5 najbohatších mužov sveta zdvojnásobilo svoj majetok, 5 miliárd najchudobnejších schudobnelo

  • Majetok najbohatších mužov sveta sa v posledných rokoch zdvojnásobil
  • Zároveň sa však 5 miliárd chudobných ľudí stalo ešte chudobnejšími
Miliardár Arnault
Bernad Arnault CEO LVMH TASR/AP/Michel Euler
  • Majetok najbohatších mužov sveta sa v posledných rokoch zdvojnásobil
  • Zároveň sa však 5 miliárd chudobných ľudí stalo ešte chudobnejšími

Od roku 2020 sa majetok piatich miliardárov – Jeffa Bezosa, Warrena Buffetta, Bernarda Arnaulta, Larryho Ellisona a Elona Muska – zdvojnásobil, pričom dosiahol hodnotu až 869 miliárd dolárov, informuje CNN.

Vychádza pritom zo správy organizácie Oxfam, ktorá apeluje na obmedzenie „korporátnej moci“, aby sa zmenšila priepasť medzi superbohatými a zvyškom spoločnosti.

„Sedem z desiatich najväčších svetových spoločností má miliardára ako svojho generálneho riaditeľa alebo hlavného akcionára,“ uvádza správa. 

Najbohatšie 1 % ľudí na svete podľa výskumu vlastní až 43 % globálnych finančných aktív. „Ak budú súčasné trendy pokračovať, chudoba nebude odstránená ďalších 229 rokov,“ povedal Oxfam.

Päť najbohatších mužov sveta

V posledných rokoch dosiahol obrovský úspech Elon Musk, ktorý riadi niekoľko spoločností vrátane Tesly, SpaceX či Neuralinku. Jeho majetok sa v novembri 2023 vyšplhal na 245,5 miliardy dolárov, čo je nárast o 737 % v porovnaní s marcom 2020.

Bernard Arnault, stojaci na čele francúzskej luxusnej značky LVMH, zaznamenal čistý majetok v hodnote 191,3 miliardy dolárov a nárast o 111 %, čím upevňuje svoju pozíciu vo svete luxusného tovaru.

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos vlastní majetok v hodnote 167,4 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 24 %, kým majetok Larryho Ellisona, zakladateľa softvérového gigantu Oracle, dosiahol hodnotu 145,5 miliardy dolárov a nárast o 107 %.

Päticu najbohatších mužov sveta uzatvára Warren Buffett, generálny riaditeľ Berkshire Hathaway a jeden z najúspešnejších investorov všetkých čias, ktorého čisté imanie vzrástlo o 48 % na 119,2 miliárd dolárov.

Ako uvádza Oxfam, „napriek určitým individuálnym výkyvom sú miliardári bohatší o 3,3 bilióna dolárov ako v roku 2020 a ich bohatstvo rástlo trikrát rýchlejšie ako miera inflácie“.

Firmy poháňajú bohatých

Oxfam ďalej uvádza, že firmy dosahujú obrovské zisky, ktoré poháňajú bohatstvo bohatých. Naopak, majetok najchudobnejších 4,77 miliardy ľudí, čo predstavuje 60 percent svetovej populácie, reálne klesol o 0,2 percenta.

Nová analýza údajov od World Benchmarking Alliance poukazuje na to, že zdravotná sestra alebo sociálna pracovníčka by musela pracovať 1 200 rokov, aby si zarobila to, čo generálny riaditeľ jednej zo 100 najväčších spoločností za jeden rok.

Oxfam navrhuje, aby sa zaviedli progresívne dane z nadmerného zisku a trvalého bohatstva. Vyzýva preto k obmedzeniu korporátnej moci, vrátane rozbitia monopolov a k zavedeniu zákonov o životnom minime, či obmedzeniu platov generálnych riaditeľov.

Dôležité je aj zabezpečenie univerzálneho prístupu k zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu, ako aj preskúmanie možností verejného poskytovania tovarov a služieb v odvetviach od energetiky po dopravu.

V správe tiež hovorí o potrebe znovuobjavenia podnikateľského ducha prostredníctvom vytvárania a podpory novej generácie spoločností, ktoré nekladú zisk akcionárov na prvé miesto, vrátane zamestnaneckých družstiev a fair trade podnikov.

Na záver zdôrazňuje potrebu prioritizácie a poskytovania finančnej podpory pre spravodlivé podniky – nie pre tie, ktoré nedodržiavajú svoje záväzky v oblasti udržateľnosti, platia menej ako životné minimum alebo sa vyhýbajú plateniu daní.

Zdroje: CNN, Oxfam America

Najnovšie videá

Trendové videá