4-členná rodina sa odvážila na renováciu bytu z 30. rokov. Vytvorili atypické bývanie, nechýba skriňa z Narnie
- Dnes si predstavíme byt, ktorý sa podarilo premeniť na miesto plné kúzla
- Nechýba množstvo svetla, farieb
- Navyše každý detail odráža filozofiu asketického luxusu
- Dnes si predstavíme byt, ktorý sa podarilo premeniť na miesto plné kúzla
- Nechýba množstvo svetla, farieb
- Navyše každý detail odráža filozofiu asketického luxusu
Keď štvorčlenná rodina vzala do rúk osud svojho nového domova, zrodil sa príbeh, ktorý prepisuje hranice bývania.
Ide o ukážku, ako sa môže obyčajná rekonštrukcia premeniť na proces plný fantázie, oživenia histórie a odvážnych dizajnérskych rozhodnutí.
Ku kompletnej rekonštrukcii priestranného bytu autori pristúpili so starostlivosťou hodnou zaobchádzania s rodinným striebrom – nachádza sa totiž v bytovom dome z 30. rokov, ktorý nechal postaviť pradedo jedného z autorov návrhu Zeno Fifka.
Dom navyše zostal vo vlastníctve rodiny dodnes a taktiež rekonštrukcia prebiehala pre blízkych príbuzných, mladú štvorčlennú rodinu.
Vďaka vzájomnej dôvere a pochopeniu medzi autormi návrhu a klientmi mohlo vzniknúť nevšedné rodinné bývanie s množstvom atypických prvkov.
Prvorepublikový nádych
Hlavným zámerom návrhu bolo vdýchnuť bytu priestorovú veľkorysosť a ďalej podporiť prvorepublikový ráz nárožného bytového domu, v ktorom zaberá celé tretie poschodie.
„Presvedčili sme investorov, že by bolo vhodné využiť príležitosť rekonštrukcie pre veľkorysú zmenu – nemeniť iba povrchy, ale aj búrať, čistiť a meniť dispozíciu pre život novej rodiny a jej potreby. Súčasne sme navrhovali reštaurovať maximum možných pôvodných prvkov, nové materiály voliť kvalitné, ktoré nebude treba meniť,“ opisuje priebeh projektu Matěj Janský.
Návrh rekonštrukcie jednoznačne uprednostňuje kvalitu nad kvantitou.
Na dosiahnutie priestorovej vzdušnosti došlo k sceleniu predtým oddelených menších miestností do väčších otvorených priestorov. Došlo pritom k maximalizácii tých spoločných, kde trávi väčšinu času rodina spolu.
Prechod do Narnie
Detské izby sú pojaté, naopak, ako malé účelné celky, do ktorých sa vstupuje cez veľkú modrú úložnú skriňu inšpirovanú skriňou do Narnie.
Históriu bytu pripomína rad pôvodných prvkov, ako sú kľučky, parkety, posuvné dvere alebo priznaná pôvodná výmaľba v spálni rodičov.
K spálni prináleží vlastná kúpeľňa a je z nej prístupná aj pracovňa s malým balkónom.
„Modrá skriňa a hlavne vstup do jej útrob má vyviesť človeka z reality do iného sveta, magického priestoru, byť filtrom medzi bytom a detskými izbami. Má sprostredkovať zážitok a umocniť fantáziu,“ zdôrazňujú autori.
„Celý byt potom umožňuje zažívať rôzne svetelné situácie vďaka skutočnosti, že má svetlo prístup do bytu zo všetkých svetových strán a rôznymi spôsobmi – zaguľateným pásovým oknom do ulice, oknom zalomeným cez roh vnútrobloku, obyčajným plochým oknom aj sprostredkovane cez sériu niekoľkých okien. To sú danosti rohového domu a architektúry z 30. rokov, tento fakt sme sa snažili iba posilniť a doslova nezamurovať.“
Každému detailu bola venovaná individuálna starostlivosť.
Asketický luxus, to je motto mladej dizajnérskej dvojice Mateja Janského a Cyrila Dunder tvoria oceňované štúdio Janský Dunder. V praxi uplatňujú svoje skúsenosti zo štúdií od Škandinávie po Taliansko.
Fakt, že spoluautori návrhu vedú toto oceňované dizajnérske štúdio, sa potom prejavil na precíznom výbere interiérového vybavenia i materiálov. Byt rozjasňujú sýte farby a je vybavený aj autorským nábytkom z produkcie ich značky MCDJ.
„Kvalitné individuálne prvky obstoja aj samotne a dohromady vytvárajú pestrý celok, ktorý dokáže absorbovať ďalšie nánosy, nie je definitívny a ukončený bez možnosti ďalšieho vývoja. Nesnažíme sa o stopercentné zladenie všetkého so všetkým, veríme totiž, že práve tak vzniká ústretový a uvoľnený priestor, kde sa rôzni ľudia môžu cítiť dobre a nie nepatrične,“ hovoria autori.
Zdroj: Janský Dunder