4 stravovacie návyky, ktoré ti pomôžu vyhnúť sa predčasnému úmrtiu
- Veda, ktorá spája jedlo a zdravie, nie je vždy jednoznačná
- Nová komplexná štúdia určila 4 stravovacie návyky spojené s nižším rizikom úmrtnosti
- Veda, ktorá spája jedlo a zdravie, nie je vždy jednoznačná
- Nová komplexná štúdia určila 4 stravovacie návyky spojené s nižším rizikom úmrtnosti
Výsledky výskumu ale nemôžu s konečnou platnosťou zatiaľ povedať to, že tieto špecifické stravovacie návyky život predlžujú. Štúdia sa skôr spolieha na vlastné údaje než na čokoľvek, čo je vedecky zaznamenané. Asociácia je však dostatočne jasná na to, aby sa dalo povedať, že výskum preukazuje zdravotné výhody dobrého stravovania.
Je všeobecne jasné, že dodržiavanie zdravej stravy počas celého života vedie k jeho najdlhšiemu trvaniu. Údaje DGAs pre Američanov sa majú v blízkej budúcnosti vďaka novej štúdii čoskoro aktualizovať.
„Naše zistenia budú cenné pre Poradný výbor pre diétne usmernenia na roky 2025 až 2030, ktorý sa vytvára s cieľom vyhodnotiť súčasné dôkazy týkajúce sa rôznych stravovacích návykov a zdravotných výsledkov,“ hovorí Hu.
Žiadny univerzálny prístup
Známy gerontológ Valter Longo z University of Southern California v USA je však presvedčený, že existuje optimálny vzorec pre pôst alebo diétu, ktorý by tiež mohol poskytnúť ľuďom šancu na maximalizáciu individuálnej dĺžky života.
Podľa portálu The USC Leonard Davis School of Gerontology pracoval Longo na výskume so svojou kolegyňou Rozalyn Anderson z University of Wisconsin. Spoločne preskúmali literatúru o dlhovekosti a výžive. Všetko následne prirovnali k nášmu vlastnému druhu
„Skúmali sme prepojenie medzi živinami, pôstom, génmi a dlhovekosťou u krátkovekých druhov a spojili sme tieto prepojenia s klinickými a epidemiologickými štúdiami na primátoch a ľuďoch – vrátane storočných,“ hovorí Longo.
Samozrejme, že jediný predpísaný spôsob stravovania nebude pravdepodobne nikdy univerzálnym prístupom, ako sme spomenuli už vyššie. Podľa Longa je ale vynikajúcou metódou dobré množstvo rastlinných bielkovín, dostatok rastlinných tukov a nerafinovaných sacharidov.
„Veľa strukovín, celých zŕn a zeleniny; niektoré ryby; žiadne červené mäso alebo spracované mäso a veľmi málo bieleho mäsa; nízky obsah cukru a rafinovaných obilnín; dobrá hladina orechov a olivového oleja a trochu tmavej čokolády,“ hovorí Longo.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko