5 najzaujímavejších turistických trás, ktoré sa jednoznačne oplatí tento mesiac absolvovať
- Konečne sa počasie umúdrilo a je tak ideálny čas vyraziť do prírody
- Pozri si niekoľko tipov na neopozerané túru po Slovensku

- Konečne sa počasie umúdrilo a je tak ideálny čas vyraziť do prírody
- Pozri si niekoľko tipov na neopozerané túru po Slovensku
Náučný chodník Demänovská dolina
- Oblasť: Nízke Tatry
- Východisko: Jasná Nízke Tatry, zastávka SAD, parkovisko pri hoteli Grand
- Koniec trasy: Lúčky, zastávka SAD, parkovisko
- trasa: Jasná – Tri vody – Luková – Široká dolina – Lúčky
Túra v celej dĺžke sleduje náučný chodník Demänovskou dolinou s 12 informačnými panelmi.
Začneme na parkovisku pred hotelom Grand, ktorý stojí východne od Vrbického plesa v rekreačnej oblasti Jasná (1 102 m). Prírodné horské jazero obídeme po severozápadnej strane, až prídeme k Mikulášskej chate. Pod Otupným budeme okrem náučného chodníka sledovať aj žlté turistické značky (8619).
Popri potoku Zadná voda vystúpime hore dolinou Zadnej vody na rázcestie Tri vody (1 370 m), kde odbočíme doľava na červenú značku (0855). Vydáme sa po chodníku, ktorý traverzuje severným svahom hlavného hrebeňa Nízkych Tatier v závere Demänovskej doliny.
Chodník mierne stúpa zalesneným severným svahom vrchu Dereše až po Brhliská (1 430 m) pri hornej stanici kabínkovej lanovky. Po prekročení zjazdovej trate si chodník zachováva mierne stúpajúci charakter a od rázcestia Pod Orlou skalou (1 460 m) je stúpajúci strmšie.
Serpentínami vedie cez kosodrevinu do svahu Chopka. Za poslednou zákrutou sa začína šikmý traverz, ktorý sa končí pri medzistanici v súčasnosti nepremávajúcej sedačkovej lanovky z Otupného na Lukovú (1 675 m) a sedačkovej lanovky z Jasnej na Lukovú, ktorá je v prevádzke.
Odtiaľto už trasa túry väčšinou klesá. Prvý úsek klesania vedie šikmo po svahu k medzistanici sedačkovej lanovky (1 500 m) zo Záhradiek na Konský grúň.
Odtiaľ ďalej klesáme po okraji kosodreviny na Peknú vyhliadku (1 360 m). Ďalej sa profil mení túry. Chodník sa zatáča oblúkom doprava a traverzuje svah k rázcestiu v Širokej doline (1 390 m).
Na tomto mieste sa napojíme na zelený značkovaný chodník (5426), ktorým zostúpime popri potoku Demänovka dolu Širokou dolinou na rázcestie Pod Krčahovom (1 040 m). Poznávanie prírodných krás Demänovskej doliny ukončíme pri chate na poľane Lúčky (925 m).
Dĺžka trasy: 13,9 km
Stúpanie: 700 m
Klesanie: 890 m
Trvanie: 4.45 h
Z Jakubovian na Holý Vrch
- Trasa: Jakubovany – Jakubovany, Studená dolina – Rázcestie pod Holým Vrchom – Tri Kolky – Holý vrch (1723 m n. m.) a späť.
- Oblasť: Západné Tatry
- Východisko: Konská
- Koniec trasy: Konská
Holý vrch (1723 m n. m.) je menej výrazný a menej známym vrchom Západných Tatier. Prechádza ním aj obľúbená turistická trasa na vyhľadávaný vrch Baranec. Charakteristický je svojim pyramídovým tvarom.
Východiskom túr na Holom vrchu môže byť Žiarska dolina (cca. 3 km po žltej značke) alebo Jakubovany (cca. 6 km po modrej značke). Samotný vrchol nie je označený, nachádza sa nad rázcestníkom na hrebeni vedúcom na Baranec. Cesta na Baranec trvá potom ešte cca 1,45 hod.
Trasa z Jakubovian vedie od starého vleku po asfaltke k chatkám, pri ktorých odbáča vľavo do lesa. Povyše križovatky s červenou Tatranskou magistrálou narazíš na smerovú tabuľku k Jakubovianskemu vodopádu, ku ktorému sa dostaneme asi za 5 minút, netreba sa potom vrátiť späť na modrý chodník.
Trasa celkom výživne stúpa až k Trom Kolkom, kde si môžeš oddýchnuť a občerstviť sa s výhľadmi do kotliny. Druhá polovica trasy až na vrchol pokračuje ďalej v energickom stúpaní.
Náročnosť: stredne ťažká
Dĺžka trasy: 14,2 km
Stúpanie: 987 m
Klesanie: 987 m
Trvanie: 6.25 h
Hubovský okruh
- Oblasť: Západné Tatry
- Východisko: železničná zastávka Švošov
- Koniec trasy: železničná stanica Švošov
Hubovský okruh je obojsmerným, peším chodníkom, ktorý je prístupný celý rok. Na trase sú miesta, kde si možno nabrať pitnú vodu. Vo vrcholovej oblasti (od sedla Poľana) nájdeš prepojenie na modrú turistickú značku.
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí? Jednoznačne je to Hubová (Gombáš). Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1425 v súvislosti s panstvom hradu Likava. Prví osadníci boli pastieri oviec, ktorí tu založili prvé salaše, s čím súvisel rozvoj garbiarstva. Zo starších období sa dochovali dve drevenice, ktoré slúžili ako sypárne na obilie.
V Bystrej doline sú zase zrúcaniny železnej huty, čo svedčí o kováčskom remesle a pravdepodobne aj o výskyte železnej rudy. Miestny neskorobarokový kostol sv. Kríža je z 19. storočia. Lávkou cez Váh sa dá dostať na vlakovú stanicu v susednej obci Švošov.
Náročnosť: stredne ťažká
Dĺžka trasy: 11 km
Stúpanie: 523 m
Klesanie: 523 m
Trvanie: 4 hod
Náučný chodník Ľubochňa dolina
Ľubochňa centrum (Nám. akad. Ľ. Nováka) – Ľubochnianska dolina – Ľubochňa centrum (Nám. akad. Ľ. Nováka)
- Lokalita: Veľká Fatra
- Východisko: Kostol Sv. Cyrila a Metoda – Ľubochňa
- Koniec trasy: Kostol Sv. Cyrila a Metoda – Ľubochňa
Východisko náučného chodníka je v obci pri obecnom úrade. Trasa vedie po východnom svahu Ľubochnianskej doliny okolo prívodného kanála hydroelektrárne proti prúdu riečky Ľubochnianka do osady Lúčka a späť do Ľubochne. Nenáročný náučný chodník je samoobslužný, okružný, vhodný pre cyklistov aj peších.
Je zameraný prírodovedne, kultúrno-historicky a technicky. Na trase je 10 zastávok a jeden úvodný panel. Jednotlivé zastávky informujú o ľubochnianskom kostole, hydroelektrárni, lesnej železnici, Fatranskom sedle, ľubochnianskej sklárni, Ľubochnianke a Ľubochnianskej doline.
Ľubochnianska dolina vo Veľkej Fatre má dĺžku 25 kilometrov a je najdlhšia na Slovensku. Nachádza sa tu jediné fatranské pleso ako aj krásne farebný tajch s čistou vodou.
Pýši sa aj tým, že tu začiatkom 20. storočia vznikla prvá elektrifikovaná lesná železnička. Ako zdroj elektriny pre túto železničku kedysi slúžila malá vodná elektráreň. Po dohode je možné do elektrární nahliadnuť aj zvnútra a nechať si poukazovať, ako to tam fungovalo a na čo slúži, aj keď tu už železnička nie je.
Náučný chodník k prameňu Medokýš (Liptovský Ján – Liptovská Porúbka)
- Oblasť: Nízke Tatry
- Východisko: Termálny prameň – Kaďa
- Koniec trasy: Obecný úrad Liptovská Porúbka
- trasa: Liptovský Ján (Min. prameň Teplica) – Penzión Sankt Johann – Minerálny prameň Medokýš – Lávka Borová Sihoť – Liptovská Porúbka
Chodník bol vybudovaný ešte v minulom storočí, no po povodniach a vplyvom času si vyžadoval rekonštrukciu. Začína v obci Liptovský Ján pri prameni Teplica, pokračuje obcou ku prameňu Medokýš, respektíve ku lávke ponad Váh na Borovej Sihoti a ďalej až do Liptovskej Porúbky.
Samotný chodník je líniový a obojsmerný, má dĺžku viac ako 5,5 km a tvorí ho 6 zastávok s informačnými tabuľkami o lokálnej histórii, faune či flóre a altánky s lavičkami. Dá sa prejsť za 1,5 – 2 hodiny. Chodník je vhodný ako pre peších, tak pre cyklistov, a to vďaka svojej členitosti a pevným komunikáciám.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: naucnechodniky.eu, slovakia.travel, visitliptov.sk