna dolárov, čo by otriaslo nielen krajinou, ale aj globálnym trhom.

Japonsku hrozia katastrofálne škody

Odborníci dlhodobo sledujú zemetrasenia pri juhozápadnom pobreží Tichého oceánu, kde sa Filipínska tektonická doska podsúva pod euroázijskú. Práve v tomto seizmicky aktívnom páse sa môže odohrať jeden z najničivejších scenárov súčasnosti, píše agentúra The Reuters.

Podľa najnovšej správy japonského úradu hrozí, že zemetrasenie s magnitúdou 8 alebo 9 spustí vlnu cunami, ktorá zrovná so zemou pobrežné oblasti, zničí stovky budov a zasiahne milióny ľudí.

Ak otrasy nastanú v zime počas noci, počet obetí môže dosiahnuť až 300 000 a viac, pričom 1,2 milióna ľudí (teda takmer desatina celkovej populácie) príde o svoje domovy.

Také zemetrasenie by japonskú ekonomiku zasiahlo mimoriadne tvrdým úderom. Odhady hovoria o škodách vo výške 270 biliónov jenov, čo zodpovedá 1,81 biliónu dolárov, teda zhruba polovici ročného HDP krajiny.

Vláda upozorňuje, že ide o významné zhoršenie oproti predchádzajúcim predpokladom. Varovný signál zaznel už minulý rok, keď Japonsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,1. Geológovia odvtedy považujú zemetrasenie najvyššej intenzity za čoraz pravdepodobnejšie.

Najničivejšie zemetrasenia v histórii Japonska

Japonsko predstavuje epicentrum seizmickej aktivity v rámci tzv. tichomorského ohnivého kruhu. Leží totiž v mieste stretu štyroch tektonických platní – tichomorskej, filipínskej, euroázijskej a severoamerickej. Pohybom týchto dosiek vzniká obrovské množstvo napätia, ktoré sa uvoľňuje v podobe zemetrasenia, uvádza portál Japan Guide.

V histórii už viaceré zemetrasenia ukázali, aký ničivý potenciál v sebe ukrývajú. V roku 1923 otriaslo veľké zemetrasenie oblasťou Kanto v blízkosti Tokia. Katastrofa si vyžiadala viac ako 100 000 obetí a navždy zmenila podobu hlavného mesta.

O 72 rokov neskôr, v januári 1995, udrelo zemetrasenie v južnom Hyogo. Veľké zemetrasenie známe aj ako Hanshin zničilo mesto Kóbe. O život prišlo 6 000 ľudí, ďalších 415 000 utrpelo zranenia a zo štvrť milióna domov zostali iba trosky.

Najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie v moderných dejinách zasiahlo severovýchod Japonska 11. marca 2011. Vlna cunami, ktorá zaplavila pobrežie, zabila takmer 20 000 ľudí a spôsobila jadrovú haváriu v elektrárni Fukušima. Táto udalosť zanechala na Japonsku hlboké stopy.

Zem pod Japonskom sa chveje takmer neustále. Ročne tu seizmológovia zaznamenajú približne 5 000 zemetrasení, z toho viac ako polovica dosahuje magnitúdu 3,0 až 3,9. Viac ako 160 otrasov však prekročí hranicu magnitúdy 5,0. Mnohé z nich vznikajú pod hladinou mora a vytvárajú ničivé cunami, ktoré ohrozujú pobrežné regióny.

Čítajte viac z kategórie: Zo sveta

Zdroje: Japan Nakama, The Reuters, Japan Guide

Najnovšie videá

Trendové videá