4 z 10 Slovákov skrýva peniaze pred partnerom. Experti varujú pred banálnou chybou
- Rozhodovanie medzi spoločnými a rozdelenými financiami trápi mnoho slovenských párov
- Ktoré riešenie im vyhovuje najviac a čo sa najlepšie oplatí?
- Rozhodovanie medzi spoločnými a rozdelenými financiami trápi mnoho slovenských párov
- Ktoré riešenie im vyhovuje najviac a čo sa najlepšie oplatí?
Veľa Slovákov vo vážnych vzťahoch sa rozhoduje, či si vo vzťahu udržať rozdelené alebo spoločné financie. Páry čelia rôznym výzvam a snažia sa zvážiť, čo bude pre nich najlepšie.
Rozdelené financie prinášajú niekoľko výhod, napríklad udržanie si nezávislosti a súkromia. Aké výhody teda majú spoločné financie?
Výhody a nevýhody
Z psychologického hľadiska môžu rozdelené financie prehlbovať pocit vzdialenosti a nedostatku dôvery. Pre niektorých ľudí to môže znamenať, že je náročnejšie takto vytvoriť pocit jednoty a spoločného cieľa. Životné situácie sú tiež rôzne a takýto prístup môže byť náročný napríklad na riešenie finančných kríz, upozorňuje portál Lucas Group Financial Advisors.
Ak jeden z partnerov stratí prácu alebo zažíva obdobie nízkych príjmov, zostáva závislý od pomoci druhého partnera, a to môže spôsobiť napätie. Ak sú príjmy uložené na jednom účte, obaja partneri môžu sledovať spoločné výdavky a udržiavať lepší prehľad o finančnom stave domácnosti.
Partnerove finančné problémy sú aj tvoje problémy
Vo svete, kde by finančné ohodnotenie ľudí nemalo závisieť od ich pohlavia, stále badáme rozdiely na výplatných páskach. Preto si niektorí ľudia naozaj zakladajú na svojich zarobených peniazoch. Spoločné financie ich podľa portálu Money Crashers môžu obmedziť na pocite slobody a súkromia.
Peniaze sú najčastejším dôvodom, pre ktorý sa ľudia hádajú. Ak má teda každý z dvojice prístup k informáciám o výdavkoch, môže vzniknúť isté napätie z kritiky ohľadom nákupov. Tieto problémy sú obzvlášť silné vtedy, ak má jeden z dvojice potrebu míňať viac než ten druhý.
Ďalšou nevýhodou je tiež to, že ak má tvoj partner finančné problémy a máte spoločný účet, automaticky sú to aj tvoje problémy. Podľa dát Eurostatu by malo až 27 % Slovákov problém ustáť neočakávané výdavky, upozorňuje Finsider.
Finančná nevera
Nemálo párov sa počas svojej cesty stretne aj s neverou. Ešte horší prípad však je, ak okrem „klasickej“ nevery zažijú aj tú finančnú. Tá nastáva vtedy, keď jeden z partnerov zatajuje svoje výdavky alebo dlhy. A podľa výskumov toto riziko prichádza vtedy, keď majú dvojice oddelené financie, pretože partneri tak nemajú prehľad o finančnej situácii toho druhého.
Finančná nevera však nemusí byť vždy zlá vec. Ak ti partner kupuje darček a zatajuje tak svoje výdavky, je to pravdepodobne v poriadku. Horšie, ak sa z takýchto vecí stane zvyk a začne ti klamať o všetkých svojich výdavkoch.
Spoločné financie údajne znamenajú menšiu pravdepodobnosť rozchodu
Podľa štatistík Slovenskej sporiteľne približne 60 % slovenských párov spravuje financie spoločným účtom, zatiaľ čo zvyšná časť si udržiava aspoň čiastočne oddelené účty. A to môže byť skvelým riešením, ak sa nevieš rozhodnúť, či chceš s partnerom zdieľať svoje financie.
Štúdia z roku 2022 z Cornell University v New Yorku prišla na to, že páry, ktoré zdieľajú svoje financie, majú lepšie spojenie a je menej pravdepodobné, že sa rozídu, informuje Daily Mail. Platí to však najmä pre páry s nízkymi príjmami.
Zdroje: Lucas Group Financial Advisors, Money Crashers, Finsider, Daily Mail, Slovenská sporiteľňa