40-tisíc za podpis: Rusi verbujú tisíce žoldnierov. „Peniaze sú pre nich vždy stimulom,“ tvrdí Syrskyj
- Rusi začali ofenzívu na Sumskú a Charkovskú oblasť, tvrdí veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj
- Krajina má verbovať až 9-tisíc žoldnierov mesačne

- Rusi začali ofenzívu na Sumskú a Charkovskú oblasť, tvrdí veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj
- Krajina má verbovať až 9-tisíc žoldnierov mesačne
Rusko každý mesiac do svojich ozbrojených síl prijíma osem až deväťtisíc žoldnierov. „V niektorých regiónoch za zmluvu vyplácajú až 40-tisíc dolárov. A peniaze sú pre nich vždy stimulom,“ povedal pre portál Lb.ua hlavný veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj v rozhovore zverejnenom na serveri LB ua, informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.
V odpovedi na otázku o ukrajinských plánoch mobilizácie Syrskyj potvrdil, že počet 30-tisíc mesačne povolaných ľudí, o ktorom hovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, je relevantný. Kyjev podľa Syrského musí naďalej reagovať na akcie Ruska, pretože Moskva stále aktívne dopĺňa svoje jednotky.
Ofenzíva sa začala, tvrdí Syrskyj
Podľa jeho slov Rusi už fakticky začali ofenzívu na spomínané prihraničné oblasti. Veliteľ ukrajinských ozbrojených síl tak v stredu zverejnenom rozhovore potvrdil skoršie vyjadrenie prezidenta Volodymyra Zelenského, že Rusko sa na ofenzívu v dvoch ukrajinských oblastiach hraničiacich s Ruskom pripravuje.
„Táto ofenzíva sa už naozaj začala. Pretože už niekoľko dní, takmer týždeň, sme svedkami takmer zdvojnásobenia počtu nepriateľských útokov,“ uviedol Syrskyj.
Veliteľ ukrajinskej armády tiež pripomenul, že jedným z hlavných cieľov vlaňajšej operácie na ruskom území – konkrétne v Kurskej oblasti – bolo prekaziť pripravovanú ruskú ofenzívu smerom na Sumskú a Charkovskú oblasť. Hoci sa ukrajinským silám podarilo dočasne obsadiť časť tohto územia, v marci boli z väčšiny vytlačené.
Syrskyj zároveň uviedol, že Ukrajine sa podarilo zásadne zlepšiť pomer vo vystrelenej delostreleckej munícii. Kým pred časom na každých desať ruských granátov pripadal len jeden ukrajinský, dnes je to už jeden ku dvom. Armáda sa okrem toho intenzívne sústreďuje na rozvoj bezpilotných prostriedkov, ktoré podľa generála už dosahujú ciele vzdialené až 1 700 kilometrov.
Kľúčová pomoc európskych partnerov
Diaľkové údery na ruskom území prinútili Moskvu stiahnuť svoje letectvo ďalej od hraníc – z pôvodných 100 až 150 kilometrov na 200 až 300. Výrazne tým utrpela aj schopnosť ruskej Čiernomorskej flotily operovať v plnom rozsahu. Podľa Syrského sa Ukrajine pred niekoľkými dňami podarilo zničiť ruský bombardér Tu-22M3 krátko po jeho pristátí.
Kľúčovú pomoc v tejto fáze vojny podľa neho poskytujú európski partneri. Spojené štáty svoju podporu obmedzili, no generál verí, že aj v prípade úplného výpadku americkej pomoci – ako tomu bolo krátko v marci – by Ukrajina situáciu zvládla s pomocou ostatných spojencov.
Syrskyj zdôraznil, že cieľom je dosiahnuť sebestačnosť najmä v oblasti delostrelectva. V iných oblastiach, ako sú drony či rádioelektronický boj, sa však situácia otočila – ukrajinské skúsenosti dnes analyzujú a preberajú samotní západní spojenci.
Rusko od začiatku rokovaní o prímerí zintenzívnilo útoky dronmi
Podľa dostupných informácií sa počet ruských útokov bezpilotných lietadiel na Ukrajinu zvýšil o viac ako 50 % od začiatku rozhovorov o prímerí vedených Spojenými štátmi v polovici februára. Počas 30 dní od začiatku týchto rokovaní, ktoré sa začali 18. februára, Rusko uskutočnilo 4 776 útokov dronov na Ukrajinu, zatiaľ čo v predchádzajúcich 30 dňoch to bolo 3 148 útokov.
Odborníci tvrdia, že Moskva zintenzívnila útoky s cieľom prinútiť Kyjev k ústupkom a získať čo najväčšie územie, najmä po tom, čo americký prezident Donald Trump prisľúbil „rýchle“ ukončenie bojov. Tieto informácie boli uvedené na webe TV Freedom s odvolaním sa na analýzu denníka The Telegraph.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, ČTK, LB ua, The Telegraph