5 revolučných projektov ambicióznych Slovákov, ktoré dali nášmu zdravotníctvu prvú pomoc
- Aj napriek neľahkým podmienkam zostali verní našej krajine, aby ľuďom ukázali, že aj medicína potrebuje implementovať nové inovácie
- Ich projekty pritom pomáhajú alebo majú potenciál pomáhať nielen slovenským pecientom, ale aj ľuďom po celom svete
- Aj napriek neľahkým podmienkam zostali verní našej krajine, aby ľuďom ukázali, že aj medicína potrebuje implementovať nové inovácie
- Ich projekty pritom pomáhajú alebo majú potenciál pomáhať nielen slovenským pecientom, ale aj ľuďom po celom svete
Aj keď problémy ako je chýbajúci toaletný papier na izbách pacientov, či nemožnosť vykonať zdravotnícky úkon kvôli nedostatku personálu na počkanie nevyriešime, v rukách máme niečo iné.
Sú nimi inovatívni ľudia, ktorí nečakali na granty, či prešpekulované konkurzy, ale premenili svoj unikátny nápad na hmatateľný produkt alebo službu, ktorá dokáže pacientom reálne pomôcť. Na Slovensku a v Česku sa každý rok objaví niekoľko inovatívnych nápadov a startupov, ktoré majú potenciál naštartovať aj naše stagnujúce zdravotníctvo.
S-Case – Martin Pekarčík
Martin Pekarčík spolu so svojím tímom priniesol na trh prístroj S-Case. Je veľký ako smartfón a nahrádza viacero zdravotníckych pomôcok. S-Case obsahuje 4 funkcie: IR teplomer, tlakomer, pulznyoximeter a glukomer. Taktiež obsahuje prenosnú databázu pacientov pre zaznamenávanie a následne dlhodobé monitorovanie, poprípade výskum. V budúcnosti bude S-Case obsahovať algoritmy na predikciu blížiacich sa ochorení pacienta.
Startup zožal úspech aj na svetových súťažiach a získal predobjednávky na ich prototypy z krajín ako Uganda, Saudská Arábia, Slovensko, Keňa či India. Najnovšie tím získal od poľského akcelerátora Brick Poland podporu vo výške 59-tisíc amerických dolárov na ďalší posun.
„S-Case je postavený na tom, že sme sa od začiatku jeho vývoja pýtali lekárov, čo oni sami využívajú pri každodennej diagnostike. Čiže netvoríme produkt podľa seba, ale podľa toho, čo je na trhu naozaj potrebné a po čom je dopyt. Celková odozva na náš produkt je vysoko pozitívna, často až nad naše očakávania. Momentálne máme už 10 predobjednávok od Univerzity sv. Alžbety v Bratislave. Ďalšie máme aj do krajín tretieho sveta, kde sa náš produkt páči najmä humanitárnym organizáciám. V Pakistane máme pozitívnu odozvu aj priamo od vlády,” vyjadril sa pre Startitup Martin Pekarčík.
https://www.facebook.com/scasesk/photos/a.1574137579350923/1574033966027951/?type=3&theater
Medzi členov S-Case tímu patrí aj Ivan Zvara, ktorý zastupuje pozíciu technika a na starosti má vývoj väčšiny komponentov. V tíme S-Case je aj Ján Forgáč, ktorého úlohou je vytvoriť správne nadizajnované moderné zariadenie s kúskom futurizmu a elegancie. Martin Zvara sa zase podujíma na vývoji vein-seekra a softweru pre S-Case.
MiltiplexDX – Pavol Čekan
Projektom, ktorý môže výrazne pomútiť vody v oblasti diagnostiky rakoviny je zasa startup MiltiplexDX, za ktorým stojí Pavol Čekan, ktorý okrem iného študoval biochémiu v náročnej Islandčine. Jeho technológia využívajúca skenovanie a 3D modelovanie tkanív má pomôcť k presnejšej identifikácii ochorenia.
„Hlavný benefit je, že sa spraví úplné presná a personalizovaná diagnostika, ktorá vyústi v správne nastavenie chemoterapie, to znamená, že tej chemoterapie dostane pacient presne toľko, koľko potrebuje na zahubenie nádoru a nie, ako je to v dnešnej dobe, že je to buď málo (šanca, že sa rakovina vráti) alebo príliš veľa (šanca, že sa zbytočne zničí imunitný systém a pacient môže zomrieť),” objasňuje Pavol Čekan pre Startitup.
MultiplexDX by sa mohol dostať do bežnej medicínskej praxe o 5-6 rokov. Nie je to však ľahké, podľa Pavla Čekana sú lekári dnes ešte stále veľmi konzervatívni a každý diagnostický test prechádza silným validačným procesom. Lekári potrebujú tejto technológii najskôr uveriť, že dokáže vyriešiť všetky možné chyby, a že úspešnosť ich metódy je 99,99 percentná. Celý príbeh revolučného startupu MultiplexDX, ako aj inšpiratívny príbeh Pavla Čekana, si môžeš vypočuť v našom podcaste.
STEMI – Martin a Andrej Studenčan
Dôkazom, že technológie, ktoré zachraňujú život, vznikajú aj na Slovensku, je aplikácia STEMI. Ide o appku, ktorá zjednodušuje komunikáciu medzi záchranármi v sanitke a kardiológmi v nemocniciach. Na jej vývoji sa podieľali Martin a Andrej Studenčanovci spolu s ich otcom kardiológom doc.MUDr. Martinom Studenčanom PhD.
https://www.facebook.com/STEMIapp/photos/a.1366120226737020/3055718187777207/?type=3&theater
Pri pacientoch s infarktom myokardu je každá sekunda dôležitá, no presun trvá istý čas a práve ten môže človeka stáť život. Až 30-40% pacientov nestihne požadovaný zákrok na záchranu v medicínsky požadovanom čase. Aplikácia rieši práve tento problém. Zjednodušuje komunikáciu medzi záchranármi v sanitke a kardiológmi v nemocniciach.
Komunikačná technológia STEMI zvíťazila aj v kategórii IT Produkt roka s najvyšším skóre za hodnotenú originalitu a inováciu produktu, dizajn a funkcionality. Dôležité je spomenúť aj fakt, že až 75 % opýtaných záchranárov na Slovensku si myslí, že im STEMI uľahčuje prácu a 87 % je toho názoru, že používanie tejto aplikácie znamená prínos pre pacienta.
Virtual Medicine- Tomáš Brngál
Medikom z Lekárskej fakulty UK sa podarilo vďaka ich revolučnej aplikácii Virtual Medicine zatraktívniť štúdium lekárstva a najmä anatómie. Študenti si vďaka Virtual Medicine môžu vyskúšať prostredie pitevne „nanečisto“ vo virtuálnej realite, prezrieť si časti ľudského tela v 3D podobe a pripraviť sa tak na skutočnú medicínsku prax. Stačí si nasadiť špeciálne okuliare a ocitneš sa v inej realite, ktorá je vďaka skvelej grafike a technologickému veľmi blízko k realite.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10210964762823945&set=a.4614287284098&type=3&theater
Autorom nápadu je Tomáš Brngál s jeho tímom, ktorý posunul štúdium medicíny obrovským krokom vpred. Virtuálne učebne už vďaka spolupráci so Samsungom a Svetom zdravia otvorili na stredných zdravotníckych školách v Michalovciach a v Bratislave. Virtual Medicine je pritom vôbec prvou slovenskou firmou, ktorej sa podarilo vydať ich produkt na PlayStation.
Hilbi – Ladislav Pásztor, Patrik Kmeč, Roman Kučera
Hilbi je horúcim želiezkom v ohni svetových startupov. Stoja za ním Slováci, ktorí už získali aj podporu dvoch stoviek renomovaných lekárov a spíkrov. Ich projekt Hilbi predstavuje decentralizovanú zdravotnú starostlivosť na základe umelej inteligencie globálneho rozmeru.
https://www.facebook.com/hilbi.life/photos/a.2973477326011338/3570258122999919/?type=3&theater
Umelá inteligencia sa učí na chatovej platforme za účasti pacienta a jeho lekára. Dané poznatky následne porovnáva s množstvom zdravotných data setov, dát z inteligentných hodiniek a rôznych meračov, až po meteo-gelolokačné dáta. Je unikátnym partnerom v trojici, pretože zbiera, klasifikuje a sprocesúva dáta pomocou super výkonných počítačov. Zapojení lekári ich následne verifikujú, vyhodnocujú a nastavujú postupy. Konečným prijímateľom je daný pacient.
Hilbi vlastne chráni zdravie pacientov tým, že bezpečne uchováva a obohacuje jeho zdravotné údaje, ktoré umelej inteligencii umožnia napríklad včasne odhaliť symptómy choroby a vypracovať komplexný obraz o zdraví pacienta.
„Myslím si, že to, čo ľudia z Hilbi robia, je fantastické. Na správne určenie diagnózy nestačí len vymenovanie symptómov, ale aj geografické faktory, genetické predispozície a faktory, súvisiace so životným štýlom. To všetko sa za pomoci tejto technológie zaznamenáva a napomáha k skoršiemu a presnejšiemu určeniu diagnózy,“ vyjadril sa v tlačovej správe doktor a autor medzinárodne uznávaných publikácií Emmanuel Fombu, MD, MBA.
Slovensko má čo ponúknuť
Vyššie spomenuté mená predstavujú len vzorku projektov, ktoré dokážu do nášho zdravotníctva priniesť nielen inovácie, ale aj veľmi potrebnú efektivitu pri poskytovaní liečby. Na ich uvedenie do reálneho, medicínskeho života pritom netreba miliónové investície. V prvom rade je potrebné nebáť sa začať robiť veci inak a myslieť out-of-box.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy