31-ročný miliardár chce zahájiť revolúciu v zbrojárskom priemysle. Získal astronomickú sumu na výrobu zbraní poháňaných AI

  • Podnikateľ Palmer Luckey zmenil svet virtuálnej reality
  • Teraz dostal 1,5 miliardy na výrobu zbraní poháňaných AI
Palmer Luckey
Ilustračná foto LinkedIn/Palmer Luckey
  • Podnikateľ Palmer Luckey zmenil svet virtuálnej reality
  • Teraz dostal 1,5 miliardy na výrobu zbraní poháňaných AI

Startup 31-ročného Palmera Luckyho – Anduril, ktorý sa špecializuje na obranu, získal 1,5 miliardy dolárov na výrobu zbraní poháňaných umelou inteligenciou. Informuje o tom portál Wired.

Spoločnosť plánuje vybudovať softvérovo optimalizovanú továreň v štýle Tesly na výrobu autonómnych bezpilotných lietadiel a inej bojovej techniky. Financie vo výške 1,5 miliardy dolárov by mohli zo startupu urobiť seriózneho dodávateľa v obrannom priemysle USA. V súčasnosti je hodnota majetku Palmera Luckeyho podľa portálu Forbes vo výške 2,3 miliardy dolárov.

Vývoj vo vojenskom myslení

Investícia odráža aj posun vo vojenskom myslení. Na bojiskách by sa už nemuseli používať len tanky a stíhačky, ale aj bezpilotné lietadlá a umelá inteligencia sú nové spôsoby, ktoré by mohli zvýšiť kapacitu USA na výrobu vojenského vybavenia, aby sa vyrovnali potenciálnemu nepriateľovi, akým je Čína.

Investícia vo výške 1,5 miliardy dolárov spoločností Founders Fund a Sands Capital tak môže zmeniť budúcnosť zbrojenia. Spoločnosť Anduril chce využiť úsporný a efektívny prístup technologického priemyslu, aby priniesla úplne nový spôsob výroby zbraní vo veľkom.

Tvrdí pritom, že vyvinula výrobnú základňu poháňanú umelou inteligenciou s názvom Arsenal, ktorá má urýchliť výrobu jej rastúceho arzenálu dronov a ďalšieho hardvéru. Greg Allen, expert z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie, hovorí, že Pentagón sa čoraz vážnejšie zaoberá spoluprácou s netradičnými dodávateľmi obranných zariadení a investuje do malých lacných autonómnych systémov.

„Nové spoločnosti prichádzajú s iným prístupom a komunita rizikového kapitálu je konečne ochotná riskovať veľké peniaze, aby sa veci zmenili,“ uviedol Allen.

Pri výrobe má spoločnosť využívať rovnaký prístup, ktorý vo výrobe špičkových technológií používajú spoločnosti ako Apple a Tesla. To znamená navrhovanie produktov s ohľadom na výrobu a používanie softvéru na monitorovanie a optimalizáciu výrobných operácií. Spoločnosť hovorí, že sa bude spoliehať aj na dodávateľský reťazec, ktorý je odolnejší, pretože komponenty bude získavať predovšetkým z USA alebo zo spojeneckých krajín.

Má bojovať proti „slabinám“ USA

Spoločnosť uviedla, že vynaloží niekoľko stoviek miliónov dolárov na výstavbu prvej továrne tohto druhu, elegantného Arsenalu-1, na nešpecifikovanom mieste. Anduril už v posledných rokoch rozšíril svoje výrobné kapacity, pričom v Mississippi má továreň na výrobu raketových motorov na tuhé palivo a v Rhode Islande ďalšiu továreň na výrobu bezpilotných lietadiel.

V manifeste s názvom „Obnovenie arzenálu demokracie“ Anduril uvádza, že tieto kroky sú zamerané proti kritickej vojenskej slabine USA, ktorá sa prejavila, keď vojna na Ukrajine rýchlo vyčerpala zásoby amerických zbraní.

 „Výroba našich zásob kritickej munície trvala roky a rovnako dlho by trvalo ich nahradiť,“ uvádza sa v správe.

Roky vojnových hier naznačujú, že americkej armáde by tieto zbrane došli za menej ako týždeň vojny s Čínou.

Zdroje: Wired, Anduril, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá