5 mladých úspešných slovenských značiek: Tržby rátajú v miliónoch, poznajú ich aj vo svete

  • Mnohí snívajú o tom, že ich nápad vynesie milióny
  • Týmto Slovákom sa to skutočne splnilo
Trenujuca žena a proteinový shake
Unsplash/CATHY PHAM, Unsplash/CTRL - A Meal Replacement
  • Mnohí snívajú o tom, že ich nápad vynesie milióny
  • Týmto Slovákom sa to skutočne splnilo

V posledných rokoch sme aj na Slovensku svedkami vzostupu firiem, ktoré sa svojou jedinečnosťou presadili ako na domácom, tak aj zahraničnom trhu, vďaka čomu dnes dokážu generovať miliónové tržby a veľké zisky. Tieto firmy nielen že prispievajú k ekonomickému rastu krajiny, ale sú skvelou inšpiráciou pre všetkých, ktorí chcú naplniť svoje ambície a sny.

Nebbia

Slovenská značka fitness a bodybuilding oblečenia NEBBIA vznikla vďaka Martinovi a Stanke Peckovcom, ktorých k podnikaniu priviedla vlastná potreba kvalitného fitness oblečenia. Ako nám prezradila v rozhovore, názov NEBBIA si vybrali náhodne pri prezeraní taliansko-slovenského slovníka.

Pre Nebbiu nastal prelomový okamih v roku 2015, keď sa stala oficiálnym dodávateľom športového oblečenia pre účastníkov medzinárodnej kulturistickej súťaže Mr. Olympia. Ich oblečenie dnes putuje do viac ako 50 krajín sveta, pričom tvorba prebieha na Slovensku a šitie prevažne v Bulharsku.

Svoj sortiment aktuálne rozšírili aj o športovú spodnú bielizeň a plavky. Aktívne sa pritom snažia vyrábať viac modelov z ekologických a recyklovaných materiálov. Podľa Finstatu dosiahli tržby spoločnosti NEBBIA v roku 2022 hodnotu 4,770 miliónov eur.

GymBeam

Ako sme ťa informovali v tomto článku, príbeh spoločnosti GymBeam sa začal písať v roku 2014. Cieľom Dalibora Cicmana bolo vybudovať online platformu pre milióny nadšencov fitness v strednej aj východnej Európe.

GymBeam dnes pôsobí v 13 európskych krajinách. Firma začínala len s pár zamestnancami, dnes ich zamestnáva viac ako 400. Ich sortiment zahŕňajú stovky produktov od viac ako 120 značiek. Ponúkajú však aj niekoľko vlastných brandov.

Podľa údajov z Finstatu sa spoločnosti GymBeam mimoriadne darí. V roku 2022 dosiahli obrat takmer 90 miliónov eur. Minulý rok však podľa informácií z Forbesu prekonali plánované tržby o 16 percent, čím dosiahli hodnotu nad 170 miliónov eur. V tomto roku by mali prekonať hranicu 200 miliónov eur.

Be Lenka

Be Lenka patrí nepochybne medzi najúspešnejšie slovenské startupy. Založili ju v roku 2017 podnikateľ Juraj Fehervari a bývalá profesionálna hendikepovaná atlétka Lenka Cenigová, ktorá je dvojnásobnou majsterkou sveta v skoku do diaľky.

Spoločnosť Be Lenka sa zaoberá výrobou čoraz obľúbenejších barefoot topánok a doplnkov. Tieto topánky imitujú chôdzu bosej nohy a poskytujú priestor pre správnu polohu prstov. Be Lenka vyrábajú obuv z lokálnych materiálov a topánky šijú na Slovensku aj v Českej republike.

Spoločnosť predá ročne cez 100-tisíc produktov, ktoré odosiela do viac ako 70 krajín sveta, pričom plánuje expandovať aj na americký trh. Ich tržby presiahli v roku 2022 hodnotu 12 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast tržieb až o 63%.

Innovatrics

Spoločnosť Innovatrics sme ti predstavili v tomto článku. Ide o svetového lídra v oblasti biometrickej technológie, ktorý pôsobí hlavne v krajinách tretieho sveta. Jeho zakladateľom je Ján Lunter, ktorého biometria zaujala už počas štúdia vo Francúzsku.

Ich inovatívne technológie sa využívajú napríklad pri voľbách v Burkina Faso, či overovaní totožnosti pri vstupe do Thajska. Produkty spoločnosti Innovatrics pomáhajú viac ako miliarde ľudí po celom svete a získali mnohé prestížne globálne ocenenia. 

U nás ich využíva napríklad Tatra Banka na zjednodušenie procesov pri zakladaní nových účtov. V roku 2022 dosiahli tržby spoločnosti takmer 18 miliónov eur a čistý zisk vo výške 1,5 milióna eur.

Slido

Spoločnosť Slido zásadne ovplyvnila spôsob diskusií po celom svete. Ich aplikácia umožňuje vytvárať interaktívnu komunikáciu medzi moderátorom a publikom, pričom sa do nej môže zapojiť prakticky každý, aj keď nie je fyzicky prítomný. Aplikáciu využili aj známe osobnosti, ako sú Elon Musk či Steve Wozniak.

Zakladateľ Peter Komorník prišiel s touto myšlienkou už počas svojho doktorandského štúdia, kedy využíval lístočky na získanie spätnej väzby od študentov. Jeho pôvodným zámerom bolo vytvoriť aplikáciu, ktorá by učiteľom uľahčila prácu so študentmi.

V decembri 2020 dosiahlo Slido obrovský úspech, keď ho odkúpil americký technologický gigant Cisco, čo mu umožnilo ešte rýchlejší rozvoj. Podľa Finstatu dosiahli jeho tržby v roku 2022 hodnotu 15,66 miliónov eur len za obdobie od 1. januára do 31. júla.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Startitup, Forbes, Finstat

Najnovšie videá

Trendové videá